Pereiti į pagrindinį turinį

Nauja pramoga Kaune – atveriamas Rotušės bokštas

2018-12-03 14:48

Jau nuo šio ketvirtadienio, gruodžio 6 dienos, kauniečiai ir miesto svečiai galės į kalėdinę Kauno eglutę pažvelgti pro aukščiausio Senamiesčio bokšto langus. Ilgus metus Kauno rotušės bokštas buvo užvertas lankytojams, tačiau dabar senąją dvasia alsuojanti vieta neabejotinai taps viena mėgstamiausių.

Kalėdos iš aukštai

Vos prieš kelias dienas Rotušės aikštėje sužibo pasaką menanti kalėdinė eglutė. Miestas siūlo naują atrakciją ir kviečia visus į eglutę pažvelgti kitu kampu – iš Rotušės bokšto. Būtent ši vieta atveriama visuomenei, tad pro bokšto langelius atsivers ir graži Kauno panorama.

„Buvo keista, kad toks statinys kaip Kauno rotušė neturėjo priėjimo miestiečiams ir svečiams palipti į aukščiausią Senamiesčio bokštą. Pagal visas prognozes matome, kad šiemet Kaune apsilankys 300 tūkst. turistų. Jų bus daugiau nei pačių Kauno gyventojų. Tai labai džiugu, kad į tokį turistinį objektą tas 300 tūkstantasis turistas taip pat galės užlipti. Kviečiame visus šiuo kalėdiniu laikotarpiu aplankant eglę, pasikelti į bokštą ir į ją pažiūrėti iš viršaus“, – kalbėjo Kauno miesto vicemeras Simonas Kairys.

Atveria visuomenei

Miesto muziejaus atstovai tikino, kad seniau laiptai į bokštą priminė kopėčias, kuriomis lankytojams nesaugu vaikščioti. Teko įrengti naujus laiptus. 53 metrų aukščio bokšto pritaikymo visuomenei darbai truko apie metus ir miestui atsiėjo apie 84 tūkst. eurų.

„Daugelis žmonių klausdavo, koks yra vertingiausias Kauno miesto muziejaus eksponatas, atsakau, kad tai – pastatai. Kauno pilis mena ne vieną šimtmetį, tačiau, manau, kad pats svarbiausias ir savyje daugiausiai istorijos talpinantis pastatas yra Kauno rotušė. Todėl mes siekiame kuo labiau pritaikyti pastato erdves lankytojų poreikiams, todėl atnaujiname visą Rotušę. Džiugu, kad galime atverti aukščiausias Rotušės patalpas – palėpę ir bokštą“, – sakė Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis.

Kviečiame visus šiuo kalėdiniu laikotarpiu aplankant eglę, pasikelti į bokštą ir į ją pažiūrėti iš viršaus.

Jis tikino, kad iki šiol aukštuminės patalpos buvo naudojamos tik techninėms reikmėms. Palėpė buvo virtusi sandėliu, o bokštas – tik kelias iki laikrodžio ir varpo, iki kurio lipdavo nebent laikrodininkas. Tačiau bokštas slepia ir architektūrinius elementus, ir savo istoriją, todėl neleisti į jį lankytojų buvo didelė nuodėmė.

Lankytojai laiptais galės pasiekti iki laikrodžio mechanizmo. Kol kas į varpinę patekti nebus galima – kopėčiomis varpas bus pasiekiamas tik personalui, tačiau yra minčių, kad ateityje lankytojai galės apžiūrėti ir patį Rotušės varpą.

Kadangi bokštas nėra labai platus, planuojama, kad vienu metu į patį viršų metaliniais laiptais galės lipti po penkis žmones. Skaičiuojama, kad apsilankymas bokšte truks apie 20 min. Nenorintys laukti eilėje į bokštą, galės iš anksto rezervuotis laiką internetu arba kasoje.

Atlikti darbai

Medinius stačius laiptus Rotušės bokšte pakeitė metaliniai. Yra ir atverta aikštelė, kuri patikrins, ar žmonės neturi aukščio baimės.

Šių restauravimo darbų metu siekėme atskleisti kuo daugiau autentikos, lankytojui parodyti nepagražintą ir nenudailintą tiesą.

„Stiklas, esantis viršutinėje bokšto aikštelėje, leis pamatyti visą Rotušės bokšto gylį. Kas turi aukščio baimę, taip pat galės išbandyti savo galimybes. Lankytojai tikrai galės pamatyti nuostabias bokšto erdves ir tūrius, pro langus žvilgtelėti į Kauno panoramą“, – tikino G.Sužiedėlis.

Paveldo sergėtojai taip pat džiaugėsi galimybe Rotušės bokšto erdves parodyti žmonėms, tačiau patikino, kad įrengiant laiptus, teko pasukti galvas.

„Šių restauravimo darbų metu siekėme atskleisti kuo daugiau autentikos, lankytojui parodyti nepagražintą ir nenudailintą tiesą, dėl to reikėjo minimaliai uždengti tam tikras vietas, ertmes prie langų, kad pasislėptų inžineriniai tinklai. Pati laiptų estetika specialiai paimta tokia gan grubi, panaudotas metalas ir stiklas, kurie puikiai įsipaišo į aplinką. Restauratoriai susidūrė su iššūkiais, nes kiekvienas laiptų maršas yra unikalus, su tik jam būdingais tvirtinimo elementais“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Jis tikino, kad ankstesni restauratoriai buvo palikę ir visai nederančių ir keistų sprendimų, kurie visai nedera su Rotušės architektūra. Dėl to teko ne kartą koreguoti planus. Visgi, paveldo specialistas nenorėjo atverti visų kortų ir atskleisti, kokio laikotarpio elementus lankytojai bokšte galės pamatyti. Anot jo, reikia patiems apsilankyti ir atrasti bokšte slypintį grožį. Muziejaus atstovai taip pat neatskleidė, kiek laiptelių veda į Rotušės bokštą, tad kviečia lankytojus paskaičiuoti patiems.

S.Rimas priminė, jog visai neseniai ant Kauno rotušės sienos atidengti ir Gediminaičių stulpai, kurie taip pat liudija svarbų Lietuvos istorijos etapą.

Visame Kauno miesto muziejuje kasmet apsilanko apie 70 tūkst. turistų, o Rotušės skyriuje – apie 25 tūkst. Manoma, kad atvėrus bokštą, lankytojų srautų gerokai padidės. Rotušės lankymo (muziejaus ir bokšto) pilnas bilietas kainuos 2,5 euro.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų