Rotušėje krizė pamirštama Pereiti į pagrindinį turinį

Rotušėje krizė pamirštama

2008-12-08 13:10
Civilinės metrikacijos biuro darbuotojai džiaugiasi, kad kauniečių namuose šiemet krykštauja 400 mažylių daugiau negu pernai.

Civilinės metrikacijos biuro darbuotojai džiaugiasi, kad kauniečių namuose šiemet krykštauja 400 mažylių daugiau negu pernai.

Kauniečiai tampa patriotais?

"Lapkričio 20-ąją galima pavadinti išskirtine diena, nes, skaičiuojant nuo metų pradžios, susilygino gimimų ir mirčių skaičius Kaune. Tai labai džiugina", – džiaugsmingai pareiškė Kauno miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos biuro vedėjas Kęstutis Ignatavičius. Jis iš patirties žino – per šventes mirčių padaugėja, tačiau nepraranda vilties, kad šiemet Kaune gimusiųjų bus daugiau negu mirusiųjų.

"Matyt buvo kažkokios poveikio priemonės, kad kauniečiai pradėjo žiūrėti į Kauną patriotiškai. Ir padidėjusios išmokos, ir pailgintos vaiko priežiūros atostogos duoda rezultatų. Krizė tėvų kol kas negąsdina", – šypsodamasi sakė K.Ignatavičius.

Šiemet Kaune itin daug tėvystės pripažinimo atvejų – 700, kai vaikai gimsta neįregistravus santuokos. Civilinės metrikacijos biuro vedėjas džiaugiasi džentelmenais vyrais, kurie neatsisakė pripažinti tėvystės. "Kita vertus, vaiko dokumentuose turėtų būti įrašyti abu tėvai, o ne tik tėvystės pripažinimas", – įsitikinęs K.Ignatavičius.

Nuo 1991-ųjų Civilinės metrikacijos biurui vadovaujantis K.Ignatavičius pamena, kaip pirmaisiais atgimimo metais ženkliai sumažėjo santuokų – nuo 5 tūkst. iki 2,5 tūkst. per metus. "Įtakos tam tikriausiai turėjo nestabili padėtis valstybėje. Paskui besituokančiųjų vėl pagausėjo. Šių metų situacija nėra išskirtinė", – pastebėjo vedėjas.

Visi biuro darbuotojai su malonumu prisimena rudenį vykusią olimpinių čempionų buriuotojų Gintarės Volungevičiūtės ir Roberto Scheidto santuoką. "Ji išsiskyrė savo kuklumu. Jaunavedžiai nenorėjo šurmulio, bet nujausdami, kad susidomėjimas jų švente bus didelis, nusprendė surengti spaudos konferenciją ir nesislapstyti", – pasakojo K.Ignatavičius.

Civilinės metrikacijos biuro vedėjas visada žavisi jubiliejinėmis santuokomis. Šiemet viena kauniečių pora atšventė deimantines vestuves. "Žmonės dar gana jaunatviški, guvūs, judrūs, ir tai labai nustebino. Smagu, kad tiek metų nugyvenę kartu pažymi sukaktį, pasikeičia žiedais, apsikabina, pasibučiuoja, sušoka tradicinį valsą", – žavėjosi K.Ignatavičius. Beje, valsą sukaktuvininkai šoka tikėdami, kad ateis čia švęsti ir kito jubiliejaus.

Juokingoji medalio pusė

Civilinės metrikacijos biuro darbuotojai neretai tampa ir kurioziškų situacijų liudininkais. K.Ignatavičius pamena, kai, paklausus jaunikio, ar jo sprendimas vesti yra tvirtas ir gerai apgalvotas, šis nedvejodamas atsakė: "Taip, aš jau penkiolika metų gyvenu su ja."

Nemažai keblumų nuotakoms kyla dėl puošnių ir neįprastų suknelių. Nors metrikacijos biuro darbuotojai stengiasi visus perspėti, kad rotušėje – statūs laiptai, ne viena nuotaka griūva prisimynusi ilgą suknią. "Visiems būna labai juokinga, kai salėje einant pasirašyti jaunikis primina nuotakos suknią", – savo darbo akimirkas prisiminė ponas Kęstutis.

Jis nebesistebi, kad žiedų apsikeitimo ceremonija užtrunka. Civilinės metrikacijos biuro vedėjas spėja, kad jaunavedžiai dėl įvairių prietarų nerepetuoja šios ceremonijos namuose. Rotušėje per iškilmes retai porai pavyksta žiedus užmauti be netikėtumų. "Paprastai nuotaka neužmauna žiedo jaunikiui. Galbūt nuo jaudulio rankos šiek tiek patinsta", – spėliojo K.Ignatavičius.

Sena lietuviška tradicija nuotakai iš kairės į dešinę pusę persegti rūtų vainikėlį, o jaunikiui – gėlytę, taip pat sukelia nemažai rūpesčių. Pamergėms tai gana lengvai sekasi, tačiau pabroliai turi paplušėti. "Vyrai nepratę su gėlytėmis elgtis. Rankos dreba, gėlytės nukrenta ant žemės, tada visas pulkas puola paimti, o salė kvatoja", – neslėpdamas šypsenos pasakojo Metrikacijos biuro vedėjas.

Šiemet labiausiai įsiminė santuoka, kuri neįvyko. Pasirodo, tokie dalykai nutinka ne tik filmuose. K.Ignatavičius pamena, kaip, atvykus vestuvių svitai, darbuotojai niekaip negalėjo rasti besituokiančios poros dokumentų. Paaiškėjo, kad mergina dokumentus nunešti į rotušę patikėjo savo išrinktajam. "Šis nieko negalėjo paaiškinti ir išskubėjo namo neva ieškoti dingusių dokumentų. Taip ir negrįžo. Tokia situacija ir mums buvo nemaloni", – sakė Metrikacijos biuro vedėjas.

Mados vėjų pagauti

Ne vienerius metus Metrikacijos biure dirbantis ponas Kęstutis pastebi, kad keičiasi ir žmonės, ir švenčių tradicijos. Nemažai tradicijų lietuviai perėmė iš užsienio šalių. "Ant jaunavedžių visi dosniai barsto gėlių žiedlapius, ryžius, centus. Paskui mūsų darbuotojai turi darbo, kol sušluoja viską, antraip kitos poros braidytų po visa tai iki kelių", – juokavo K.Ignatavičius.

Kitų šalių tradicijos padarė įtakos ir lietuvaičių apsirengimui. Jaunikiai gana dažnai renkasi iškilmingą profesinę aprangą, ko nebūdavo seniau. Tuoktis vyrai ateina su kariškių, ugniagesių, policininkų uniformomis. Pamergės puošiasi vienodomis suknelėmis. Tautiniu kostiumu pasipuošusių jaunavedžių pasitaiko itin retai. Šiemet tuokėsi viena pora pasidabinusi stilizuotais tautiniais kostiumais.

Metrikacijos biuro vedėją stebina vaikų vardų mada. "Tėvai renka vaikams vardus pagal serialus, dainininkus ar dar kažką. Neįprastai mūsų ausiai skamba vardai Said Ali Juozas, Uong Jong Jonas, Joris Giusepė, Bazilė, Mirabela, Geistė, Vilkė Kornelija, Agė. Senųjų lietuviškų vardų labai retai pasitaiko", – apgailestavo K.Ignatavičius.

Metrikacijos biure dirbantys žmonės patikino, kad registruojant vaiką nebūtina jo neštis į rotušę. Pakanka pateikti gydymo įstaigos išduotą dokumentą apie vaiko gimimą. "Atsineša tėvai tuos mažiukus, prireikia juos pamaitinti, o sąlygų nėra. Netrukus įrengsime specialų kambarį", – planus atskleidė K.Ignatavičius.


Kauno statistika

Gimė 3767 vaikai, iš jų – dveji trynukai ir 43 poros dvynukų.

Pasaulį paliko 3766 kauniečiai.

Šeimas sukūrė 2800 porų.

Išsituokė 1129 poros.

Trumpiausia santuoka truko aštuonis mėnesius.

Jauniausia mama - 14-os metų.

Vyriausi jaunavedžiai: sutuoktiniui 98-eri, nuotakai 82-eji.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų