Sveikuoliai ragina labiau rūpintis prevencija, o ne ligų gydymu

Lietuvos sveikuoliai siūlo keisti tendenciją, kad Lietuvos sveikatos programoje daugiausia lėšų skiriama ligoms gydyti, o ne prevencijos priemonėms taikyti.
Visuomeninės organizacijos trečiadienį Seime surengė tarptautinę konferenciją tema

„Ar įmanoma sėkminga sveikatos programa Lietuvoje?“. Šios konferencijos rengimą paskatino prieš kelias savaites Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos priimta politinė deklaracija, kurioje atkreipiamas dėmesys, kad dėl neinfekcinių ligų pasaulyje miršta vis daugiau žmonių. Deklaracija skatina valstybių vadovus imtis priemonių šias problemas spręsti ir skelbia, kad būtina įgyvendinti rezultatyvias sveiko gyvenimo būdo skatinimo programas.

„Lietuvoje konferencijų buvo surengta labai daug, moksliniai duomenys yra seniai žinomi, tačiau reikia politinių sprendimų - logiškų, nuoseklių, tik tada bus rezultatas“, - teigė vienas konferencijos dalyvių, Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas Juozas Dapšauskas.

Pasak jo, pati sveikatos sistema turėtų būti kitaip finansuojama. Jo nuomone, turėtų būti finansuojami ne tik vaistai sergantiesiems, bet ir nesergančiųjų sveikatos palaikymo programos.

„Reikalinga ilgalaikė strateginė sveikatos politika. Mūsų ligonių kasos finansuoja 5 mlrd. litų ligų gydymui, tačiau sveikatos palaikymui skiriama 35 kartus mažiau“, – sakė Lietuvos sveikos gyvensenos rūmų prezidentas ir įkūrėjas Algirdas Kirkutis.

Anot jo, labai svarbu suprasti, kad liga ir sveikata yra skirtingi dalykai, o Lietuvoje jie yra sutapatinami, todėl reikia kitų priemonių norint išsaugoti sveikatą ir tai turėtų atsispindėti sveikatos programoje. A.Kirkutis sakė tikįs, kad jo įsteigti Sveikatos rūmai taps įrankiu, kuris padės paskleisti informaciją visuomenei ir atkreips politikų dėmesį.
„Geri rezultatai siekiant sėkmingos sveikatos programos bus pasiekti tik tada, kai valstybinės, verslo ir nevyriausybinės organizacijos susijungs į vieną komandą ir eis viena kryptimi“,– sakė Juozas Dapšauskas.

Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė tam pritarė, sakydama, kad reikia realių darbų, o ne tik programų rašymo.

„Lūžis sveikatos sistemoje priklauso ne tik nuo politikų, labai svarbus visuomeninių organizacijų indėlis, taip pat kiekvieno žmogaus noras“, – teigė Sveikuolių sąjungos viceprezidentė.

Vis dėlto, kaip svarbiausią dalyką, siekiant rezultatų, S.Kriaučiūnienė įvardijo tinkamus politinius sprendimus ir nuosekliai vykdomą politiką.

Tarptautinėje konferencijoje dalyvavusi "ParticACTION" organizacijos prezidentė Kelly Murmets sakė, kad labai dažnai ligos yra susijusios su judėjimo stoka. Jos vadovaujama organizacija skatina Kanados fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną.  
„Problemą reikia spręsti pasauliniu mastu ir tam reikia bendrų pastangų, dėl to aš ir esu čia“, - kalbėjo K.Murmets.


Šiame straipsnyje: Ligų prevencijaSirgti

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių