Laivo "Arctic Sea" epopėja artėja prie pabaigos. Dingimo istorijoje yra įsipainiojusi Izraelio žvalgyba "Mossad" ir Rusijos specialiosios tarnybos.
Gabeno ginklus
Laikraščio "The Sunday Times" šaltiniai Rusijoje ir Izraelyje patvirtino, kad laivas, kuris buvo paslaptingai "užgrobtas" liepos pabaigoje ir taip pat paslaptingai "išgelbėtas", gabeno ginklus. Oficialus "Arctic Sea" krovinys, kurio vertė apie 2 mln. JAV dolerių (apie 4,9 mln. litų) – mediena.
Kažkur tarp Suomijos ir Ispanijos liepos 24 d. dingusio laivo ieškojo keletą savaičių. Galiausiai jis buvo aptiktas netoli Alžyro. Rusijos kariškiai surengė specialią operaciją ir išvadavo laivą bei jo įgulą nemokėdami neva reikalautos 1 mln. eurų (3,45 mln. litų) išpirkos.
Sulaikyti Estijos, Latvijos ir Rusijos piliečiai, kurie bus teisiami dėl piratavimo. Maždaug taip skamba oficialioji įvykių versija. Tačiau "The Sunday Times" rašo, kad ji šiek tiek skiriasi nuo tikrosios.
Mediena tik priedanga
Laikraščio šaltiniai Maskvoje ir Tel Avive patvirtino, jog mediena buvo tik priedanga. "Mossad" žvalgai sužinojo, kad Kaliningrado uoste "Arctic Sea" buvo pakrautas S-300 raketų sistemų, skirtų priešlėktuvinei gynybai. Sistemas laivas turėjo pristatyti Iranui, kuris tokiu būdu būtų sustiprinęs savo oro erdvės gynybą, o tai nenaudinga Izraeliui. Tel Avivas nori turėti galimybę bet kada smogti Iranui iš oro, kuris leistų sunaikinti šalies branduolinius objektus.
S-300 sistemas, anot žvalgų, Iranui pardavė buvę kariškiai. Apie sandorį "Mossad" pranešė savo vadovybei, kuri susisiekė su kolegomis iš Rusijos. Pastarieji nutarė surengti operaciją, kuri leistų neutralizuoti prekeivius ginklais ir užkirstų kelią perduoti ginklus Irano atstovams. Į ją, kaip teigiama, buvo įtrauktos ne tik specialiosios tarnybos, bet ir Rusijos laivynas, taip pat povandeniniai laivai. "Rusijos kariškiai suvokė, kad ginklų pardavimas Iranui gali sukelti tarptautinį skandalą, todėl nutarė sukurti istoriją, kuri leistų Kremliui išsaugoti reputaciją", – rašo "The Sunday Times".
Patys pasamdė piratus?
Nemiegojo ir "Mossad". Informavę kolegas apie krovinį ir, tikriausiai, suderinę veiksmus žvalgai pasamdė ar net patys subūrė piratų grupę, kuriai buvo iškelta užduotis užgrobti laivą. "Sunku patikėti, kad visas šis triukšmas buvo tik dėl medienos krovinio, – laikraščiui sakė vienas šaltinis Rusijos kariuomenėje. – Aš kalbėjausi su žmonėmis, kurie susiję su tyrimu, jie patvirtino, kad "Mossad" dalyvavo operacijoje."
Keturi Estijos, du Latvijos ir du Rusijos piliečiai užgrobė laivą net nežinodami, nei ką jis gabena, nei kam reikia viso šio spektaklio. Greičiausiai jiems buvo pažadėta išpirka ir galbūt patikinta, jog laivo, gabenančio medieną tikrai niekas per daug nesistengs gelbėti.
"Izraelis norėjo būti tikras, kad ginklai nepateks į Iraną, – sakė kitas leidinio šaltinis. – Todėl "Mossad" veikė pats. Tikras žaidimas prasidėjo, kai į informacinę erdvę buvo nutekinta informacija apie laivo pagrobimą. Čia jau įsijungė Rusijos kariškiai, o grobikams tai reiškė žaidimo pabaigą."
Atkakliai tvirtina savo
Apie slaptą laivo krovinį kiek anksčiau rašė vokiečių laikraštis "Financial Times Deutschland". Du nepriklausomi šaltiniai "Financial Times Deutschland" patvirtino, kad laivo gili grimzda neatitinka oficialiai dokumentuose nurodyto frachto. Prie tokios išvados prieita išnagrinėjus frachtavimo dokumentus ir laivo nuotraukas. Po to, kai buvo paskelbta ši informacija, tyrimų komiteto prie Rusijos generalinės prokuratūros vadovui Aleksandrui Bastrykinui neliko nieko kita, kaip pripažinti, jog laive galėjo būti ir slaptas krovinys.
Tačiau Rusijos valdžia atkakliai laikosi oficialios versijos, o Rusijos teisėsaugos organai netgi privertė bėgti iš šalies žurnalistą, kuris taip pat rašė apie tai, jog "Arctic Sea" gabeno nelegalius ginklus. Michailui Voitenkai buvo liepta išvykti iš Rusijos arba antraip jis būtų suimtas.
Interneto žurnalo "Sovfracht" redaktorius į Rusiją sugrįžti kol kas negalės, nes jo gyvybei grėstų pavojus.
Grasino "rimti žmonės"
M.Voitenka pirmasis išsakė abejones dėl oficialios laivo dingimo versijos. Jis teigė, kad absurdiška tvirtinti, jog prie laivo dingimo yra prisidėję piratai. Vyro nuomone, laivu tikrai galėjo būti gabenami ginklai ir tai gali būti slapto valstybės pareigūnų verslo dalis.
Kalbėdamas su BBC žurnalistais Turkijoje M.Voitenka teigė sulaukęs grasinančių skambučių iš "rimtų žmonių", kurie, jo manymu, gali priklausyti Rusijos žvalgybai. Pasak žurnalisto, skambinęs asmuo tvirtino, kad žmonės, susiję su paslaptinga laivo "Arctic Sea" byla, yra labai ant jo supykę dėl viešų kalbų ir prieš jį ketina imtis veiksmų.
"Kol manęs nėra Rusijoje, tol būsiu saugus. Bent jau jie negalės manęs Rusijoje nuteisti", – tvirtino M.Voitenka. Žurnalistas taip pat tvirtino, kad NATO tiksliai žinojo, kas atsitiko su neva dingusiu laivu "Arctic Sea".
Rusai susitvarkė patys
Sausakrūvis "Arctic Sea" išplaukė liepos 22 d. iš Suomijos Jakobstado uosto į Alžyro Bedžajos uostą, kur turėjo atvykti rugpjūčio 4 d. Liepos pabaigoje ryšys su laivu nutrūko. Buvo pranešama, kad jį galėjo užgrobti prie Švedijos krantų, vėliau, kad laivas dingo Biskajos įlankoje (tarp Prancūzijos ir Ispanijos). Galiausiai rugpjūčio 18 d. sausakrūvis buvo aptiktas netoli Žaliojo Kyšulio salų (Vakarų Afrikos pakrantė).
Laivą netrukus išlaisvino Rusijos sargybinio laivo "Ladnyj" jūreiviai. Tarptautinės pagalbos rusams neprireikė. Ekspertai mano, kad jos buvo atsisakyta, jog paslaptis netyčia neiškiltų į viešumą.
Per tyrimą nustatyta, kad laivą užgrobė aštuoni įtariamieji. Jie veikė organizuotai, aiškiai pasiskirstę vaidmenis, dėdamiesi specialiuoju padaliniu, teigė Tyrimų komitetas prie Rusijos prokuratūros. Laivą užgrobė naktį priplaukę prie jo motorine valtimi ir paprašę pagalbos. Kai tik jiems buvo leista įlipti į laivą, užgrobėjai nukreipė ginklus į įgulą ir perėmė valdymą.
Somalio piratai karaliauja
Jūrų plėšikai vis dar nesutramdomi. Per pirmus penkis šių metų mėnesius jie prisigrobė daugiau grobio nei per visus 2008 m.
Tarptautinio jūrų biuro Piratų išpuolių monitoringo centro duomenimis, šiais metais piratai įvykdė 114 išpuolių (pernai – 111), per 29 jų buvo užgrobti laivai (2008-aisiais piratams buvo pavykę užgrobti 42 laivus).
Adeno įlankoje jūrų plėšikai laivus šiemet jau puolė 71 kartą ir buvo užgrobę 17 laivų. Ši grėsminga statistika yra tik šiek tiek kuklesnė nei pernai, kai Pietryčių Azijos vandenyse šeimininkaujantys piratai iš 92 pultų laivų sėkmingai užgrobė 32.
Gerokai padaugėjo išpuolių ir prie Somalio krantų. 2008 m. šiuose vandenyse buvo užregistruota 19 piratų išpuolių, šiemet – jau 43. Padaugėjo atvejų, kai piratai apšaudo prie Rytų Afrikos pakrantės artėjančius laivus: gruodžio ir sausio mėnesiais Tarptautiniam jūrų biurui buvo pranešta apie 39 tokius incidentus, o iki gegužės – jau 54.
Ekspertų duomenimis, šio mėnesio pradžioje Adeno įlankoje ir prie Somalio įkaitais paimtų laivų įgulų narių bendras skaičius siekė 478. Pernai per visus dvylika mėnesių į piratų rankas buvo pakliuvę 815 jūrininkų.
Naujausi komentarai