Lietuvos liaudies buities muziejuje – kalėdinio blukio deginimas

Kalėdinio blukio deginimo šventė – viena „jauniausių“ iš Lietuvos liaudies buities muziejuje rengiamų metų ciklo švenčių. Pirmą kartą muziejuje ji švęsta 2014 m. gruodžio 27 d. Prisiminti šį senovinį paprotį pasiūlė panevėžietis verslininkas Jonas Sabeckas, atvežęs ir padovanojęs muziejui didžiulį drožinėtą rąstigalį – blukį. Šiemet blukis bus deginamas jau penktą kartą.

O kas yra tas blukis? Pagal senuosius lietuviškus papročius Kalėdų šventės ženklas buvo Didžioji Kaladė, žemaičių dar vadinama – Blukiu, o aukštaičių – Ugnies Mituliu. Tikėta, jog jam galima perduoti ir palikti visas savo kaltes, nuodėmes bei pykčius. Tai padaroma trinktelint per blukį lazda ar kokiu kitu daiktu. Velkant blukį po kaimą, o paskui jį sudeginus, supleška ir jame slypintis blogis bei nepritekliai. Blukio pelenais barstydavo sodus ir laukus, kad apsaugotų nuo kenkėjų ir užtikrintų geresnį derlių. Kai kuriuose Lietuvos regionuose šis apeiginis kaimynų sveikinimo paprotys gyvavo iki Pirmojo pasaulinio karo.

Taigi, baigiantis metams, gruodžio 29 d., šeštadienį, Lietuvos liaudies buities muziejus kviečia visus pabūti gamtoje, kartu prisiminti ir pagal senus Kalėdų papročius atšvęsti blukvilkio šventę. Renginys prasidės 13 val. prie Žemaitijos sektoriaus, Užbradumės smuklės. Iš ten su dainomis ir žaidimais blukis bus velkamas per Žemaitijos kaimo sodybas, o šventės pabaigoje iškilmingai sudeginamas. Vyks ir kalėdinė mugė.

Muziejininkai pažada, jog šventėje tikrai bus linksma ir smagu. Su folkloro ansambliais bus dainų, šokių, taip pat vaišių.

Jeigu norite, kad ateinantys metai būtų geresni ir lengvesni, būtinai dalyvaukite!



NAUJAUSI KOMENTARAI

:)

:) portretas
Tai kad čia Pravieniškės..
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių