- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ antradienį pranešė, kad jos paleistos raketos viršutinė pakopa, turėjusi iškelti meteorologijos palydovą ir keletą kitų aparatų, nepasiekė numatytos orbitos ir veikiausiai nukrito Atlanto vandenyne.
Šis incidentas tapo nauju smūgiu virtinei nesėkmių pastaruoju metu sukrėstai šalies kosmoso programai.
Raketa „Sojuz“, nešusi palydovą „Meteor M“, pakilo antradienį 14 val. 41 min. vietos (7 val. 41 min. Lietuvos) laiku iš naujojo Rytų kosmodromo Rusijos tolimuosiuose rytuose. Praėjus kelioms valandoms po starto „Roskosmos“ paskelbė nesugebėjusi užmegzti ryšio su raketos viršutine pakopa „Fregat“.
Vienas šaltinis sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad avarija galėjo įvykti dėl programavimo klaidos.
„Pagal preliminarius duomenis, įvyko raketos nešėjos ir greitintuvo bloko „Fregat“ skrydžio programos klaida, todėl pirminis impulsas įvyko esant kitokiai orientacijai negu reikėjo. Dėl to greitintuvo blokas kartu su palydovu įskriejo į atmosferą ir nukrito į Atlanto vandenyną“, – sakė jis.
Pagal preliminarius duomenis, įvyko raketos nešėjos ir greitintuvo bloko „Fregat“ skrydžio programos klaida, todėl pirminis impulsas įvyko esant kitokiai orientacijai negu reikėjo.
Raketa taip pat nešė 18 mažųjų palydovų, pagamintų Kanadoje, Vokietijoje, Japonijoje, Norvegijoje, Rusijoje, Švedijoje ir Jungtinėse Valstijose.
Šis palydovą nešusios raketos startas buvo dar tik antrasis, surengtas iš naujojo Rytų kosmodromo, turinčio sumažinti Rusijos priklausomybę nuo Baikonūro kosmodromo Kazachstane.
Pirmas palydovas iš Rytų kosmodromo buvo paleistas 2016-ųjų balandį, o raketos paleidimą stebėjo šalies prezidentas Vladimiras Putinas.
Šis paleidimas buvo giriamas kaip svarbi gairė nelengvus laikus išgyvenančiame Rusijos kosmoso sektoriuje. Skelbiama, kad naujo kosmodromo šalies rytiniame pakraštyje darbo pradžia žymi atgimimą srityje, kurią pastaraisiais metais sukrėtė virtinė apmaudžių nesėkmių.
Trečiąkart raketa iš Rytų kosmodromo turėtų pakilti gruodžio 22-ąją.
„Paleidimų programa tęsis kitąmet; ji augs ir didės“, – D. Medvedevui pirmadienį sakė už kosmoso sektorių atsakingas premjero pavaduotojas Dmitrijus Rogozinas.
Kremlius siekia sumažinti Rusijos priklausomybę nuo Baikonūro kosmodromo, kurį Maskva nuomojasi iš Kazachstano nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
Rusija taip pat turi Plececko kosmodromą šalies šiaurėje, kuris naudojamas leisti palydovams, daugiausiai kariniams, ir bandyti raketoms.
Rytų kosmodromas, kaip ir Baikonūras, yra arčiau pusiaujo, todėl iš jo startuodamos raketos gali nešti sunkesnius krovinius, eikvodamos mažiau degalų, o skrydžių savikaina sumažėja.
Naujajame kosmodrome kol kas yra tik viena starto aikštelė raketoms „Sojuz“, kurios šiuo metu yra vienintelės pasaulyje, naudojamos pilotuojamiems kosminiams skrydžiams.
D. Rogozinas sakė planuojantis sušaukti susitikimą, per kurį bus aptartas antrasis statybų etapas, per kurį bus įrengta tvirtesnė starto aikštelė naujoms sunkiosioms raketoms nešėjoms „Angara“.
Jos dabar tebėra bandomos, bet kada nors turėtų pakeisti dažnai naudojamas senstančias raketas „Proton“. Pirmoji „Angara“ turėtų būti paleista jau 2021 metais.
Rytų kosmodromo statyba prasidėjo 2012 metais, bet šį projektą temdė ginčai su profsąjungomis, korupcijos skandalai ir darbų vėlavimas.
Planuota, kad pirmieji palydovai iš jo bus paleisti 2015 metų pabaigoje, bet dėl iškilusių kliuvinių pareigūnams šį kalendorių teko patikslinti.
Spalį iš Plesecko kosmodromo Rusija paleido palydovą, skirtą stebėti Žemės atmosferą – apsauginį sluoksnį, apsauganti planetą nuo Saulės radiacijos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...
-
„TikTok“ lygties sprendimų ieško ir Rumunija, ir ES8
Rumunijos politinė sistema išgyvena precedento neturintį sukrėtimą. Kai antrojo prezidento rinkimų turo išvakarėse Konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus, kilo poreikis skubiai įsivertinti, kas kelia didesnį pavojų demokr...
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...