J. Šmidtienė kuria snieguotą stebuklą – kaip atrodys šiųmetė Kalėdų eglė?

Menininkė Jolanta Šmidtienė, šiemet vėl stojanti kurti Kauno kalėdinės nuotaikos, žada pasirūpinti, kad, nepriklausomai nuo gamtos užmačių, turėtume labai snieguotą žiemą.

Prireiks 4 mln. šiaudelių

Iki gražiausių metų švenčių likę dar kiek daugiau nei du mėnesiai, tačiau tekstilininkė J.Šmidtienė ir jos suburta komanda mintimis apie Kalėdas gyvena jau nuo vasaros. Kalėdų eglės kūrimo procesas ir idėjų įgyvendinimas – ilgas ir sudėtinga procesas. "Dabar viskas yra euforijos stadijoje, – apibūdino menininkė. – Atvirai sakant, nelabai noriu atversti visų kortų, kaip atrodys eglė, be to, net ir pati iki galo nežinau, koks bus galutinis rezultatas. Procesas vyksta."

J.Šmidtienė "Kauno dienai" vis tik atskleidė daugiau detalių, kaip atrodys ir iš ko gaminamas šis ypatingas šventinis akcentas, stovėsiantis Rotušės aikštės viduryje.

Pirminė idėja, kuri J.Šmidtienės neapleidžia nuo pat pradžių, – apsnigtos eglės vaizdas. "Tad gaminame daus sniego savo Kalėdoms. Vaizdas tikrai atitiks pavadinimą "Žiemos karalienė", – aiškino menininkė.

Sniegas, nuklosiąs eglės šakas, gaminamas iš vienkartinių plastikinių šiaudelių. Pirminiais apskaičiavimais, jų prireiks net 4 mln. Šiaudeliai kišami į specialų tinklą", – taip procesą apibūdino tekstilininkė.

Taip sutapo, kad šiemet yra paskutiniai metai, kai yra gaminami ir parduodami plastikiniai šiaudeliai. "Tad tokia eglė bus savotiškas atsisveikinimas su šiaudeliais. Tuo tarsi atkreipiu dėmesį, kiek mes daug vartojame plastiko. 4 mln. šiaudelių – tiek, kiek jų prireiks eglei, yra per vieną vasaros mėnesį Lietuvoje sunaudojamų šiaudelių kiekis. Ir jie yra išmetami. Nerūšiuojami, neperdirbami", – kalbėjo J.Šmidtienė.

Po švenčių šiaudeliai bus arba atiduoti perdirbti arba panaudoti kitiems kūriniams. Plastikiniai buteliai, iš kurių kurta Smaragdinė eglė, buvo perdirbti į plastikinius maišelius, skirtus rūšiuoti.

"Nupirkti gražią eglę ir pastatyti nėra ekologija", – akcentavo J.Šmidtienė.

Gamina miestiečiai

Anot menininkės, įvairios organizacijos ir pavieniai asmenys rodo labai didelį norą įsitraukti į miesto pasiruošimą didžiausioms metų šventėms. J.Šmidtienė teigė, kad visuomenės indėlis, bendros pastangos ir atspindi kalėdinę dvasią.

Kaunietė akcentavo, kad nesiekia laimėti gražiausios Lietuvos Kalėdų eglės titulo, ir sveikino pernykščius Vilniaus eglės kūrėjus. "Teisinga, kad Vilnius pernai laimėjo. Eglė tikrai buvo graži. Ir šįkart Vilnius gali laimėti, bet Kauno eglė yra reiškinys. Ne nupirktas, pastatytas daiktas, o pačių miestiečių su meile pagamintas", – sakė J.Šmidtienė.

Ji pastebėjo, kad mylimiausios Kauno eglės buvo tos, prie kurių  gamybos kauniečiai labiausiai prisidėjo. "Sakydavo "mūsų eglė". Kai pats prisidedi bent piršteliu, tada puošmena tampa sava ir labiau džiugina, savimi didžiuojiesi", – kalbėjo kaunietė.

Nupirkti gražią eglę ir pastatyti – ne ekologija.

Ji pasakojo, kad šiemet sugalvojo visiškai paprastą technologiją. "Nereikia nei karštų klijų, nei chemikalų, nei aštrių įrankių. Tik pirštukų darbo ir kantrybės. Tad prie eglės kūrimo gali prisijungti absoliučiai visi: vaikai ir pagyvenę žmonės, sveiki ir turintys negalių, pavieniai ir bendruomenės", – ragino menininkė.

J.Šmidtienė pridūrė, kad tokiais raginimais nesiekia nusipirkti pigios darbo jėgos. "Atvirkščiai – man tai yra papildoma edukacinė veikla, nes visus, norinčius prisidėti, reikia bent šiek tiek apmokyti. Duodame visas reikalingas medžiagas, priemones", – kalbėjo tekstilininkė.

Anot jos, vienas svarbiausių aspektų, dirbant prie bendro projekto, kuriuo žavėsis visas miestas, jo svečiai, yra moralinis pasitenkinimas. "Žmonės, turintys negalią, jaučia, kad gali būti naudingi visuomenei, kad sugeba kurti gražius dalykus – įkvepia pasitikėjimo savimi, gauna galimybę pabendrauti su daugybe žmonių, būti didelio gėrio dalimi", – teigė eglės kūrėja.

Ji svarstė, kad galėtų prisidėti net ir akli vaikai ar suaugusieji. Tuomet tokia eglė įgauna visai kitą vertę ir kiekvienam asmeniškai, ir bendrai visam miestui.

"Labai tikiu, kad tai, kokią energiją sudedi į kūrinį, tą jis ir spinduliuoja. Gal todėl Kauno eglės, prie kurių buvo prisidėję daugybė žmonių, taip visus traukė ir žavėjo? Gražu šviesa, lemputės, fejerverkai, bet jų įspūdis greitai išblėsta", – sakė J.Šmidtienė.

Aukščiausia ir plačiausia

Šiemet Kalėdinė eglutė bus pati aukščiausia iš visų buvusių Kaune. 20 m – keturiais metrais aukštesnė nei aukščiausia iki tol buvusi Smaragdinė butelių eglė, tai yra net penktadaliu. Eglės diametras bus 9 m, anksčiau būdavo 6–8 m.

"Sau išsikėliau užduotį parinkti tinkamas proporcijas dar geriau nei anksčiau. Pernai metų eglė parodė, kad jeigu proporcijos tinkamai neapskaičiuotos, eglė tiesiog prapuola. Didesnę darome ne todėl, kad būtų tiesiog didžiausia, o todėl, kad gražiau atrodytų aikštėje, neištirptų tarp didelių jos pastatų. Tad svarbus eglės santykis su aplink esančių bažnyčių bokštais, Rotuše. Ėjau aplinkui ir žiūrėjau į aikštę visais rakursais", – sakė menininkė.

Architektai ir konstruktoriai jau pateikę 20 m eglės konstrukcijos projektą. Joje bus galimybė padaryti įėjimą į vidų. Išorinis karkasas bus su uždedamaisiais skydais, jie turės tvirtinimus bet kokiai dangai – dirbtinėms ir gyvoms eglišakėms, meniniams akcentams ir t.t. To šiemet neprireiks, bet jau galvojama ir apie kitus metus.

Prie eglės bus įkomponuoti įvairūs personažai. Jam J.Šmidtienė kviečiasi profesionalius Kauno menininkus. Personažai bus kuriami pagal žiemos pasakas, stilistiką, motyvus. "Pasiūlau temą, proporcijas ir faktūrą, o skulptūrą atiduodu į profesionalų rankas. Kaip tekstilininkės, stipriausia mano vieta yra tekstūra, kaip dizainerės – proporcijos ir erdvės suvokimas. Skulptūrą, mechaniką, apšvietimą patikiu profesionalams", – dėstė menininkė.NAUJAUSI KOMENTARAI

milda

milda portretas
Mano vaiko klase prisideda prie sios egles gaminimo. Po pamoku mielai visi sutupe ant zemes kaisioja siaudelius i karkasa taip kaip juos pamokino menininke. Ir jie labai dziaugiasi kad prisides savo mazomis rankutemis prie Kaledinio Kauno stebuklo kurimo. Egle tikrai bus ispudinga ir labai originali. Jei kam truksta tikru gyvu egliu - eikit i miska, pasigrozekit, pakvepuokit ir maziau pykit ant saves ir kitu. Ir ateikit prie Rotuses paziureti kai darbas bus baigtas. Gal jums patiks :)

Nes...

Nes... portretas
Atsibodo tos plasmases : puodeliai buteliai siaudeliai ..... Geda . Geriau saldainem papuoskit ir vaikucius nudziuginkit . Norisi paprastos misko eglutes . :(

Liudna

Liudna portretas
Norisi paprastos jaukios Kaledu eglutes, kuri kvepetu misku. Talino Rotuseje kasmet puosiama paprasta didele, gyva Kaledu egle. Sukuriama ypatinga kaledine dvasia. Gaila ir keista, kad mieste nebera kitu meno zmoniu ideju;(
VISI KOMENTARAI 25
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių