Būsimasis stadionas: žvilgsnis iš arčiau

Jau kitą savaitę turėtų paaiškėti, kas norėtų rekonstruoti S.Dariaus ir S.Girėno stadioną. "Kauno diena" pasižvalgė po paskutines dienas skaičiuojantį betoninį monstrą.

Artėja terminas

"Turėti normalų stadioną, dėl kurio nebūtų gėda, yra ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos garbės reikalas. Šiandien turime statybos leidimą, parengtą techninį projektą ir vyksta viešųjų pirkimų konkursas. Po rekonstrukcijos tai bus visiškai naujas stadionas – geriausias Lietuvoje, aukščiausios kategorijos", – sakė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

Susidomėjimas vienu didžiausių Kauno miesto projektų ganėtinai didelis. Statybos bendrovių atstovai dažnai atvyksta į stadioną ir vietoje įvertina dabartinę objekto būklę bei galimus rekonstrukcijos iššūkius.

"Potencialūs rangovai užduoda daug ir įvairių klausimų. Maždaug apie 20 per dieną. Daugiausia domisi techniniais dalykais. Atvykę į vietą gali savo akimis įvertinti tribūnų, aikštės būklę ir kitus dalykus. Taip lengviau jiems nuspręsti, ar bus pajėgūs sutvarkyti tokį grandiozinį objektą", – pasakojo S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro vadovas Giedrius Bielskus.

Kiek bus konkurso dalyvių ir kokie jų pasiūlymai, paaiškės lapkričio viduryje, atplėšus vokus su pasiūlymais. Konkurso sąlygomis domisi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio statybos kompanijos.

"Manau, kad rangovai bus tikrai stiprūs ir nekils didelių nesklandumų vykdant projektą. Čia juk ne angarą pastatyti, o stadioną, kuriam taikomi labai aukšti reikalavimai. Tad reikia turėti specifinių žinių", – pastebėjo G.Bielskus.Niūrus vaizdas

Kol kas didžiausias šalies stadionas nespindi. Lankytojus ir sportininkus jis pasitinka apšiurusiomis sienomis. S.Dariaus ir S.Girėno stadiono danga paskutinį kartą tvarkyta beveik prieš 50 metų, bėgimo takeliai buvo atnaujinti 2005 m. Po to atlikti vos keli kosmetiniai padailinimai.

Dėl netinkamos grindinio dangos Kaunas prarado galimybę čia surengti Lietuvos ir Anglijos futbolo rungtynes. Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) įvertino S.Dariaus ir S.Girėno stadiono būklę ir priėmė sprendimą geriau rungtynes rengti mažesniame Vilniaus stadione. Tai tik vienas atvejis, kai miestas prarado ne tik turistus, jų pinigus, bet ir prestižą, negalėdamas pasiūlyti vietos aukščiausio lygio sporto rungtynėms.

"Daug metų vyko diskusijos dėl S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos, tačiau buvo apsiribota tik kosmetiniais atnaujinimo darbais. Po renovacijos sporto kompleksas taps modernus, geriausias Lietuvoje, atitinkantis tarptautinius standartus: UEFA Futbolo federacijos keliamus IV kategorijos stadionų reikalavimus ir lengvosios atletikos II kategorijos varžybų standartus. Tad visos tarptautinės varžybos, kurios dabar vyksta kituose šalies stadionuose, vyks pas mus", – įsitikinęs G.Bielskus, kuris pridūrė, kad po stadiono rekonstrukcijos Kaunas išgelbės visą šalį nuo nuolat patiriamos gėdos, kad neturi padoraus aikštyno.

(Tomo Raginos nuotr.)

Erdvė bendruomenėms

"Kauno diena" kartu su S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro vadovu ekskursiją po paskutines dienas skaičiuojantį senąjį stadioną pradėjo nuo cokolinio aukšto. Čia niūru, nelabai šviesu, tačiau po rekonstrukcijos šis aukštas bus atiduotas bendruomenėms ir nevyriausybinėms organizacijoms, tad gyvybės ir jaukaus šurmulio tikrai netrūks.

Nuliniame aukšte įsikurs ir bendradarbystės erdvė. Suplanuota, kad cokoliniame aukšte esančios erdvės bus nuolat atviros ir veiks ne tik renginių stadione metu.

"Viso pastato perimetru vidinėje pusėje numatomas įvairias zonas sujungiantis koridorius. Šiaurinė dalis bus skirta neprofesionalaus sporto kompleksui, užtikrinant galimybes visuomenės nariams gauti sveikatinimo paslaugas. Bus įrengtos sporto patalpos su treniruokliais, suplanuotos įvairių grupinių užsiėmimų sporto patalpos. Praplečiamoje šiaurės vakarų pastato dalyje bus stadiono centro lankytojų patalpos, už jų – bendruomenės namų, kuriose numatyti kabinetai ir nedideliems renginiams skirtos zonos", – pasakojo G.Bielskus.

Kas keisis?

Po rekonstrukcijos S.Dariaus ir S.Girėno stadionas bei jo prieigos pasikeis neatpažįstamai. Projekte numatoma išplėsti esamas tribūnas ir pastatyti naujas, padidinant bendrą sėdimų vietų žiūrovams skaičių nuo 9,5 tūkst. iki 15 tūkst.

Visos tribūnos bus sujungtos ir uždengtos bendru ovalo žiedo formos stogu. Dar viena didelė naujovė – šildoma danga.

