Globos namų uždarymo link – vaikų gyvenimas šeimose

Turi devynis globotinius

Domeikavos seniūnijoje, Radikiuose įsikūrusioje Editos Jančaitienės šeimynoje šiuo metu gyvena devyni globotiniai. Šeimyna veikia dvejus metus – anksčiau E.Jančaitienė su vyru Gediminu vaikus globojo neįsteigę šeimynos. "Prieš šešerius metus pradėjome nuo dviejų berniukų, kuriuos pasiėmėme mirus giminaitei. Dabar vienas tų berniukų – pilnametis, jis jau nebe mūsų globotinis. Dvyliktokas, tačiau norėjo pabandyti gyventi atskirai – šiuo metu gyvena pas savo močiutę. Jo brolis – šešiolikmetis, jis vis dar su mumis. Dar turime tris pametinukus: dešimties, vienuolikos ir dvylikos metų berniukus. Jie ne giminės, tačiau labai gerai sutaria, turi daug bendrų interesų. Turime ir penkis ikimokyklinukus: ketverių metų dvynukus berniukus, taip pat ketverių metukų mergaitę, trimetį jos brolį ir pusantrų metų mergaitę. Kartu gyvena ir mūsų 14-metis sūnus. Taigi, mūsų namuose šiuo metu – dešimt vaikų. Reikia nemažo stalo, kad visi kartu galėtume susėsti", – šypsosi E.Jančaitienė. Šeimynos steigėja šiuo metu Kauno kolegijoje studijuoja socialinį darbą (toks išsilavinimas yra būtinas šeimynų steigėjams). Kai jai tenka išvykti į paskaitas, su vaikais pasilieka vyras arba dvi suaugusios Jančaičių dukros. Jos gyvena atskirai, tačiau vis pasisiūlo padėti tėvams prižiūrint mažuosius. "Vaikai ypač laukia mūsų jaunesniosios dukros Lauros, kuri yra baigusi socialinį darbą, gyvena netoliese – ji dažniau pas mus užsuka. Vaikai vis klausia: kada Laura atvažiuos? Su ja vaikai ir pamaitinti, ir pamyluoti, – E.Jančaitienė prisipažino, kad neseniai nustebino vyresnioji dukra, pasiūlydama jai su vyru išvažiuoti pailsėti. – Dukra sako: turiu savaitę atostogų, galiu vaikus pažiūrėti. Bet aš atsisakiau tokių atostogų – kol kas nereikia."

Šiuo metu Jančaičiai plečia namą – stato priestatą. "Maži vaikai mėgsta žaisti vienoje erdvėje, o vyresniems reikia susikaupti mokantis – geriau, kai kambaryje jų gyvena mažiau. Be to, mergaitėms reikia atskiro kambario", – sakė pašnekovė.

Dviejų žmonių sprendimas

Kaip moteris spėja padalyti dėmesį devyniems globotiniams? "Visi devyni kartu mažai būna: keturi išeina į mokyklą, du – į darželį, visą dieną namuose lieka tik trys mažiukai", – užsiminė E.Jančaitienė. Du jos globotiniai – trimetis ir keturmetė – laukia eilės į darželį. Priimant į darželį globojamiems vaikams teikiamas prioritetas, tačiau, jei vaikutis į šeimyną atvyksta, kai grupės jau suformuotos, tenka laukti kito rugsėjo.

Šeimynos Jančaičiai daugiau nežada plėsti. "Tačiau esame pasirašę sutikimą priimti ir laikinajai globai vaikų – kol jiems būtų surasti nuolatiniai globėjai ar įtėviai. Laikinajai globai dar galėtume priimti kokį vaikutį", – užsiminė pašnekovė.

E.Jančaitienė kaip šeimynos steigėja kas mėnesį gauna 445 eurų išmoką, susietą su vidutinėmis draudžiamosiomis pajamomis (nuo jos ji turi sumokėti mokesčius "Sodrai"), taip pat nuo šiemet dvigubėjančią mėnesinę 152 eurų išmoką kiekvienam globojamam vaikui.

"Iš valstybės skiriamų pinigų perkame vaikams maistą ir drabužėlius. Kai daug vaikučių, reikia daug maisto ir daug drabužėlių. Ir elektros, ir vandens daug išnaudojame, ir didelį gyvenamąjį plotą apšildyti turime, – išlaidų rūšis vardijo pašnekovė. – Pastaruoju metu teko daugiau pas gydytojus važinėti: mūsų globojamai mergaitei, kuri tada buvo kūdikis, buvo nustatytos širdies ydos – reikėjo ne kartą į Santariškių klinikas Vilniuje važiuoti. Su berniuku, kuris viena akyte nemato, taip pat reikėjo ne kartą pas gydytojus važiuoti. Ir mokamus būrelius vaikučiai lanko." Šeimynos steigėja užsiminė, kad vasarą su vaikais norisi ir prie jūros, ežero nuvažiuoti.

"Aš už vaikų globos pertvarką, už tai, kad neliktų vaikų namų. Tačiau norisi, kad visuomenė kitaip į tai pasižiūrėtų. Reikėtų pradėti nuo savęs: pagalvoti, gal aš galėčiau to imtis? Didesnė finansinė parama – gerai, tačiau jei kas ims vaikus globoti vien iš finansinių paskatų – bus labai blogai. Visų pirma reikia mylėti vaikus", – atkreipė dėmesį E.Jančaitienė. Kaip paskatą dirbti toliau Jančaičiai vertina ir pernai pelnytą Domeikavos seniūnijos Metų šeimos titulą.

Ir kalbinti globėjai, ir šeimynos steigėja sako: vaikų globojimas turi būti dviejų suaugusių šeimos narių apsisprendimas ir abiejų rūpestis. Kitaip nieko nebus. "Man sako: tau turbūt vyras labai padeda auginti vaikus. Man Kazimieras ne padeda – mes kartu auginame, kartu globojame vaikus", – pabrėžė J.Grinkevičienė.

Daugiau apie nuo šių metų augančias išmokas globėjams ir iššūkius, su kuriais susiduria globoti vaikus ar juos įsivaikinti pasiryžusios šeimos, skaitykite kitame "Kauno rajono dienos" numeryje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vaaaaajeeeeeeee

Vaaaaajeeeeeeee portretas
Supraskit Žmones juk už visos šitos teorijos slypi dideli projekto pinigai, ir visai niekam neįdomu kaip tas vaikelis mėtomas nuo vienų rankų ant kitų, kentės psichologiškai. Svarbu bus laimingi prisikimšę kišenius, o vaikai jiems tik priedanga.

kaunietis

kaunietis portretas
pasiima globoti vaika nes gauna uz ji nemazus pinigus. Lai isivaikina tuos vaikus. Paziuresim ar bus daug norinciu auginti svetima vaika uz savo pinigus

minde

minde portretas
sitoj visuomenj daugk sneka visi jau nuo nepriklausomybes pakeisim muosuosim vekiavom bet dauguma savanaudzia rgoistai .myli savo seima save o uz sienos gali ten zudytis kaimynai irdi tyli nezimo ar girdet nenori paklauskim saves ar isikistuomete ar esate pilieciai ar apsimyze mizniai kad negirdite kaip uz sienos kencia ir nedarot. nieko.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių