Šachmatininkė brandos egzaminų maratone
Kaunietė Salomėja Zaksaitė per varžybas stengiasi nekreipti dėmesio į priešininkų triukus ir ketina rinktis teisininkės karjerą
Laiką skirstau iki birželio 11 dienos ir po - tada paskutinis abitūros egzaminas. Per matematikos egzaminą, spėju, turėjau surinkti beveik visą šimtą balų, tačiau per lietuvių kalbos egzaminą trūko laiko. Dar liko išlaikyti istoriją ir anglų, - aiškino Kauno technologijos universiteto gimnazijos ketvirtokė septyniolikmetė Salomėja Zaksaitė.
Būdama aštuonerių ji laimėjo Lietuvos mergaičių (iki 10 metų) čempionatą, pernai Lietuvos merginų šachmatų čempionate užėmė 3 vietą, o Lietuvos moterų šachmatų čempionate buvo ketvirta.
Mokėsi dramos ir šokio
Pirmas aštuonias klases baigiau Estetinio lavinimo pagrindinėje mokykloje Anima. Jauki buvo mokykla. Mokėmės ne tik matematikos, bet ir dramos, pramoginių šokių. Aišku, dabar daugelis pamanys, kad esu aktorė, bet taip nėra. Nesu ryški kokioje nors srityje. Na, moku žaisti šachmatais, - nusišypso Salomėja.
Paklausta apie dramos pamokas, ji tik pakraipo galvą. Nelabai ką teprisimenu, dalyvaudama varžybose praleisdavau pusę pamokų. Tiesa, grįžusi klasės draugus greitai pasivydavau, bent jau taip atrodė, - kalbėjo mergina.
Žino kaip šachmatininkę
Pasak abiturientės, mokytojai į jos užsiėmimą neretai žiūri skeptiškai. Kai kuriems šachmatų sportas neatrodo labai rimta. Kartais atrodo, kad, jų nuomone, jeigu, pavyzdžiui, gročiau, būtų geriau, - spėliojo moksleivė.
Tuometinių klasiokų reakcijos į savo hobį, Salomėja neatsimena, tačiau dabartiniai jos kitaip nei šachmatininke nevadina. Mokausi tokioje gimnazijoje (Kauno technologijos universiteto gimnazijoje), kur visi yra labai gabūs, tad daugelį nustebinti savo sugebėjimais ir pergalėmis yra sunku. Tačiau kadangi mokykloje nieko ypatingo per daug neveikiu, tad esu žinoma kaip šachmatininkė, - kalbėjo čempionė.
Jei ne pergalės - nežaistų
Daugiausiai džiaugsmo suteikė pirmoji pergalė Lietuvos mergaičių čempionate. Iki tol šachmatais domėjausi beveik dvejus metus. Jei nebūčiau jo laimėjusi, gal šachmatus būčiau visai metusi - reikėjo pripažinimo, paskatinimo, - pasakojo Salomėja.
Pernai vykusiame Baltijos šalių moterų čempionate užėmė 2 vietą. Tada mane aplenkė latvė. Ten aš buvau viena jauniausių, bet dabar ir kai kurie trylikamečiai suaugusiuosius lengvai aplošia, tad pasiteisinimas dėl amžiaus netinka. Ji tame čempionate už mane buvo stipresnė, ir viskas, - aiškino kaunietė.
Priklausė Lietuvos moterų rinktinei
Blede, Sovėnijoje, vykusioje Šachmatų suaugusiųjų olimpiadoje ji priklausė Lietuvos moterų rinktinei. Lietuvai atstovavo 4 moterys, 6 vyrai ir 2 treneriai. Olimpiada truko dvi savaites. Blede rudenį šilta, netoli varžybų vietos buvo ežeras, tad aplink jį vaikštai iki pietų, sužaidi partiją ir vėl laisvas laikas, - prisiminė mergina.
Salomėja pasakojo, kad dauguma jaunųjų šachmatininkų per varžybas laisvu laiku žaidžia kortomis. Bandė ir mane išmokyti (preferansą), bet sakė, kad aš per buka ir mano kortų mokytojams turėti daug kantrybės, - juokėsi abiturientė.
Ji mielai skaito knygas ir daug keliauja. Ne apie šachmatus, grožinę literatūrą. Tačiau su šachmatais esu apkeliavusi beveik visą Europą, - sakė moksleivė.
Kramto gumą ar spiria į koją
Tai taip man dabar ir sakyti? - nusijuokusi pasimuistė Salomėja, paklausta apie per varžybas naudojamas gudrybes. Būna, kad priešininkai bando nukreipti dėmesį, išmušti iš pusiausvyros. Pavyzdžiui, kramto gumą arba įspiria į koją. Tačiau aš tokių dalykų nepraktikuoju, o į tokius triukus stengiuosi nekreipti dėmesio, - prisipažino žaidėja.
Iki žaidimo pradžios likus pusvalandžiui, mergina stengiasi su niekuo nebendrauti, nepakliūti į linksmą kompaniją. Tačiau sužaidusi partiją - atvirkščiai. Atsipalaiduoju su visais kalbėdama, aptarinėdama savo ar kitų žaidimą, - sakė mergina.
Jai tenka ir pralaimėti. Kai kurie po nesėkmės keičia tušinukus ir pieštukus, bet aš to nedarau. Jeigu pralaimėjimas skaudus (pralošiau lygiaverčiam arba silpnesniam už save varžovui), stengiuosi tą partiją kuo greičiau pamiršti, bet vėliau vis tiek ją tenka analizuoti, ieškoti klaidų, - pasakojo kaunietė.
Praverstų nešiojamasis kompiuteris
Varžybos trunka, pavyzdžiui, 5 dienas. Iš vakaro būtinai susidedu daiktus: teorinę medžiagą (knygas, sąsiuvinius). Loptopo dar neturiu, bet praverstų. Į rimtas varžybas daug kas juos vežiojasi - nereikia tampytis knygų, - aiškino Salomėja.
Į varžybas ji būtinai pasiima ir šachmatus. Jie visiems nepatinka. Sako, kad labai negražūs, blaško dėmesį (jie šiek tiek apsilupinėję ir atrodo kaip margi). Bet man tie šachmatai ir lenta labai patinka, pripratau prie jų. Vežiojuosi gal 10 metų, kaip talismaną. Iš kur gavau? Jie buvo mamos arba brolio, - bandė prisiminti sportininkė. Pasak jos, norint išmokti gerai žaisti, prabangūs šachmatai nebūtini.
Kalė istoriją
Šiais mokslo metais šachmatais ji beveik nežaidžia. Vėl treniruotis pradės tik po egzaminų. Sporto mokykloje su treneriu Gintautu Petraičiu ji paprastai praleisdavo po porą valandų tris kartus per savaitę, prie lentos pasėdėdavo ir namie.
Nusprendžiau, kad reikia susiimti ir užtaisyti visas spragas, susikaupusias dėl nuolatinių išvykų. Noriu stoti į teisę, tad ypač kaliau istoriją. Tiesa, kartais sužaisdavo kelias partijas internete. Tačiau iš to didelės naudos negausi. Gal kiek patobulinsi įgūdžius, atmuši ranką. Internete man nemalonu žaisti, visą laiką reikia į ekraną žiūrėti, - sakė Salomėja.
Ji pasakojo, kad internete yra patalpinta ne tik šių laikų didmeistrių kovos, bet ir 19-ajame amžiuje žaistų partijų išklotinės. Gerai tuomet žaisdavo. Yra ko pasimokyti, - sakė kaunietė.
Liks tik hobis
Salomėja turi dvidešimt penkerių metų brolį Kęstutį, kuris dirba projektų vadovu Vilniuje. Žinoma, kad jį aplošiu. Ir mamą, kuri mane labai skatina ir palaiko. Jau seniai su jais žaidžiau - neįdomu visą laiką laimėti, - nusijuokia čempionė.
Merginos mama dirba Kauno technologijos universitete matematikos docente, tačiau Salomėja norėtų studijuoti teisę. Savo karjerą ji sieja ne su šachmatais. Pasak Salomėjos, jei šachmatai būtų hobis - gerai, bet merginai pragyventi iš šachmatų būtų per sunku. Reikėtų arba labai gerai žaisti, arba būti labai apsukriai.