Vinco Kudirkos biustas - vėl prie mokyklos


2002-12-23
Aldona KIBIRKŠTIENĖ
Vinco Kudirkos biustas - vėl prie mokyklos

Kaune, Trakų gatvėje, esančią V.Kudirkos vidurinę mokyklą vėl papuošė Vinco Kudirkos biustas, kurį sukūrė kaunietis skulptorius Stasys Žirgulis. Mat ankstesnė skulptūra, kurios autorius buvo prieškario skulptorius Antanas Aleksandravičius, šių metų kovą iš mokyklos pavogta ir iki šiol neatsirado. Mokyklos vadovų iniciatyva norėta mokyklai sugrąžinti tokią pačią relikviją, ieškota galimybių sukurti naują tautos atgimimo žadintojo biustą.

A.Aleksandravičiaus kūrinys - varinis Tautiškos giesmės autoriaus biustas - į mokyklą buvo sugrąžintas 1988 metų gruodžio 17 dieną, mokyklai atgavus V.Kudirkos vardą. Jį sovietmečio metais buvo išsaugojęs ir vėliau mokyklai padovanojo ilgametis mokyklos tėvų komiteto narys, buvęs Kauno kelių ir tiltų eksploatacijos tresto direktorius J.Svideravičius.

“Mums malonu, kad į mūsų kvietimą sukurti V.Kudirkos biustą maloniai atsiliepė kaunietis skulptorius Stasys Žirgulis, jo gamybą iš savo asmeninių lėšų finansavo “Kauno grūdų” bendrovės generalinis direktorius Tautvydas Barštys, - atidengiant naująjį biustą kalbėjo V.Kudirkos vidurinės mokyklos direktorė Leticija Juškuvienė. - Tai mums dviguba dovana, nes gruodžio 31 dieną minėsime Vinco Kudirkos gimimo 144-ąsias metines”. Pasak direktorės, ankstesnis biustas buvo nepakankamai tvirtai pritvirtintas, galbūt todėl juo ir susiviliojo ilgapirščiai. Jiems per spaudą buvo siūloma išpirka, biusto ieškota įvairiose spalvotojo metalo supirktuvėse, bet jo pėdsakų aptikti nepavyko.

Skulptorius S.Žirgulis sakė, jog šis jo naujas darbas - dovana mokyklai šv.Kalėdų ir V.Kudirkos gimtadienio proga: “Man smagu, kad mokykla vėl turės simbolinį dvasios tėvą”.