"Bus rekonstruojama esama potribūninė erdvė. Visos tribūnos bus sujungtos ir uždengtos bendru ovalo žiedo formos stogu. Dar viena didelė naujovė – šildoma danga. Tad futbolo sezonas pailgės, nes atšalus orams galėsime pradėti šildyti aikštę. Čia bus natūrali danga", – vaikščiodamas po dabartinį stadioną pasakojo G.Bielskus.

Bus pakeistos ir esamos kėdės, tribūnos, turėklai, sutvarkyti privažiavimo keliai bei stadiono prieigos. Viskas bus pritaikyta ir žmonėms su negalia. Po rekonstrukcijos neliks į stadioną vedančio tiltelio. Tuomet visu savo grožiu atsivers legendinės Kauno sporto halės pastatas. Dabar pro tiltą matyti tik halės kasos.

"Dėl žiūrovų saugumo ir sklandaus lankytojų srautų reguliavimo, ypač tarptautinių futbolo rungtynių metu, tribūnas galima suskirstyti į penkis sektorius, kurie galės funkcionuoti nepriklausomai vienas nuo kito. Kiekvienam sektoriui numatomos atskiros įeigos, maitinimo ir prekybos paslaugų zonos, tualetai.

Vietoj dabartinės betoninės švieslentės bus įrengtos VIP tribūnos. Čia bus ir futbolininkų persirengimo kambariai, žurnalistų erdvės. Tai nebus vientisos tribūnos, pro tarpus galėsime matyti ąžuolyno grožį", – būsimus pasikeitimus vardijo G.Bielskus.

Sporto centras įsikūręs įspūdingoje vietoje, didžiausiame Europos ąžuolyne, todėl pastato architektūriniai sprendimai pritaikyti prie aplinkos. Savitumo ir išskirtinį dizainą pastatui suteiks mediniai elementai.

"Tiek išorę, tiek tribūnų betonines konstrukcijas paslėps medis. Stadionas įsilies į bendrą aplinką. Tai bene svarbiausias projektuotojų sprendimas", – pastebėjo S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro vadovas.

Pagal projektą numatyta keisti ir stadiono apšvietimą. Po rekonstrukcijos jis bus dviejų lygių – apšvies lengvosios atletikos zonas, bėgimo takus ir pačią futbolo aikštelę. Apšvietimas atitiks visus tarptautinius reikalavimus, tad varžybos galės tęstis ir sutemus.

(Projekto autorių nuotr.)

Halės rekonstrukcija

Didžiausias dėmesys dabar skiriamas stadionui, tačiau pertvarkų sulauks ir Kauno sporto halė. Šiuo metu ruošiamas daugiafunkcio centro techninis projektas. Sporto halės patalpos bus pertvarkomos.

"Planuojame, kad patalpos padidės, nes bendrą erdvę ir vietas žiūrovams bus galima transformuoti pagal poreikį ir renginio pobūdį. Senųjų tribūnų neliks, o nauji sektoriai bus mobilūs, todėl erdvę bus galima pritaikyti tiek aukščiausio lygio sporto varžyboms, tiek koncertams, spektakliams, parodoms ar kitai kultūrinei veiklai. Manau, ši vieta taps vienu didžiausių miesto traukos centrų", – sakė G.Bielskus.

Be to, planuojama sutvarkyti aikštę šalia S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro ir pritaikyti ją renginiams bei visuomenės poreikiams, įrengiant pėsčiųjų takus ir želdinius, rekonstruojant apšvietimą, automobilių aikšteles prie Ąžuolyno gatvės.

Kauno sporto halės rekonstrukcija turėtų prasidėti kitais metais. Jos sąnaudos gali siekti 7 mln. eurų.

Finansavimo gairės

Numatyti trys pagrindiniai finansavimo šaltiniai: ES fondų investicijos, Kauno miesto ir Valstybės investicijų programos lėšos.

Premjeras yra žodžio žmogus. Dėl stadiono jis davė žodį ne tik man, bet ir visai Lietuvai.

Vyriausybės atstovai buvo išgąsdinę ne tik kauniečius, į Valstybės investicijų programą neįtraukdami S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos.

Po pokalbio su Kauno miesto meru V.Matijošaičiu premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo, kad pinigų šiam objektui tikrai bus skirta, tačiau iki šiol dar nėra aiški suma.

"Primenu, kad ministras pirmininkas S.Skvernelis viešai jau yra pasakęs, kad lėšos S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijai bus skirtos. Tačiau, kaip premjeras ir minėjo, laukiama galutinio projekto ir informacijos, kaip ir kiek Kaunas prisidės prie šio projekto. Tada ir bus galima konkrečiau kalbėti apie sumas, kokiomis prie projekto prisidės Vyriausybė, per kokias programas, kokiais terminais ir pan. Preliminariai planuojama, kad finansavimas galėtų būti skiriamas per dvejus metus", – "Kauno dienai" teigė Vyriausybės vadovo patarėjas Tomas Beržinskas.

"Premjeras yra žodžio žmogus. Dėl stadiono jis davė žodį ne tik man, bet ir visai Lietuvai. Jokių abejonių dėl šio klausimo neturiu", – įsitikinęs Kauno meras V.Matijošaitis.

Skaičiuojama, kad viso stadiono rekonstrukcija kainuos apie 14 mln. eurų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Auto

Auto portretas
parkingas po stadionu kaip ir visur europoj

h20

h20 portretas
kokie automobiliai... peshkute... visai isponejot...

lijopardas

lijopardas portretas
kokie renginiai vyks stadione ? Lietuviškas futbolas niekas neidomus, lengvoji vyks tik vasara, koncertai ?nu gal, šitas stadionas nacionalinio statuso negaus nes portugalai neleis, tai gal tokio zamacho net nereikia ?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių