Lietuvos metų medžiu išrinktas Stelmužės ąžuolas

  • Teksto dydis:

Šių metų Lietuvos medžiu šalies gyventojai išrinko Stelmužės ąžuolą. Jis auga Stelmužės kaime Zarasų rajone ir laikomas seniausiu šalies medžiu. Manoma, kad šiam beveik 10 m apimties ir 19 m aukščio galiūnui yra apie 1000 metų.

Stelmužės ąžuolas, pasak Lietuvos 2016 m. medžio rinkimų atrankos komisijos pirmininko, Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktoriaus Vidmanto Bezaro, yra tapęs Lietuvos ąžuolo simboliu. Iš jo gilių išaugę ąžuolai, vadinamieji stelmužiukai, auga visoje šalyje, žaliuoja Atgimimo ąžuolyne Ožkabalių kaime, Jono Basanavičiaus gimtinėje. Stelmužės ąžuolas puošė ir lietuvišką litą.

Lietuvos metų medžio rinkimai mūsų šalyje vyko pirmą kartą. Dalyvauti šiuose rinkimuose Aplinkos ministerija buvo pakvietusi visus gyventojus ir ypač gamtos mėgėjus. Konkursui buvo pasiūlyti 53 medžiai. Pasiūlymus teikė savivaldybės, saugomų teritorijų direkcijos, gamtininkai, pavieniai žmonės. Atrankos komisija finaliniam etapui atrinko 12 kandidatų. Net 8 iš atrinktųjų buvo ąžuolai – Alkų, Rykantų (Viktoro Bergo), Bradesių, Elmės šešiakamienis, Gudlaukio, Jurgio Bielinio, Stelmužės ir Vienybės. Be jų, konkursui dar buvo atrinkta Papilės penkiolikakamienė liepa, Darželių kaimo drevėta pušis, Raganos uosis ir Raganų eglė-Raganų šluota.

Metų medį visuomenė rinko elektroniniu būdu iki spalio 10 d. Sulaukta 3441 balso. Nuo daugiausia balsų surinkusio Stelmužės ąžuolo (686) tik pusšimčiu atsiliko Pagėgių savivaldybėje auganti Raganų eglė. Šis įspūdingas 36 m aukščio ir 5,8 m apimties medis turi 17 kamienų. Raganų eglei – apie 150 metų. Trečioji vieta atiteko Žeimelyje, Pakruojo rajone, augančiam 20 m aukščio ir 3,1 m apimties Vienybės ąžuolui (493). Jį miestelio gyventojai pasodino 1923 m. Lietuvos nepriklausomybės penkmečio proga.

Stelmužės ąžuolas kitąmet dalyvaus Europos metų medžio konkurse. Šis konkursas čekų iniciatyva pradėtas rengti 2011 metais. Tuomet Europos metų medžiu buvo išrinkta rumunų Lelicenio liepa, 2012 m. – vengrų Felsomocsolado liepa, 2013 m. – vengrų Egerio platanas, 2014 m. – bulgarų Sliveno guoba, 2015 m. – estų ąžuolas Saaremos saloje, šiemet – vengrų Bataszeko ąžuolas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nusiųskit ten

nusiųskit ten portretas
Šakalienę su Valaššinu-to didžiuno kaip mat neliks..Kam tie ažuolai reikalingi, jeigu galima atsivežti iš užsienio medžius be lapų(sutaupoma kiemsargių darbui)?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių