„Šiuolaikinių seniūnijų“ projektas atkeliavo į Zapyškį

  • Teksto dydis:

Zapyškietės Teofilės Krušinskaitės etnologinis palikimas, surašytas knygoje „Senelių pasakos“, leido šio krašto žmonėms įsijungti į Kauno rajono kultūros projektą „Šiuolaikinės seniūnijos“ ir nuo pavasario iki rudens gyventi autentikos ritmu: susipažinti, atrasti iš naujo Zapyškio skonius. Projektą finansuoja Kauno rajono savivaldybė.

Restorane „Scena“ renginio svečiai – Zita Labutienė ir prof. Libertas Klimka – pasidalijo savo prisiminimais apie Topilikę (taip Teofilę vadino artimieji). Profesorius apsuko visą metų darbų ratą, kuris vyksta gamtos ritmu, remdamasis Topilikės pasakojimais, ir pasidžiaugė, kad tik keliose Lietuvos vietose galėjo užrašyti unikalių pasakojimų apie gamtos reiškinius, kurių vienas buvo papasakotas Teofilės – apie gyvačių kamuolio išvyniojimą.

„Altonės“ ansamblio narės visus dalyvius įtraukė į pasakos apie uodą vyksmą – jie ne tik sužinojo, kodėl uodai maži, bet ir atliko vaidmenis: jaučių, eržilų ir arkliaganių.

Nuo pasakų pereita prie skonių. Prof. Rimvydas Laužikas papasakojo daug įdomaus apie etnografines lietuvių virtuves, daug dėmesio skyrė Užnemunės krašto virtuvės tradicijoms. Pasidžiaugė čia surinktais receptais, kurie atspindi šio krašto gastronominę kultūrą nuo pačių seniausių laikų, pvz., kepimas ant lapų yra vienas iš seniausių maisto gaminimo būdų, o burokų rūgštymo naudojimas gaminant įvairius valgius rodo ne tik vietos skonius, bet atspindi ir vieną iš Lietuvos virtuvės skonių, t. y. rūgštumą.

Vakaro pabaigoje laukė virtuvės šefo Tomo Ragausko pasakojimas apie tai, kaip jis atsirinko receptus, kūrė naujus valgius, pritaikydamas juos šiuolaikinei virtuvei, sujungdamas kelis Teofilės receptus, ieškodamas šiuolaikinių patiekalų variacijų. Tomas visus kvietė nepamiršti mūsų darželiuose augančių prieskoninių žolelių ir gausiai jas naudoti savo virtuvėje, drąsiau eksperimentuoti.

Galop sulaukta ir degustacijos: ragauta kepta silkė, marinuota pasninkiniuose barščiuose, kepta kepeninė dešra su grybų padažu, vyšnių ir burokų rūgštymo šerbetas. Vakaro nugalėtoja – silkė, kuri surinko 58,5 balso! Įdomi detalė – kažkam buvo taip sunku apsispręsti, kad teko balsų širdelę plėšti per pusę – štai iš kur atsirado 0,5 balo.

„Zapyškio bendruomenės centras dėkingas projekto vadovei Daivai Dmuchovskai dėl Zapyškio kraštui taip artimos, bet niekada negvildentos projekto idėjos, dėl entuziastingos, nuoširdžios ir didžiulio krūvio reikalaujančios veiklos, kuri projekto dalyviams padėjo patirti neišdildomų įspūdžių, pajusti Zapyškio krašto unikalumą, pasididžiavimą čia nuo seniausių laikų gyvenusiais žmonėmis ir jų veiklos vaisiais“, – sakė centro pirmininkė Vilija Tarnavičiūtė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių