Politiniai žaidimai Vilniaus savivaldybėje tebesitęsia


2003-05-03
Politiniai žaidimai Vilniaus savivaldybėje tebesitęsia
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis kaltina liberalus šantažu, o opozicija užsimojo, kad incidentą prie Vilniaus savivaldybės ištirtų prokuratūra ir etikos sargai

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininkas Seimo narys Valdemaras Tomaševskis teigia, jog liberalą Artūrą Zuoką į sostinės mero postą siekianti sugrąžinti Lietuvos liberalų sąjunga šantažuoja lenkų atstovus Vilniaus miesto savivaldybės taryboje. Tuo tarpu liberalai mano, jog būtent jiems trukdoma dirbti.

Vietoj demokratijos - šantažas ir grasinimai

“Mūsų Tarybos nariai šantažuojami, papirkinėjami. Skambina po 10 kartų”, - vakar Vilniaus miesto savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė V.Tomaševskis. Be to, pasak parlamentaro, vienam LLRA priklausančiam Tarybos nariui buvo pasiūlyta “prisiminti, kad turi vaikų”.

“Daromas šantažas”, - teigė V.Tomaševskis. “Vienas Tarybos narys man sakė, kad jam buvo siūlyta 100 tūkst. litų”, - sakė V.Tomaševskis.

LLRA pirmininkas minėjo, kad šantažą patyręs Tarybos narys apie tai informavo LLRA kolegas, tačiau “nenorėdamas jaudinti savo šeimos, nieko nesakė apie grasinimus”.

Žurnalistų paklausus, ar dėl galimo šantažo rengiamasi kreiptis į policiją, V.Tomaševskis aiškaus atsakymo išvengė, pridurdamas, kad “Lietuva virsta Lotynų Amerikos šalimi”.

Pasak V.Tomaševskio, šantažu užsiima “būtent tos partijos, kurios deklaravo, kad proeuropietiškos - tai yra konservatoriai ir liberalai - tuo užsiima”.

Kreipsis į prokuratūrą bei Etikos ir procedūrų komisiją

Tuo tarpu opozicinė koalicija Vilniaus miesto taryboje žada prašyti prokuratūros bei Seimo Etikos ir procedūrų komisijos ištirti kai kurių tarybos narių elgesį trečiadienį vykusio posėdžio metu. Liberalų, Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos ir Konservatorių partijos atstovai vakar parengė kreipimąsi į prokuratūrą, kuriame prašoma nustatyti asmenis, posėdžio dieną trukdžiusius slaptu balsavimu išrinkti merą, sukėlusius sumaištį ir apsistumdžiusius prie balsavimo patalpos durų. Taip pat prašoma išsiaiškinti kai kurias Tarybos nario liberalo Vilmanto Drėmos dingimo aplinkybes.

Buvęs Vilniaus meras, dabar - Tarybos narys Artūras Zuokas anksčiau sakė, jog V.Drėma “neaiškiomis aplinkybėmis dingo” prie patalpos, kur vyko balsavimas, durų po “susistumdymo” su į posėdį neužsiregistravusiais Tarybos nariais. Tačiau vėliau atsiradęs V.Drėma prisipažino blogai pasijutęs ir išėjęs iš posėdžio. Paaiškėjo, kad naktį jis praleido ligoninės kardiologijos reanimacijos palatoje.

Liberalų koalicija ieško kaltųjų

Liberalų suburta koalicija prašo Etikos ir procedūrų komisijos įvertinti Seimo narių Eduardo Šablinsko, Vasilijaus Fiodorovo ir Valdemaro Tomaševskio veiksmus - bandymus sutrukdyti Tarybos nariams slaptu balsavimu išreikšti savo valią.

Trečiadienį vykusį posėdį sušaukė liberalų suburta koalicija, nutarusi nelaukti, kol pasibaigs teisminės procedūros, ir pripažinti negaliojančiais balandžio 9 dieną vykusių rinkimų rezultatus bei perrinkti merą.

Į posėdį susirinko 26 Tarybos nariai iš 51. Posėdyje dalyvavo ne tik Tarybos opozicija, bet ir du Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai Janas Tadeušas Dovgialo ir Tadeušas Filipovičius. Kiti valdančiąją daugumą sudarantys socialdemokratų, liberalų demokratų, LLRA, Lietuvos rusų sąjungos ir socialliberalų atstovai posėdyje nedalyvavo.

Dingus liberalui V.Drėmai, nesusidarė reikiamas kvorumas, ir liberalų suburtai koalicijai nepavyko sostinės meru perrinkti buvusio mero liberalo Artūro Zuoko. Antra vertus, tokio išrinkimo teisėtumas tikriausiai būtų užginčytas.

Ar sunaikinti balsavimo biuleteniai?

Spaudos konferencijoje vakar dalyvavęs liberalas demokratas Juozas Imbrasas teigė, kad liberalai savo nario V.Drėmos dingimo istorija bando “užtušuoti tai, kad 4 iš 25 Tarybos narių balsavo prieš Artūrą Zuoką”.

“Dėl to, matyt, pusantros valandos buvo skaičiuojami biuleteniai, o vėliau jie buvo sunaikinti. Tam, kad nebūtų paskelbtas politinis fiasko, kurį patyrė liberalai, bandydami dar kartą meru išrinkti Artūrą Zuoką”, - sakė J.Imbrasas. Pasak politiko, šią informaciją jam pasakė vienas iš balsavimo komisijos narių, “kurio pavardės prašė neskelbti”.

Tuo tarpu Savivaldybės Teisės departamento direktorius Jovitas Elzbergas tvirtino, kad balsavimo biuleteniai nebuvo sunaikinti.

“Visi biuleteniai yra saugojami įstatymo nustatyta tvarka. Jie nėra sunaikinti, o tik perkirpti pusiau”, - prieštaraudamas J.Imbraso teiginiams sakė J.Elzbergas.

Nesulaukė teismo sprendimo

Trečiadienį vykusį posėdį sušaukė liberalų suburta koalicija, nutarusi nelaukti, kol pasibaigs teisminės procedūros, ir pripažinti negaliojančiais balandžio 9 dieną vykusių rinkimų rezultatus bei perrinkti merą.

Miesto Tarybos posėdyje balandžio 9 dieną meru buvo išrinktas socialdemokratas Gediminas Paviržis.

Balandžio viduryje Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėdamas liberalų skundą dėl sostinės mero ir jo pavaduotojo rinkimų teisėtumo, laikinai sustabdė išrinktojo miesto mero G.Paviržio ir vicemero liberaldemokrato Juozo Imbraso įgaliojimus.

Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusį penktadienį nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos, leidžiančios parlamentarams dalyvauti pirmajame savivaldybės tarybos posėdyje, neprieštarauja Konstitucijai.

BNS,KD inf.