Kauno prieigose esančiame Linkuvos dvare vakar laukta svečių. Tačiau atvykusieji į kasmetę Aplinkos apsaugos dienai skirtą poezijos ir dainų popietę atsiduso: dvaras tebenyksta toliau.
Klesti tik augalai
Kažkada vyskupui Juozapui Skvireckui priklausiusio dvaro dviejuose pastatuose gyvena devyniolika šeimų. Daugelis jų yra senbuviai, čia įsikūrė daugiau kaip prieš tris dešimtmečius. Atkūrus nepriklausomybę, žmonės butus išsipirko. Jie sako, kad gražaus seno parko apsuptyje, prie užtvenkto Veršvos upelio gyventi smagu, didžiulių medžių paunksnėje yra kur pašėlti vaikams. Bet tik gamta čia ir ramina. Dabartinė aplinka ir pastatai nė kiek neprimena buvusio dvaro dvasios.
Tvenkinys tebėra apleistas, jo krantai apžėlę, žolė toliau nuo buvusių rūmų - vos ne žmogaus ūgio. Pastato sienos apšiurusios, aptrupėjusios, kelios skulptūros seniai praradusios savo buvusį grožį.
„Gerai, kad pagaliau seniūnija bent kelią sutvarkys. Daug metų važinėjome per duobes, norint patekti į namus tekdavo įveikti daugybę kliūčių", - prisiminė gyventojų bendrijos pirmininkė Dalia Slausgalienė.
Šventei užlygino duobes
Pakankamo valdžios dėmesio nesulaukiantys gyventojai neapsikentę patys imasi neatidėliotinų darbų. Renka šiukšles, sodina gėles, bando tvirtinti yrančius tvenkinio šlaitus. Bet jų rankų ir norų per maža, kad buvusio dvaro teritorija bent kiek atgytų.
Bendrovės „Kauno keliai" vyrai, vakar lyginę į dvarą vedančio kelio duobes, žadėjo per kelias dienas darbus baigti. Tiek ir tebus to remonto. Paskui gyventojai ir vėl lauks miesto valdžios malonių.
Šilainių seniūnas Gintautas Sinkevičius, užsukęs pasižvalgyti, kaip sekasi kelininkams, nelinksmai pastebėjo: pinigų kelio duobėms užlyginti savivaldybė skyrė, o daugiau lėšų kol kas nėra iš kur tikėtis. „Norėjome, kad šįvakar į Aplinkosaugos dienai skirtą renginį svečiai bent galėtų atvažiuoti lygiu keliu. Duobes pavyko užlyginti laiku", - vakar kalbėjo seniūnas.
Vos kelis mėnesius seniūnu dirbantis G.Sinkevičius ėmėsi ir kitų darbų, kuriems daug lėšų nereikia. Subūrė gyventojus, kad visi kartu iškuoptų šalia dvaro ūkinių pastatų susikaupusius šiukšlynus. Tiesa, atėjo ne visi. „Pastatai turi šeimininką, kažkokią bendrovę. Tegul ji ir tvarkosi. Man užtenka savų darbų", - buvo atvira Joana Greičiuvienė, kurią sutikome nešiną ryšeliu daržovių iš nuosavo daržo.
Skulptūros baigia sunykti
Daugiau kaip 20 tonų šiukšlių išvežta iš sąvartynų, sukauptų prie dvaro ūkinių pastatų, sovietmečiu buvusių kolūkio kiaulidėmis. Dabar šių pastatų šeimininkė - bendrovė „Fudo".
„Ji turi ketinimų ant senų pastatų statyti senelių namus. Kol nėra viso sklypo detaliojo plano, apie šį sumanymą per anksti kalbėti. Jis gal ir nėra blogas, bet neramu, kad verslininkai nesugalvotų šioje gražioje vietoje statyti daugiaaukščių. Tada priešintumės visais įmanomais būdais", - savo nuostatos neslėpė G.Sinkevičius.
Linkuvos dvaro gyventojams labiausiai akis ir bado šie apleisti kolūkiniai monstrai. Šilainių bendruomenės centro vadovė Zita Ivaškaitė piktinosi, kad griuvenos gadina vaizdą, kelia pavojų žmonių, ypač vaikų, saugumui. „Pritartume, kad čia būtų pastatyti senelių namai. Jei dėl to abejojama, reikėtų ūkinius pastatus kuo greičiau nugriauti. Būtina išgelbėti ir parke stovinčias skulptūras. Jos baigia sunykti, niekas nesirūpina, kad būtų įvertinta jų meninė vertė", - pastebėjo Z.Ivaškaitė.
Norėtų meno centro
Bendruomenės centro vadovės nuomone, dvaro pastate gyvenančias šeimas reikėtų iškelti ir įkurdinti joms netoliese pastatytame name. Buvusį dvarą būtų galima panaudoti kultūrinėms reikmėms: rengti literatūrines popietes, koncertus, festivalius. Jei dvaro pastatas būtų saugomas valstybės, tai pasiekti nebūtų sunku. Kol kas, Z.Ivaškaitės teigimu, dvaro ansambliui suteikti tokį statusą delsiama.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius „Kauno dienai" sakė, kad iki metų pabaigos savo išvadas žada pateikti Kultūros paveldo departamentas. Jas turint bus galima rengti viso dvaro ansamblio ir šalia esančio žemės sklypo detalųjį planą. Ketinama kreiptis ir į ekspertus, kad jie nustatytų parke esančių skulptūrų meninę vertę.
Naujausi komentarai