Savivaldybei nesiseka įamžinti kunigo, vieno iš 1863 m. sukilimo vadų Antano Mackevičiaus atminimo. Paskelbtas trečias iš eilės tam skirtas konkursas, tačiau jo sąlygas Kauno skulptoriai ir architektai vadina absurdiškomis.
Skandalais apaugę konkursai
Spalio pabaigoje savivaldybė paskelbė Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymo joje supaprastinto atviro projekto konkursą. Jo sąlygos papiktino skulptorius ir architektus: projektui sukurti nustatytas neįprastai trumpas terminas – iki lapkričio 15 dienos. „Konkurso sąlygos yra absurdiškos: per tokį trumpą laiką neįmanoma nieko vertingo sukurti. Ir vėl savivaldybė skelbia konkursą tik tam, kad jis būtų paskelbtas, neskatinant sukurti ką nors tikrai vertinga“, – stebėjosi Kauno skulptorių sekcijos pirmininkas Mindaugas Jurėnas.
„Šis konkursas yra pinigų švaistymas. Vienas jau buvo paskelbtas. Iš dabartinių sąlygų matyti: nėra noro, kad ir būtų pateikti geresni kūriniai“, – tikino ankstesnį konkursą A.Mackevičiui įamžinti laimėjęs skulptorius Donatas Dovidavičius.
Tai jau trečias skelbiamas konkursas, skirtas A.Mackevičiaus atminimui įamžinti. Pirmasis, vykęs prieš penkerius metus, sužlugo – jame dalyvavo tik du autoriai. Konkurso laimėtojas nebuvo paskelbtas, tačiau jam miesto biudžete buvę numatyti pinigai – 20 tūkst. litų – dingo. Antrasis konkursas, vykęs prieš metus, taip pat neišvengė skandalų: nugalėtojas skelbtas tris kartus, galiausiai trijų pirmųjų vietų laimėtojams buvo išmokėtos paguodos premijos, o likusią konkursui skirtą sumą – per 20 tūkst. litų – nuspręsta išdalyti kitame konkurso etape. Anuomet vieta paminklui iškilti buvo numatyta Rotušės aikštė ir jos prieigos.
Numatytas laimėtojas?
Trečiojo konkurso sąlygose įrašyta ir nauja vieta paminklui – Steigiamojo Seimo aikštė, esanti Gimnazijos ir Šv.Gertrūdos gatvių sankirtoje. Miesto skulptorių teigimu, parengti projektus tokiam konkursui, turint galvoje visos aikštės sutvarkymą, reikia mažiausiai trijų mėnesių.
Menininkus nustebino ir konkurso sąlygose įrašytas reikalavimas, kad paminkle būtų A.Mackevičiaus figūrinė kompozicija. „Tokie reikalavimai apriboja ir varžo skulptorių kūrybinę laisvę“, – įsitikinęs M.Jurėnas.
„Kartojasi ta pati istorija: konkursų sąlygos surašomos taip, kad vertingų projektų tiesiog neįmanoma pateikti. Dažniausiai esame įspraudžiami į rėmus: valdžia mus verčia daryti, ko mes nenorim. Taip mieste atsiranda tokie popiežiai, kokie Lenkijoje kas antram kaime stovi“, – Santakoje iškilusią lenkų menininko Czeslawo Dzwigajaus paminklą Jonui Pauliui II prisiminė skulptorė Virginija Venckūnienė.
Skulptorių pasitarime užsiminta, kad konkurso sąlygų sukonkretinimas iki figūros ir trumpas terminas projektams pateikti kelia įtarimų, kad savivaldybės kuluaruose jau numatytas būsimasis konkurso laimėtojas.
Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas Zenonas Girčys tikino: jei konkursas neįvyks numatytu laiku, bus prarasti jam skirti pinigai – konkurso laimėtojams apdovanoti šių metų miesto biudžete numatyta 30 tūkst. litų. „Geriau jau nestatyti nieko, nei statyti bet ką“, – nukirto skulptorius Kęstutis Lanauskas.
Labiausiai rūpi S.Buškevičiui
Idėją Kaune pagerbti A.Mackevičiaus atminimą pastaruosius keletą metų labiausiai protegavo vicemeras jaunalietuvis Stanislovas Buškevičius. Jo iniciatyva miesto savivaldybė su režisieriumi Vytautu Balsiu ir verslininku Edvinu Bindoku įsteigė viešąją įstaigą „Kauno kino studija“. Ši kino studija vadinama vieno filmo projektu: kol kas joje numatoma statyti vienintelį filmą – apie garsųjį 1863 m. sukilimo vadą. Ne pirmi metai S.Buškevičius rūpinasi, kad Kaune iškiltų ir paminklas A.Mackevičiui. Politikas yra naujai paskelbto konkurso A.Mackevičiaus paminklo projektui sukurti vertinimo komisijos narys.
S.Buškevičius pripažino, kad ne visas mėnuo sukurti kokybiškus paminklo ir aikštės sutvarkymo projektus yra per trumpas laikas, tačiau jis teisinosi esą tokį terminą nustatė savivaldybės administracijos darbuotojai.
„Mes pasitarėme su Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus poskyrio vedėja Daiva Čeponiene, kad tik taip būtų galima konkursui numatytus pinigus panaudoti dar šiemet. Reikia palikti laiko konkurso projektams įvertinti, paskelbti nugalėtojus, vėliau – laiko apskųsti konkurso rezultatus. Pagal Viešųjų pirkimų įstatymą sudėliojus terminus, apskaičiavome, kad konkurso dalyvių projektus turime gauti ne vėliau kaip lapkričio 15 dieną“, – pripažino Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė, konkurso vertinimo komisijos narė Danutė Rūkienė.
Vicemeras S.Buškevičius įsitikinęs, kad buvo būtina apriboti konkurse dalyvaujančių skulptorių laisvę. „Kitaip gali būti bandoma daryti A.Mackevičių tokį, kad jo niekas neatpažintų. Yra antipatriotinių jėgų, kurios A.Mackevičių norėtų matyti užmaskuotą – tai daroma specialiai, kad nebūtų patriotizmo, nebūtų pasididžiavimo savo tauta“, – beveik šliaužiantį perversmą dėl A.Mackevičiaus paminklo įžvelgė jaunalietuvis.
K.Lanauską nustebino vicemero samprotavimai, esą abstrakti skulptūra mažintų tautos patriotizmą. "Jokių sąsajų su antipatriotiškumu čia nėra. Noras paminkle matyti figūrą būtų buvęs suprantamas prieš 20–30 metų. Dabar pažiūrėkime į bendrą Kauno skulptūrinį kontekstą: Maironis, Valančius, Popiežius – visi sutanoti. Iš bažnyčios hierarchų vėl juntamas noras matyti A.Mackevičių su sutana. Kiek dar tokių paminklų statysime? – retoriškai klausė K.Lanauskas.
Su profesionalais nesitaria
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius (LDS KS) savivaldybės administracijos direktoriui išsiuntė pareiškimą, kuriame prašome konkursą nukelti trims mėnesiams arba kitiems metams, neapriboti skulptorių kūrybinės laisvės leidžiant patiems pasirinkti paminklo skulptūrinę formą ir kompoziciją.
Pastebėję, kad konkurso komisijoje per mažai skulptorių ir architektų, dailininkai taip pat siūlo į konkurso vertinimo komisiją įtraukti daugiau šių profesijų atstovų. „Dailininkai, architektai turi sudaryti tokių komisijų daugumą, jų balsas turi būti lemiamas. Nenormalu, kai apie paminklų meninį lygį daugiausiai sprendžia su menu nieko bendra neturintys žmonės“, – tvirtino skulptorius Robertas Antinis.
Tarp konkurso A.Mackevičiaus paminklui sukurti vertinimo komisijos narių yra vienas politikas (S.Buškevičius) ir trys valdininkai (buvęs ilgametis Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas, dabar Kultūros paveldo skyriui atstovaujantis Z.Girčys, D.Rūkienė ir Urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Rytis Petras Strimaitis). Kiti komisijos nariai – R.Antinis, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto profesorė Nijolė Lukšionytė ir istorijos mokytojas Zigmas Tamakauskas.
Sigitas Šliažas
Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas
Nesu įsigilinęs į visas A.Mackevičiaus konkurso peripetijas, tačiau nėra normalu, kad šis procesas užsitęsė taip ilgai. Norėtųsi, kad viskas vyktų taip, kaip reikia: kad nenukentėtų ir meninė paminklo vertė, ir kad būtų bendras sutarimas, jog paminklas yra tinkamas. O jį labai sunku pasiekti, nes kiek žmonių, o ypač – menininkų, tiek nuomonių. O dėl termino – žinoma, per tris savaites pateikti kokybiškus projektus yra sudėtinga.
Naujausi komentarai