Dūma: Katynės nusikaltimas buvo J.Stalino užsakymas (papildyta)

Rusijos parlamentas pripažino, kad Lenkijos karininkai buvo sušaudyti netoli Katynės, remiantis tiesioginiu Stalino ir kitų sovietinių vadovų nurodymu.

"Paskelbta medžiaga, daug metų saugota slaptuose archyvuose, ne tik atskleidžia šios baisios tragedijos mastą, bet ir rodo, kad Katynės nusikaltimas buvo padarytas pagal tiesioginį Stalino ir kitų sovietinių vadovų nurodymą", - sakoma Valstybės Dūmos pareiškime "Apie Katynės tragediją ir jos aukas", kurį parlamento žemieji rūmai priėmė pagrindu penktadienį.

Už šio dokumento priėmimą per neįprastai audringą Dūmos posėdį balsavo trijų frakcijų - valdančiosios "Vieningosios Rusijos", "Teisingosios Rusijos" ir Rusijos liberalų demokratų partijos (RLDP) - nariai.

"Prieš" balsavo tik opozicijoje esanti Rusijos Federacijos komunistų partijos (RFKP) frakcija, kurios daugelis narių atkakliai tebetvirtina, kad Katynėje žudė naciai.

"Oficialioje sovietinėje propagandoje atsakomybė už šią piktadarystę, apibendrintai pavadintą Katynės tragedija, buvo primetama nacistiniams nusikaltėliams. Dėl šios versijos daug metų vyko neišeinančios aikštėn, bet nuo to ne mažiau įtemptos diskusijos sovietinėje visuomenėje, ji nuolat kėlė lenkų tautos pyktį, nuoskaudą ir nepasitikėjimą", - pažymima pareiškime.

Jame primenama, jog dar praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio pradžioje naujojoje Rusijoje buvo pripažinta, kad masinis Lenkijos piliečių naikinimas SSRS teritorijoje per Antrąjį pasaulinį karą buvo totalitarinės valstybės, kuri taip pat vykdė šimtų tūkstančių sovietinių žmonių represijas už politinius ir religinius įsitikinimus, pagal socialinius ir kitokius požymius, savivalės aktas.

Valstybės Dūma pareiškė "nuoširdžią užuojautą visoms nepagrįstų represijų aukoms, jų giminaičiams ir artimiesiems".

Pareiškime taip pat primenama, kad daugelis dokumentų, daug metų saugoti uždarame SSKP CK Politinio biuro archyve, jau buvo perduoti Lenkijai, bet dalis slaptų dokumentų iki šiol nepaskelbti.

"Valstybės Dūmos deputatai įsitikinę, kad šis darbas turi būti tęsiamas - būtina ir toliau tirti archyvus, tikrinti žuvusiųjų sąrašus, atkurti ? tapatybes? vardus tų, kurie žuvo Katynėje ir kitose vietose, išsiaiškinti visas tragedijos aplinkybes", - sakoma Rusijos parlamentarų pareiškime.

Drauge jame pažymima, kad Katynė yra tragiška vieta ir mūsų šaliai. "Katynės grioviuose guli tūkstančiai sovietinių piliečių, kuriuos sunaikino Stalino režimas 1936-1938 metais. Būtent naudojant juos buvo tobulinama masinių žudymų technologija, kuri po to toje pačioje vietoje buvo pritaikyta lenkų kariams. Šalia yra ir sovietinių karių, kuriuos sušaudė hitleriniai budeliai Didžiojo Tėvynės karo metais, kapai", - sakoma dokumente.

"Ryžtingai smerkdami režimą, nepaisiusį žmonių teisių ir nevertinusį jų gyvybių, Valstybės Dūmos deputatai tiesia draugystės ranką lenkų tautai ir viliasi, kad prasidės naujas etapas mūsų šalių tarpusavio santykiuose, kurie bus plėtojami, remiantis demokratijos vertybėmis", - sakoma Rusijos parlamento pareiškime.

"Ši deklaracija, neperdedant, yra istorinės svarbos", - Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto pirmininko Konstantino Kosačiovo pareiškimą citavo "Vieningosios Rusijos" tinklalapis.

Katynė - viena iš daugybės vietų, kur 1940 metų balandį - gegužę tuometės Sovietų Sąjungos vadovybės nurodymu buvo nužudyta beveik 22 tūkst. lenkų.

Nors Katynė - tik viena vietų, kur buvo sušaudyti Lenkijos kariai, bet būtent čia 1943 metais buvo pirmą karta buvo rastos jų palaidojimo vietos.

Į įvairius NKVD lagerius ir kalėjimus šie lenkai, tarp jų karininkai, policininkai, kalėjimo prižiūrėtojai, mokslininkai ir dvasininkai, pateko po 1939 metų rugsėjo 17 dienos, kai Raudonoji armija įsiveržė į Lenkijos rytines teritorijas ir jas okupavo pagal slaptą susitarimą su nacistine Vokietija, kuriai atiteko likusi Lenkijos dalis.

Sovietų Sąjunga ilgą laiką dėl Katynės žudynių kaltino nacius, ir tik paskutinis šios valstybės vadovas Michailas Gorbačiovas pripažino komunistinio režimo kaltę prieš pat šalies žlugimą 1990 metais.

Tačiau vėliau šis Stalino režimo nusikaltimas Rusijoje praktiškai nebebuvo viešai pripažįstamas.

Padėtis iš esmės pasikeitė šių metų balandžio 10 dieną, kai per lėktuvo katastrofą netoli Smolensko žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis - ši tragedija padėjo iš naujo sutvirtinti Varšuvos ir Maskvos ryšius.

Vaizdo siužeto nepatartina žiūrėti jautriems ir silpnų nervų žiūrovams.


Šiame straipsnyje: Katynės žudynėsStalinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių