Kauno architektūra įrašyta į UNESCO preliminarųjį sąrašą: ką tai reiškia?

  • Teksto dydis:

Kauno tarpukario modernioji architektūra įtraukta į UNESCO preliminarųjį paveldo sąrašą. Žengtas milžiniškas žingsnis tarptautinio pripažinimo link, tačiau dar laukia ilgas kelias.

„Kaunas, Kultūros ministerija ir Nacionalinė UNESCO komisija jau keletą metų aktyviai siekia, kad Kauno modernizmo architektūra atsidurtų iškiliausių pasaulio paveldo vertybių sąraše“, – sako Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Pasak Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos Paveldo programų vadovės Renatos Vaičekonytės-Kepežinskienės, šis įvertinimas pirmas ir sėkmingas žingsnis, kuriuo Lietuva išreiškia savo intencijas pradėti Kauno modernizmo architektūros įrašymo į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą procedūrą, siekdama pasaulinio pripažinimo bei demonstruodama prisiimamą atsakomybę dėl nominuojamo Kauno istorinio urbanistinio kraštovaizdžio išsaugojimo, apsaugos ir populiarinimo.

Kauno architektūra yra vienas iškiliausių ankstyvųjų regionalizmo pavyzdžių modernizmo architektūros istorijoje. Planuojama nominuoti teritorija apima didžiąją Kauno naujamiesčio dalį.

Architektūrologo doc. dr. Vaido Petrulio teigimu, tai svarbus įvykis ne tik paveldosaugine, tačiau ir politine prasme.

„Pateikdami objektą į preliminarųjį UNESCO sąrašą aiškiai teigiame, kad miestui, o ir valstybei, šis paveldas yra išskirtinės svarbos. Mes ne tik didžiuojamės Kauno moderniąją architektūra, tačiau norime per šiuos objektus pasakoti savo istoriją tarptautinėje erdvėje. Pastaruoju metu Europoje aktyviai plėtojama strategija apie kultūrą kaip diplomatijos priemonę. Tokiame kontekste ypatingai svarbu, kad kartu su Kauno tarpukario architektūra bus plačiai skleidžiama žinia apie Lietuvos valstybės atkūrimą XX amžiaus pradžioje. Tiesa, patekimas į preliminariųjų sąrašą tėra galimybė. Ją turime išnaudoti, o savo ketinimus patvirtinti tolimesniais darbais“, – sakė V. Petrulis.

Pasak ekspertų, dabar laukia antrasis žingsnis – nominuojamos vertybės detalios paraiškos parengimas, kuris yra ilgas ir sudėtingas procesas. Jam įgyvendinti bus pasitelkti geriausi šalies specialistai, bendradarbiaujama su užsienio ekspertais ir UNESCO patariamosiomis organizacijomis. Pateikus nominaciją, toliau vyks jos vertinimo procedūra, o galutinį sprendimą priims UNESCO Pasaulio paveldo komitetas.

„Kauno modernizmo istorija turi milžinišką potencialą būti pripažinta pasaulyje. Tokie įvertinimai garsina miesto vardą, kelia jo vertę. Reikia suprasti, kad gavome leidimą įvažiuoti į greitkelį, tačiau kelias iki įtraukimo į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą – labai ilgas. Dalis modernizmo architektūros pastatų priklauso valstybei, tad jos dėmesys bus be galo svarbus. UNESCO yra vienas stipriausių turizmo prekės ženklų. Šis faktas užkrauna didelę atsakomybę: iš vienos pusės turime užtikrinti miesto plėtrą, iš kitos – vystyti tarpukario modernizmo idėją. Tačiau viskas įmanoma“, – tvirtina S. Kairys.

Šiuo metu į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą yra įtrauktos 1052 kultūros ir gamtos paveldo vertybės 165 valstybėse. Lietuva didžiuojasi šiame sąraše turėdama keturias pasaulio paveldo vertybes: Vilniaus istorinį centrą, Kuršių neriją, Kernavės archeologinę vietovę ir Struvės geodezinį lanką.



NAUJAUSI KOMENTARAI

MANAU

MANAU portretas
ar neGĖDA visam pasauliui rodyti koks apleistas ir nesaugomas mūsų PAVELDAS ?ar UNESCO padės viską atgaivinti ir saugoti?

Centras

Centras portretas
Pats faktas džiugus, o toliau jau Kauno valdžios ir šviesuomenės pastangų reikės, kad atsirištu valstybės biudžeto kapšas. Nes kai dabar pažiūri pvz. į Bandymų laboratorijos pastatą Radvilėnų pl. (priklauso KTU), tai žadą atimą - durys užkaltos fanera, iš kiemo pusės kažkokios baltų plytų "dastroikės", viskas apvarvėję... Ne geriau atrodo ir daugybė kitų pastatų: Putvinskio g., Donelaičio g., Vytauto prospekte. O kiek savadarbių stogelių virš balkonų, kiek langų rėmų konfigūracijų pakeista... Kad ir Trakų g. 5 daugiabutyje - iš aštuonių užapvalintų langų penki sunaikinti. Taip pigiau. Ne žmonės čia gyvena, o kažkokie kašalotai...
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių