Nemalonios deklaravimo staigmenos

Mokesčių inspekcijai pavėluotai pateikus preliminarias elektronines deklaracijas, tūkstančiai gyventojų paskubėjo jau pirmą dieną deklaruoti savo pajamas.

Valstybė negarantuoja, bet tikisi, kad šiems gyventojams pavyks per artimiausias dešimt dienų sugrąžinti pajamų mokesčio permokas. Tačiau dėl pasikeitusios mokestinės tvarkos šiemet permokos bus vidutiniškai dvigubai mažesnės nei pernai, o nemažai daliai gyventojų netgi teks po kelis šimtus litų patiems sumokėti į valstybės biudžetą.

Deklaracijos vėlavo

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešė, kad antradienį elektroninėje erdvėje pasirodžius preliminarioms deklaracijoms pajamas deklaravo beveik 25 tūkstančiai šalies gyventojų.

Preliminarios deklaracijos šiais metais buvo parengtos kur kas vėliau nei paprastai. Pernai ir užpernai jos internete pasirodydavo pačioje kovo pradžioje, šiemet – tik mėnesio pabaigoje.

VMI specialistai teigimu, taip atsitiko dėl to, kad šįkart pasikeitė deklaravimo tvarka, mokestinė bazė. „Dabar turime daugiau šaltinių, iš kurių gauname duomenis, daugiau pačių duomenų, turime juos kruopščiau patikrinti, kad suformuotume preliminarias deklaracijas. Be to, vadinamieji tretieji asmenys šiemet gerokai vėluoja pateikti duomenis. Deja, iki šiol turime kelis tūkstančius šaltinių, vėluojančių pateikti duomenis apie gyventojų pernai gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius. Tai ir nulėmė, kad gerokai užtruko preliminarių deklaracijų parengimas, jų patikrinimas“, - trečiadienį sakė VMI Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad preliminarių deklaracijų parengimas nėra mokesčių inspekcijos įsipareigojimas. „Tai daugiau paslauga gyventojams, o ne mūsų pareiga. Mes suprantame, kad žmonėms labai sudėtinga patiems užpildyti pajamų deklaracijas. Ten daug skaičių, duomenų. Todėl ir yra rengiamos preliminarios deklaracijos, kurias gyventojams paprastai tereikia permesti akimis, patikrinti, ar nėra kokių nors klaidų“, - pabrėžė pareigūnė.

Sumažėjo vidutinė grąžintina suma

Pernai nuo 24 iki 15 procentų sumažėjo gyventojų pajamų mokestis (faktiškai jis siekia 21 proc., tačiau 6 proc. yra privalomasis sveikatos draudimo mokestis). Taip pat buvo pakeisti kai kurie įstatymai, nustatantys, kas turi teisę susigrąžinti iš valstybės pajamų mokesčio permokas.

Be to, nuo praėjusių metų sausio 1-osios taikoma kitokia, kur kas painesnė neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarka. Šis dydis netaikomas tiems asmenims, kurių mėnesio pajamos siekia daugiau kaip 3150 litų.

Šie pakeitimai lėmė, kad šiemet gyventojams iš biudžeto bus sugrąžinta kur kas mažesnė suma, nei pernai. „Tikslius duomenis, kiek žmonės šiemet atgaus iš biudžeto, mes žinosime tik po to, kai bus tvarkingai užpildytos ir patikrintos visos deklaracijos, taigi, ne anksčiau gegužės. Tačiau preliminariai Finansų ministerija yra paskaičiavusi, kad šiemet gyventojams gali būti grąžinta iš viso 250 milijonų litų“, - sakė S.Aliukonytė-Šnirienė.

Tai beveik dvigubai mažiau nei praėjusiais metais, kai gyventojams grąžinta 422 mln. litų.

Turint galvoje, kad deklaracijas kasmet pateikia vidutiniškai apie 800 tūkstančių žmonių, pernai vienam gyventojui vidutiniškai buvo grąžinta apie 540 litų. Šiemet vidutinė grąžintina suma greičiausiai neviršys 320 litų.

VMI tvirtina, kad pinigai bus grąžinami, „atsižvelgiant į biudžeto surinkimą“. Tai reiškia, kad nėra garantuojama, jog per artimiausias dešimt dienų gyventojai, tvarkingai užpildę deklaracijas, būtinai atgaus permoką. Tačiau pareigūnai tikina pasistengsiantys nevilkinti pinigų grąžinimo, nors ir atkreipia dėmesį, jog tai galima daryti net iki liepos pabaigos.

Kai kurie įsiskolino valstybei

Tačiau toli gražu ne visi gyventojai susigrąžins permokas iš biudžeto. Kai kurių laukia nemalonus siurprizas – kelis šimtus litų siekiantis įsiskolinimas iždui.

Taip atsitiko dėl to paties painaus NPD skaičiavimo. Šiemet daliai gyventojų teks primokėti dėl to, kad jiems praėjusiais metais buvo pritaikytas didesnis NPD nei numatytas metinis pagal gautas pajamas.

„Jeigu, pavyzdžiui, žmogus, uždirbantis nedidelį atlyginimą, visus metus turėjo tam tikro dydžio NPD, tačiau gavo papildomų pajamų pardavęs butą, mašiną ar ką nors kitą, vertinant jo metines pajamas, pagal atlyginimą paskaičiuotas NPD buvo per didelis ir tokiu atveju jam gali tekti primokėti“, – aiškino VMI atstovas spaudai Darius Buta.

Nauja NPD skaičiavimo tvarka lėmė, kad dalis žmonių vietoje iš biudžeto grąžintinos sumos šiemet deklaracijoje išvys, kad patys turi susimokėti. Didžiausia mokėtina suma neturėtų viršyti 850 litų.

Įsiskolinimą į iždą reikia susimokėti iki šių metų gegužės 3-osios. VMI atstovai tvirtina suprantantys, kad dėl sunkmečio ne visi gebės tai padaryti laiku, todėl yra pasirengę tartis sumokėjimo atidėjimo. „Bus kontaktuojama su tais vėluojančiais, jie ieškomi ir primenama, kad reikia susimokėti. Arba bus tariamasi, kaip tai padaryti lanksčiau. Svarbiausia, kad būtų su mumis bendradarbiaujama, nesislapstoma, nes yra numatytos administracinio pobūdžio sankcijos už mokesčių nemokėjimą“, - pastebėjo S.Aliukonytė-Šnirienė.

Nauji deklaruotojai

Šiemet deklaruodami pajamas gyventojai gali susigrąžinti pajamų mokesčio permokas už iki 2009 metų pirktus kompiuterius su programine įranga ar įsirengę interneto prieiga, dalį sumokėtos sumos už gyvybės draudimą, dalį palūkanų už būsto kreditą, paimtą iki 2009-ųjų, įmokas už studijas aukštojoje ar profesinėje mokykloje, dalį sumokėtų įmokų į trečiosios pakopos pensijų draudimo fondą.

Taip pat šiemet tie gyventojai, kurie po 2004-ųjų sulaukė 18 metų ir turi neregistruoto turto, brangesnio nei 5 tūkst. litų, turės jį deklaruoti.

Kartu su pajamų deklaracijomis gyventojai gali nuspręsti, ką paremti 2 proc. nuo savo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio.


Šiame straipsnyje: deklaravimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Darbo birža švaisto ES milijonus?
  Darbo birža švaisto ES milijonus?

  Noras keisti arba įgyti profesiją gali įstumti į keblią padėtį. Kaunietis Martynas Staliulionis, pasinaudojęs Darbo biržos  pasiūlyta profesinio mokymo programa, ėmė abejoti, ar tai nėra tuščias ES skirtų pinigų švaistymas. ...

  28
 • Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams
  Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams

  Smarkiai išaugusios importo galimybės užtikrina elektros sistemos adekvatumą visą žiemą. Planuojama, kad naujausios tarptautinės jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“ dirbs visus ateinančius tris mėnesius. 2015 m. žiemą ...

 • Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių
  Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių

  Artėjant didžiausioms metų šventėms, aplanko ne tik jaukus laukimo jausmas, bet ir dovanų pirkimo karštinė: ką dovanoti? Daugiau nei pusė apklaustų lietuvių atvirauja labiausiai nenorintys gauti keraminių statulėlių ir puodelių (32,...

 • Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų
  Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų

  Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse jau įdiegti bekontakčio mokėjimo terminalai, tačiau 46 tūkst. bekontaktes mokėjimo korteles įsigijusių gyventojų dar priversti jomis atsiskaitinėti kaip įprastomis, rašo "Lietuvos žinios"....

 • Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama
  Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama

  Prekybininkai sako – į madą grįžta mediniai žaislai. Jų paklausa kasmet auga, ypač prieš didžiąsias šventes. Tačiau gamintojai konstatuoja, kad medinių žaislų Lietuvoje lieka nedaug. Didžioji jų dalis eksportuojama į užsien...

 • Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka
  Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka

  Statistika rodo, kad jauni žmonės nuo 18 iki 29 metų Lietuvoje ieško darbo pasitelkdami socialinius tinklus, savo ruožtu darbdaviai lygiai taip pat ieškodami darbuotojų naudoja šias priemones. Anot Lietuvoje trečius metus veikiančio...

 • Būstui įsigyti – valstybės parama
  Būstui įsigyti – valstybės parama

  Naujoji Lietuvos valdžia žada paspirtį jaunoms šeimoms, kad šios galėtų lengviau įsigyti savo pirmąjį būstą. Anot paskirtojo premjero Sauliaus Skvernelio, pajamų tam žada ieškoti didindama per biudžetą perskirstomą bendrojo ...

  8
 • Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų
  Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų

  Pirmoje dienos pusėje nutaręs svarstyti valdančiųjų pataisas dėl dalies socialinio modelio nuostatų atšaukimo arba jų įsigaliojimo atidėjimo, Seimas ketvirtadienio pavakarę priėmė svarstyti dar vieno naujojo Darbo kodekso pataisų glėbį. ...

  5
 • Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja
  Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja

  Remiantis statistika, darbo užmokestis Lietuvoje šiais metais augo. Tiesa, ekonomistai dėl to nerimauja – jų teigimu, kuo didesnės bus algos, tuo mažiau konkurencinga bus Lietuvos ekonomika. Mat konkuruoti su kitų šalių gamintojais, ...

  2
 • R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą
  R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą

  Kadenciją baigianti finansų ministrė Rasa Budbergytė sutiko su "Kauno dienos" skaitytojais pasidalyti mintimis apie iššūkius, su kuriais jai teko susidurti einant atsakingas pareigas, ir trumpai apžvelgti nuveiktus darbus. Ministr...

  1
Daugiau straipsnių