Iš ligos patalo – naujas žygis į viršūnę
Kai 2004-aisiais Modesta Vžesniauskaitė pasaulio čempionate iškovojo aukštą 5 vietą, o kitais metais tapo Europos jaunimo čempionato prizininke, viltingai prabilta, kad Lietuvos dviračių sportas užsiaugino naują žvaigždę.
Deja, vėliau naujienų apie jaunąją panevėžietę vis mažėjo, kol pernai ji galutinai dingo iš akiračio. O šiemet, lygiai taip pat netikėtai, kaip buvo prapuolusi, sugrįžo ir pradėjo iš naujo kopti į dviračių sporto aukštumas.
„Ši pergalė man labai svarbi psichologiškai, norint susigrąžinti pasitikėjimą savimi. Labai norėjau visiems pasakyti: „Modesta grįžta, neužmirškite jos!" - po pergalės Lietuvos čempionate plačiai šypsodamasi kalbėjo M.Vžesniauskaitė.
Kankino sekinanti liga
Visagalis internetas šiais laikais gali viską, tačiau, įvedus paieškos žodžius „Modesta Vžesniauskaitė 2007 metai", rezultatai buvo labai skurdūs. Pernai Lietuvos dviratininkė apskritai dalyvavo tik trejose varžybose, o jos sezonas baigėsi dar balandžio mėnesį.
„Jau 2006 metų sezono antroje pusėje pradėjau jaustis prastai. Pavargdavau net nieko neveikdama, skaudėjo raumenis. Atsiguliau kelioms savaitėms į ligoninę Panevėžyje, tačiau gydytojai nesugebėjo rasti ligos. Tik vėliau Šveicarijos medikai nustatė, kad sergu mononukleoze", - pasakojo M.Vžesniauskaitė.
Mononukleozė - infekcinė liga, dažniausiai pasireiškianti karščiavimu, raumenų skausmais ir nuovargiu. Beje, ši liga praėjusių ir šių metų sandūroje kelis mėnesius kankino ir geriausią pasaulio tenisininką šveicarą Roger Federerį.
„Buvau lyg nesava, visiškai neturėjau jėgų. Anksčiau visada buvau stipri kalnų trasose, niekada neatsilikdavau nuo lyderių. Kai susirgau, tiesiog nebegalėjau važiuoti įprastu ritmu. Atrodydavo, kad stengiuosi iš paskutiniųjų, bet tarsi stoviu vietoje. Mane pažįstančios kolegės važiuodavo pro šalį ir klausdavo: „Modesta, ar čia tikrai tu? Kas vyksta?" - 2006 m. antrą pusę prisiminė 24 metų sportininkė.
Nepaisydama didžiulio nuovargio, dviratininkė lenktyniavo ir toliau, bet praėjusių metų pradžioje turėjo sustoti. Gydytojai rekomendavo bent pusmečiui pamiršti sportą. „Neįsivaizduoju, kaip tuo metu mane ištvėrė artimieji ir aplinkiniai, - nusijuokė M.Vžesniauskaitė. - Buvau irzli, viskas man buvo negerai, viskas nervindavo. Bet pamažu atsigavau."
Sugrįžti padėjo Z.Urbonaitė
„Po tokių sveikatos problemų normalus žmogus tikriausiai nebenorėtų sėsti ant dviračio. Aš atsisėdau, vadinasi, esu pamišusi dėl šio sporto. Nuo mažų dienų dviratis yra mano gyvenimo dalis. Pripratau prie tos rutinos ir nenoriu nieko keisti", - paklausta, kas paskatino sugrįžti po metų pertraukos, paaiškino M.Vžesniauskaitė.
Nepalūžti jaunai sportininkei padėjo artimųjų ir draugų dėmesys. M.Vžesniauskaitę vis padrąsindavo ir Zita Urbonaitė. Ši patyrusi sportininkė 2001 m. po savo sparnu priglaudė į Italiją atvykusią jaunutę šviesiaplaukę panevėžietę. Graži dviejų dviratininkių draugystė nutrūko praėjusią gegužę, kai Z.Urbonaitė Italijoje puolė po traukiniu.
„Su Zita kartu treniruodavomės ir dalyvaudavome varžybose. Ji mane išmokė visų dviratininkių gudrybių. Prieš mirtį ji mane kvietė atvažiuoti, tačiau turėjau dalyvauti pasaulio taurės etape Kanadoje. Žadėjau užsukti po jo, tačiau šio pažado taip ir neištesėjau", - sunkiai rinkdama žodžius pasakojo M.Vžesniauskaitė. Sau ji davė kitą pažadą - Zitos garbei laimėti Lietuvos čempionatą. Birželio pabaigoje Ignalinos kalvose šis pažadas taip greitai nešė M.Vžesniauskaitę finišo link, kad artimiausios varžovės atsiliko 2 minutes.
„Visą gyvenimą prisiminsiu šią pergalę. Ne dėl to, kad laimėjau, o todėl, kad turėjau už ką atiduoti visas jėgas", - pergalę Z.Urbonaitei skyrė jos draugė.
Pasitikėjimas grįžta pamažu
M.Vžesniauskaitė iki šiol negali susitaikyti su skaudžia netektimi, tačiau gyvenimas nestovi vietoje. Prieš sportininkę - nauji iššūkiai ant plento. Iš lietuvės labai daug tikisi ir Vokietijos „Nuernberger" komandos vadovai. „Mane ten labai myli. Kartais susėdame pasikalbėti, ir jie man vis kartoja, kad aš viską galiu. Pati daug labiau abejoju savimi, - prisipažino Lietuvos čempionė. - Bet pasitikėjimas sugrįžta. Dabar metus važinėsiu su Lietuvos čempionės marškinėliais, tai irgi šį tą reiškia."
Sunkiausia M.Vžesniauskaitei - vėl priprasti prie sunkių trasų kalnuose, nors iki ligos tai buvo vienas svarbiausių jos arkliukų. Prieš kelerius metus dviračių sporto visuomenėje net buvo pasigirdę kalbų, kad panevėžietė iš plento pereis į kalnų dviračius.
„Tuomet iš tikro turėjau pasiūlymą pabandyti. Nuvažiavau, ir negaliu patikėti savo akimis - trasa beveik stati, aplinkui pilna riedulių. Pradėjau leistis, o man rėkia: „Tik nestabdyk, jei stabdysi, užsimuši!" Kažkoks siaubas. Iškart supratau, kad toks sportas - ne man", - paaiškino M.Vžesniauskaitė.
Visą dėmesį dviratininkė dabar skiria plento varžyboms. Šiemet svarbiausi startai - Pekino olimpinės žaidynės rugpjūtį ir pasaulio čempionatas rugsėjį.
Olimpiadoje padės kolegei
Po sekmadienį pasibaigusių prestižinių „Giro d'Italia" lenktynių, kuriose finišavo 40-a, M.Vžesniauskaitė sužinojo dar vieną gerą naujieną. Kartu su patyrusiomis Edita Pučinskaite ir Jolanta Polikevičiūte ji važiuos į Pekino olimpines žaidynes.
Panevėžietei tai bus debiutas olimpiadoje, nors jau prieš ketverius metus specialistai diskutavo, kad ji buvo verta startuoti Atėnuose. Į pirmą gyvenime olimpiadą M.Vžesniauskaitė važiuoja su aiškiu tikslu - padėti komandos draugei iš „Nuernberger" E.Pučinskaitei.
„Trasa yra palankiausia Editai. Ne visos šalys turi gerų kalnų specialisčių, todėl tikrai bandys pabėgti lygumoje. Mums reikės prižiūrėti, kad varžovės pernelyg nenutoltų. Dviračiuose negali būti egoistas. Reikia dirbti komandos lyderei, o paskui ateis laikas, kai kitos dirbs tau, - samprotavo M.Vžesniauskaitė. - Esu pasirengusi atiduoti visas jėgas, kad į Lietuvą parvežtume medalį. Nemanau, kad ir padedančiosios bus užmirštos. Zitos indėlio į Lietuvos pergales taip pat niekas neužmiršo."
Svajonių neatskleidžia
Po „Giro d'Italia" lenktynių M.Vžesniauskaitė dar spėjo užsukti į savo namus Vevėjuje. Prie Ženevos ežero įsikūrusiame Šveicarijos miestelyje panevėžietė gyvena su savo draugu Marcu. Šveicaras buvo atvažiavęs palaikyti draugės ir į Lietuvos čempionatą.
Kartu jie - jau trejus metus, tačiau sportininkė užtikrino, kad apie vedybas kalbėti kol kas anksti. Prioritetai M.Vžesniauskaitės gyvenime šiuo metu tenka mokslams ir sportui. Dviratininkė studijuoja trečiame Kūno kultūros akademijos kurse, tad kitais metais turėtų baigti bakalauro studijas.
„Atsiskaitau, kai grįžtu į Lietuvą, kartais internetu. Vieni dėstytojai kartais atlaidžiau pažiūri, kiti paspaudžia. Aišku, sunku, tačiau stengiuosi viską suderinti. Tikiu posakiu: „Kai labai nori, gali visur suspėti", - šyptelėjo M.Vžesniauskaitė.
Apie svajones dviračių trasose viena geriausių Lietuvos dviratininkių kalbėjo atsargiau. Aiškiai ji žino viena - norėtų startuoti 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse. „Dar esu pakankamai jauna ir noriu pasiekti savo svajones. Kokios jos? Pasakysiu, kai išsipildys", - šelmiškai šyptelėjo iš naujo žygį į dviračių sporto viršūnę pradėjusi M.Vžesniauskaitė.