Vizos prašytojo dosjė


2002-11-08
Stasys GUDAVIČIUS
Vizos prašytojo dosjė

Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada naudojasi “Sodros” ir kitų žinybų duomenimis apie lietuvius, jiems apie tai dažniausiai net nežinant

Lietuvoje dirbantys amerikiečių diplomatai gali gauti beveik visą informaciją apie mūsų šalies gyventojus, susirengusius aplankyti Jungtines Amerikos Valstijas. Tokiomis privilegijomis nesinaudoja jokios kitos Vilniuje veikiančios diplomatinės tarnybos.

Suabejojo tikrinimo teisėtumu

Neseniai 28 metų kaunietė Jovita M. apsilankė JAV ambasadoje Vilniuje ir atidavė dokumentus šios šalies vizai gauti. “Norėjau aplankyti Čikagos priemiesčiuose gyvenančią savo seserį, prieš kelerius metus ištekėjusią už amerikiečio”, - “Kauno dienai” sakė ji.

Pokalbio metu konsulas paprašė Jovitos, be kita ko, pateikti “Sodros” knygelės kopiją ir informavo, kad jos duomenys bus patikrinti. Po poros savaičių paaiškėjo, kad viza nebus išduota. JAV ambasada paprastai neaiškina, kodėl taip elgiamasi.

Jovita mano, kad viena priežasčių atsisakyti išduoti vizą galėjo būti ir jos buvusios darbovietės į “Sodros” knygelę įrašyti netikslūs duomenys apie sumokėtą darbo užmokestį bei mokesčius “Sodrai”.

“Dabar turiu normalų darbą, gaunu atlyginimą, tačiau iš ankstesnės darbovietės išėjau po nemalonaus konflikto, todėl įtariu, kad į mano knygelę galėjo būti įrašyti netikslūs duomenys apie gautą algą ir sumokėtus mokesčius”, - svarstė kaunietė.

Tačiau ji iškėlė ir tokį klausimą - kas ir kodėl JAV ambasadai leido prisijungti prie “Sodros” duomenų tinklo: “Argi tikrai jis nėra slaptas? Ar juo gali naudotis bet kuris pašalietis? Kažin ar Lietuvos ambasada Vašingtone turi teisę naudotis amerikiečių socialinės apsaugos įstaigos duomenų baze, norėdami gauti duomenų apie JAV piliečius?”

Pranoksta net specialiąsias tarnybas

“Sodros” duomenų apsauga pastaruoju metu susirūpino ir Prezidentas Valdas Adamkus. Neseniai Lietuvos radijui komentuodamas skandalingus konkursus šios įstaigos informacinių sistemų priežiūrai valstybės vadovas, be kita ko, sakė: “Jau seniai esu atkreipęs dėmesį, kad “Sodra” turi rimtų problemų tvarkydama savo informacines sistemas. “Sodros” duomenys apie visus Lietuvos gyventojus nėra tvarkomi saugiai ir patikimai. Manau, kad Vyriausybė turi iš esmės susirūpinti šia problema”.

“Sodra” teigia, kad jos duomenys apie dirbančius piliečius yra skirti tik vidiniam naudojimui. Ši duomenų bazė neprieinama net šalies specialiosioms tarnyboms.

Tačiau kartu pripažįstama, kad JAV ambasada turi tam tikrą teisę naudotis “Sodros” duomenimis apie lietuvius, panorusius gauti amerikiečių vizą. “Su ambasada yra sudaryta speciali sutartis, kuri numato diplomatinės atstovybės teisę kreiptis į “Sodrą” kiekvienu konkrečiu atveju ir gauti informaciją apie ją dominantį asmenį”, - “Kauno dienai” sakė “Sodros” atstovas spaudai Nerijus Maliukevičius.

Pasak jo, ambasada kreipiasi elektroniniu būdu, tai yra internetu kasdien atsiunčia oficialų paklausimą dėl tam tikrų vizos prašančių asmenų duomenų pateikimo. “Sodra” tokius duomenis pateikia per keletą dienų.

Kitos valstybės ne tokios įtarios

“Tikrai nėra taip, kad amerikiečiai galėtų laisvai naudotis, laisvai “plaukioti” po mūsų duomenų bazę. Viskas sutvarkyta pagal teisėtą sutartį”, - tikino “Sodros” atstovas spaudai.

Už pateiktą informaciją JAV ambasada moka “Sodrai”, tačiau kiek kainuoja tokios paslaugos - neatskleidžiama.

Tiesa, šiuo atveju pinigus “Sodrai” iš esmės moka ne JAV, o patys Lietuvos piliečiai. Prašymas vizai gauti kainuoja 100 JAV dolerių. Šis mokestis imamas be jokių garantijų, kad žmogus tikrai gaus geidžiamą įkliją.

N.Maliukevičius tvirtino, kad nė viena kita ambasada, dirbanti Lietuvoje ir išduodanti vizas, nesinaudoja galimybe rinkti informaciją apie vizos prašančius žmones. “Kiek žinome, daug vizų išduoda ir Rusijos konsulinės įstaigos, tačiau jos neprašo “Sodros” jokių duomenų”, - sakė jis.

Pasak N.Maliukevičiaus, “Sodros” duomenų baze negali laisvai naudotis netgi Lietuvos specialiosios tarnybos. “Jos taip pat kiekvienu konkrečiu atveju kreipiasi į mus oficialiu raštu, prašydamos duomenų apie tam tikrus juos dominančius asmenis”, - teigė atstovas spaudai.

Amerikiečiai privilegijų turi daugiau

“Kauno dienos” žiniomis, Amerikos ambasadai Lietuvoje apskritai sudarytos “šiltnamio sąlygos” dirbant su žmonėmis, norinčiais gauti vizas į šią šalį. Iš įvairių ministerijų ji gali gauti įvairiausią informaciją apie mūsų šalies piliečius.

Pavyzdžiui, iš Vidaus reikalų ministerijos amerikiečiai be jokių skrupulų gauna duomenis apie tai, ar pilietis turi nuolatinę gyvenamąją vietą, ar jis buvo teistas arba nubaustas administracine nuobauda.

Pasak ministerijos pareigūnų, “jokia ambasada neturi teisės naudotis gyventojų registro duomenų baze, tačiau yra siunčiami atsakymai į oficialius užklausimus kiekvienu konkrečiu atveju”.

Vizą gauti norintys piliečiai taip pat patys skatinami pasirūpinti atitinkamomis pažymomis apie gyvenamąją vietą ir teistumą.

Amerikiečių pareigūnai neteikia detalios informacijos apie savo darbo Lietuvoje specifiką. Ambasados atstovas “Kauno dienai” tvirtino, kad griežtą imigracinę politiką vykdanti JAV daugelyje pasaulio valstybių yra paprašiusi galimybės gauti tam tikrus duomenis apie žmones, ketinančius apsilankyti Amerikoje.

Tokie duomenys, pasak diplomato, niekur nėra slapti ir padeda greičiau bei efektyviau apsispręsti, kas vertas gauti JAV vizą.

Tuo tarpu Lietuvos diplomatinėms tarnyboms Amerikoje netenka rinkti dosjė apie JAV piliečius, ketinančius atvykti į mūsų kraštą. Lietuva vienašališkai yra atsisakiusi vizų režimo JAV piliečiams taikymo, todėl ir nereikia kaupti specialių duomenų iš kokių nors amerikietiškų informacinių bazių.

Reikia piliečio sutikimo

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorė Ona Jakštaitė “Kauno dienai” tvirtino, kad duomenų apie Lietuvos piliečius valdytojai (prie tokių priskiriama ir “Sodra”) turi teisę pasirašinėti sutartis su tam tikrais tiek Lietuvos, tiek ir kitų valstybių subjektais, prašančiais duomenų apie asmenis.

“Tačiau pagal mūsų parengtą tipinę sutartį tokiais atvejais iš kiekvieno piliečio turi būti prašoma sutikimo, kad apie jį būtų padarytas oficialus užklausimas į duomenų bazes. Taigi iš kiekvieno į JAV ambasadą ateinančio Lietuvos piliečio turi būti paklausta sutikimo kreiptis į “Sodrą” ar kitą valstybinę duomenų saugotoją, siekiant išsiaiškinti duomenų apie tą pilietį tikslumą”, - tvirtino O.Jakštaitė.

Ji pastebėjo, kad pilietis turi teisę pasiskųsti Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, jeigu duomenys apie jį bus surinkti be duoto sutikimo. “Tiesa, mes iki šiol negavome nė vieno skundo dėl JAV ambasados neteisėtai ar be piliečio sutikimo surinktų duomenų iš “Sodros” ar kitokių informacinių bazių”, - teigė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos vadovė. Tačiau nė vienas kalbintas JAV vizos prašęs žmogus nepatvirtino, kad kas nors būtų atsiklausęs jo sutikimo duoti ar neduoti amerikiečių diplomatams kokius nors su jo asmenybe susijusius duomenis.