Trečiadienį pasaulis mini hepatito dieną

Pasaulio Hepatito ligos aljansas jau kelis metus  rengia viešąsias akcijas: „Vienas iš dvylikos“ šūkiu norėta atkreipti dėmesį, kad hepatitu pasaulyje serga vienas iš 12 žmonių, „Tai hepatitas...“ - viešinamos hepatitu sergančių žmonių gyvenimo istorijos.

Minint pasaulinę hepatito dieną – gegužės 19 d., Kauno Dainavos poliklinikos medikai ragina atkreipti dėmesį, jog pavojinga liga gali tykoti visur. „Mes tikime, kad viena veiksmingiausių prevencinių priemonių, kovojant su šia liga, yra informavimas apie ligą bei jos prevenciją“ - teigia Dainavos poliklinikos direktorius vyriausiasis gydytojas Giedrius Andziukevičius.

Hepatitas A - dar vadinamas „nešvarių rankų“ liga. Hepatitu A dažnai serga vaikai, kurių higienos įpročiai dar tik formuojasi. Itin didelė rizika užsikrėsti keliautojams, kurie atostogas planuoja rizikos zonai priskiriamose šalyse: Turkijoje, Egipte, Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Tunise.

Hepatitu A galima užsikrėsti gaivinantis ledais ar gėrimu su ledo kubeliais, sušaldytais iš nevirinto vandens, rūkant kaljaną, valgant džiovintus vaisius, žalias jūros gėrybes. Pavojai susirgti hepatitu tyko, jeigu maudantis į burną pateko užkrėsto vandens, jeigu naudojotės sergančio žmogaus indais, rankšluosčiais ar suvalgote sirgusiojo ruoštas salotas. Nuo šios rizikos neapsaugotas nė vienas, nes sergantis hepatitu žmogus gali pats net nežinoti, jog serga, kadangi liga gali būti besimptomė.

Užsikrėtus šia infekcine liga gali būti jaučiamas bendras silpnumas, karščiavimas, pykinimas, kamuoti pilvo ir sąnarių skausmai. Susirgus hepatitu A arba dar vadinama gelta, pacientams pagelsta oda, akių obuoliai, gali patamsėti šlapimas, pašviesėti išmatos. Paprastai hepatitas A išgydomas per 6 mėnesius, tačiau esant staigiam ligos progresui, žmogus gali mirti.

Kauno Dainavos poliklinikos medikai įspėja, kad hepatitu A galima užsikrėsti per vandenį, maistą, nešvarias rankas,  rečiau per kraują. Viena iš veiksmingiausių hepatito A profilaktikos priemonių yra skiepai. Vaikus šia vakcina galima skiepyti nuo 1 metų amžiaus. Imunitetas susidaro praėjus 2 savaitėms po skiepo. Tam, kad būtų sukurta ilgalaikė apsauga po 6 mėnesių atliekamas antrasis skiepas. Dainavos poliklinikoje vakcina vaikams nuo hepatito A kainuoja 84,99 Lt, suaugusiesiems 109,96 Lt.

Dėl savo komplikacijų pavojingesnė yra Hepatito B virusinė infekcija, kuri negydoma gali progresuoti į lėtinę kepenų ligą, kepenų cirozę ar netgi kepenų vėžį. Hepatitu B užsikrėsti galima Afrikoje, Pietryčių Azijoje, Vidurio Rytuose, Amazonės baseino regione, Karibų jūros regiono šalyse.

Išvykus atostogauti derėtų vengti medicininių ar stomatologinių procedūrų, manikiūro, vertis auskarus, darytis tatuiruotes. Užsikrėsti galima pasinaudojus svetimomis higienos priemonėmis: skutimosi peiliukais, dantų šepetėliu, esant lytiniams santykiams su užsikrėtusiu žmogumi.

Medikai perspėja, kad hepatito B infekcija plinta per kraują ir kūno skysčius. Pagrindinė profilaktikos priemonė – skiepai. Galima skiepytis kombinuota vakcina, kuri apsaugos nuo hepatiro A ir B. Imunitetui sukurti reikalingos trys vakcinos. Po pirmosios vakcinos pakartotinai skiepijama po mėnesio, trečią – praėjus 5 mėnesiams po antrosios. Medikai ragina suaugusiuosius susimąstyti apie profilaktiką, kadangi susirgus vyresniame amžiuje padidėja komplikacijų tikimybė. Kombinuota vakcina nuo hepatito A ir B Dainavos poliklinikoje kainuoja 135,76 Lt.


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis pernai metais Lietuvoje užfiksuoti 48 Hepatito C, Hepatito B 56 ligos atvejai, tačiau prognozuojama, kad susirgusiųjų skaičius gali būti žymiai didesnis. Sergant lėtiniu hepatitu C simptomų gali nebūti, liga vystosi lėtai, dėl to pacientas nežino, kad yra užsikrėtęs pavojingu virusu. Hepatito C nešiotojas gali užkrėsti žmones pats to nežinodamas. Esant simptomams, žmogus gali jausti pykinimą, silpnumą, dešinės pilvo pusės, sąnarių skausmus. Gali pagelsti oda, akių obuoliai, patamsėti šlapimas, pašviesėti išmatos.

Hepatitu C užsikrečiama per kraują, rečiau lytiniu būdu. Negydomas kepenų uždegimas gali progresuoti į kepenų cirozę ar kepenų vėžį. Jeigu ligą pavyksta diagnozuoti ankstyvoje stadijoje, yra tikimybė, kad pacientas visiškai pasveiks.

Kalbėdami apie hepatito C infekciją ir jos sukeltas komplikacijas, gydytojai gastroenterologai tai įvardija kaip vieną aktualiausių sveikatos problemų Lietuvoje. Vertinant šią problemą Europos mastu – tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurios atliekama kepenų transplantacija. Ligos klastą įrodo prieš kelerius metus įvykęs hepatito protrūkis Latvijoje, kai susirgimų skaičius siekė epideminę ribą ir nusinešė 17 žmonių gyvybes.

Deja, nuo hepatito C skiepų nėra, todėl medikai ragina būti itin atsargiems: laikytis visų higienos reikalavimų, saugotis nesaugių atsitiktinių lytinių santykių ir nesinaudoti abejotinos reputacijos įstaigų teikiamomis grožio paslaugomis, kur dėl nepakankamai geros įrankių dezinfekcijos, galima užsikrėsti hepatitu.

Rekomenduojama pasitikrinti ar nesergate hepatitu: jeigu dėl mediciniškai nepaaiškinamų priežasčių jautėte kūno silpnumą, nuovargį ar kitus hepatito simptomus; jeigu hepatito simptomai kamuoja jūsų artimuosius, asmenis iš Jūsų aplinkos; iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar atliktą chirurginė operacija; jeigu turite tatuiruotę; dažnai keičiate seksualinį partnerį; jei buvote įkalintas; jeigu dirbate įstaigose, kur nuolatos kontaktuojate su krauju, adatomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių