Pernai nuo rugsėjo M.Petrausko muzikos mokyklos koncertmeisterių darbo krūviai ir atlyginimai sumažėjo perpus, tačiau kai kuriems darbuotojams kilo įtarimų, kad įstaigos administracija nežinia kur išleidžia sutaupytas lėšas.
Įžvelgė neskaidrius veiksmus
"Jau ne pirmi metai mokykla sutaupo pinigų, tik taip ir lieka neaišku, kas juos išsidalija, kam jie panaudojami", – savo abejones "Kauno dienai" dėstė M.Petrausko muzikos mokyklos instrumentų derintojas Boleslovas Maliukevičius.
Dalis mokyklos darbuotojų dar pernai raštu kreipėsi į savivaldybę prašydama paaiškinti, kodėl nuo 2015 m. rugsėjo buvo pakeistas mokyklos ugdymo planas, nors pagal savivaldybės skirtą finansavimą mokyklai to daryti nebuvo būtina.
"Paprastai finansavimą ugdymo įstaigai savivaldybė skiria visiems metams, o ugdymo planai naujiems mokslo metams tvirtinami gegužę. Tik pernai rugsėjį sužinojome, kad jie pakeisti pavasarį: nors savivaldybė finansavimo mokyklai nesumažino, mokykla pati gerokai nukarpė valandas koncertmeisteriams. Dabar vienas koncertmeisteris per pamoką turi bėgioti pas du auklėtinius, besimokančius skirtingose klasėse, vaikams kai kurių pamokų sumažėjo", – vardijo B.Maliukevičius. Į savivaldybę kreipęsi pedagogai ir kiti mokyklos darbuotojai suabejojo tokių pokyčių tikslingumu, nes, jų manymu, gerokai nukentėjo ugdymo kokybė.
"Nei direktorius, nei mokyklos taryba niekada jokių ataskaitų darbuotojams apie pinigų panaudojimą nepateikė. Pakeitus ugdymo planus, tikrai sutaupyta nemenka pinigų suma, tačiau nežinome, ar jie panaudoti administracijos darbuotojų premijoms, ar grąžinti savivaldybei. Juk už tai savivaldybė turėtų pagirti", – su ironijos gaidele svarstė muzikos mokyklos darbuotojas.
Vedėjas nieko nežino?
Iki šių metų Švietimo ir ugdymo skyriui vadovavęs Antanas Bagdonas raštu atsakė M.Petrausko muzikos mokyklos pedagogams ir darbuotojams. Jo teigimu, M.Petrausko muzikos mokyklos 2015–2016 mokslo metų ugdymo planas buvo priimtas laikantis visų nustatytų teisės normų.
"Kreipėmės į mokyklos tarybą siūlydami aptarti ir nustatyti mokyklos sutaupytų lėšų panaudojimo galimus variantus", – sakoma rašte ir priduriama, kad mokyklos taryba sutaupytų lėšų skyrimo prioritetus jau nustatė.
Nuo Naujųjų metų savivaldybės Švietimo skyriui vadovaujantis Virginijus Mažeika nebuvo linkęs komentuoti šios situacijos. "Jeigu įstaigai skiriamos biudžeto lėšos, jos gali būti naudojamos tik nustatyta tvarka ir įstaigos vadovui neperžengiant savo kompetencijos. Jeigu direktorius kompetenciją viršijo, bus sudaryta komisija, bus tiriama ir daromos išvados. Teiginį, kad pakeitus ugdymo planą buvo sutaupyta lėšų, reikėtų tikrinti", – aiškino V.Mažeika.
Anot jo, ugdymo planai yra derinami Švietimo skyriuje, bet juos tvirtina pačios įstaigos vadovas, ir jeigu skyrius suderino, vadinasi, ugdymo planas yra geras.
Paklaustas, ar savivaldybė neskatina mokyklų būtent taip taupyti lėšas, V.Mažeika tikino, kad savivaldybė skatina lėšas leisti racionaliai.
"Mes visi taupome, bet yra tam tikri kriterijai, yra ribos, yra taupymo pagrindimas. Man sunku komentuoti nežinant nusiskundimo turinio", – pareiškė V.Mažeika. Priminus, kad jo vadovaujama valdyba pernai lapkritį gavo šios mokyklos darbuotojų prašymą išaiškinti, kodėl "buvo pakeistas ugdymo planas, o to rezultatas – sutaupyti pinigai", V.Mažeika tikino, kad sunku būtų komentuoti. "Kas buvo lapkričio mėnesį, gal ir neprisiminsiu", – teisinosi Švietimo skyriaus vedėjas.
Papylė kritikos
"Metus pragyvenome puikiai, bet turime rakštį mokykloje – tai profsąjungos pirmininką, kuris nieko nedirba, vyksta Vilniuje teismai su juo. Nesilaiko darbo grafiko, dezorganizuoja kolektyvą, kelia reikalavimus. Žmogus, kuris kenkia mokyklai 22-i metai nuo pat mano atėjimo. Jis viskuo nepatenkintas. Ir savivaldybė, ir darbo inspekcija žino tuos jo skundus", – karčių žodžių apie pavaldinį pažėrė M.Petrausko muzikos mokyklai vadovaujantis Ojaras Gricijonas.
Jis aiškino, kad 2015 m. sausį švietimo ir mokslo ministras išleido įsakymą dėl ugdymo plano ir pateikė rekomendacijas, kaip jis tyrėtų būti keičiamas. "Tuos ugdymo planus rengė visų muzikos mokyklų vadovai, konsultavo savivaldybė. Koncertmeisteriams įsakyme rekomenduojama sumažinti per pusę valandų skaičių. Ir visoms muzikos mokykloms. Sumažino koncertmeisteriams, bet pridėjo pianistams, ansambliams. Ir viskas yra pagal ministro įsakymą", – kartojo mokyklos direktorius.
Pasiteiravus, ar tokie pokyčiai padėjo mokyklai sutaupyti pinigų, O Gricijonas kategoriškai neigė. "Jokiu būdu. Nuo pernai kovo 1-osios atlyginimus mokame taikydami maksimalius koeficientus. Priėmėme daugiau vaikų, o kiekvieno vaiko išlaikymas brangiau kainuoja. Kai kuriems darbuotojams, bet ne mokytojams, išmokėjome vienkartines išmokas už darbą savaitgaliais ir vakarais, kai reikėjo organizuoti tarptautinį festivalį "Sonorum", atlikti kitus darbus", – aiškino mokyklos vadovas.
Pasak O.Gricijono, dalis anksčiau koncertmeisteriams tekusių pinigų buvo išdalyti kitiems pedagogams, o darbo krūviai koncertmeisteriams sumažinti tik 5-ose ir 6-ose klasėse. "Be to, anksčiau koncertmeisterių nebūdavo 1-ose ir 2-ose klasėse, o dabar yra. O nuo 7-os klasės koncertmeisteriams skiriama po valandą. Tikrai čia nėra apie ką rašyti, nes mes remiamės teisės aktais, pirmiausia – ministro įsakymu. Mes juk nekvaili, kad negintume savo mokytojų", – įsitikinęs mokyklos direktorius.
Jis neslėpė, kad baigiantis 2014 m. visi mokyklos darbuotojai gavo vienkartinius priedus prie atlyginimo, o pernai tokių priedų nebuvo, nes nebuvo lėšų.
"Tas žmogus nenori nieko girdėti ir dar kenkia visam kolektyvui. O šiaip mokykla dirba puikiai, rezultatai tikrai geri, vaikai dalyvauja konkursuose", – tikino O.Gricijonas.
Tikrins dokumentus
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Šliažas ėmėsi aiškintis, kur šioje istorijoje slypi tiesa. Šią savaitę jis jau išklausė B.Maliukevičiaus ir dar kelių M.Petrausko muzikos mokyklos darbuotojų nusiskundimus.
"Jie skundžiasi, kad koncertmeisteriai tik nuo rugsėjo sužinojo, jog uždirbs perpus mažiau, ir kelia klausimą, kur panaudojamos sutaupytos lėšos. Sutarėme, kad jeigu yra kokių nors pažeidimų ar nesilaikoma darbo sutarčių, reikia kreiptis į darbo ginčų komisiją, o mes peržiūrėsime, kokie asignavimai pernai buvo skirti šiai įstaigai", – po susitikimo su besiskundžiančiąja puse sakė S.Šliažas. Kol nematė oficialių dokumentų, jis nesiryžo teigti, ar mokykla tikrai sutaupė pinigų ir ar viską padarė tinkamai.
Anot S.Šliažo, pirmiausia bus analizuojami mokyklos pateikti dokumentai ir ataskaitos. "Jeigu kils kokių nors neaiškumų, atliksime įstaigos auditą. Taip pat planuoju artimiausiu metu apsilankyti toje mokykloje, pabendrauti ir su administracija, ir su kolektyvu", – žadėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas.
S.Šliažas pripažino, kad konfliktinė situacija šioje mokykloje vyrauja jau ne pirmi metai. "Bandysime spręsti", – tikino savivaldybės atstovas.
Naujausi komentarai