Rusai nori produktyvaus dialogo
Atnaujintose derybose dėl trečdalio Lietuvos dujų akcijų pardavimo Gazprom nori išsiaiškinti lietuviškų formuluočių turinį
Praėjus beveik mėnesiui po to, kai Gazprom atsisakė pateikti galutinį pasiūlymą dėl 34 proc. Lietuvos dujų (LD) akcijų pirkimo ir nutraukė derybas, Vilniuje vėl apsilankė šio Rusijos dujų koncerno pasiuntiniai. Per ketvirtadienį ir penktadienį numatytus susitikimus su Valstybės turto fondo bei Ūkio ministerijos pareigūnais jie tikisi suderinti pozicijas ir išsklaidyti abejones, neleidusias sukirsti rankomis vasario mėnesį.
Vienintelis pageidavimas
Gazprom delegacija tikisi produktyvių derybų, kurioms didžiausią įtaką turės tai, kaip Lietuvos pusė išaiškins abejonių pasėjusius sprendimus įtraukti Lietuvos dujas į strateginių įmonių sąrašą bei numatys reguliuoti dujų kainas laisviesiems vartotojams. T.y. kaip tai lems privatizuojamos įmonės vertę, verslo aplinką ir t.t. Šie dalykai trukdo toliau sėkmingai plėtoti dialogą, nes sandorio metu kinta parduodamo objekto būklė, vertė ir veiklos sąlygos, - tvirtino Gazprom viešųjų ryšių paslaugas Lietuvoje teikiančios bendrovės Publicum direktorius Ričardas Jarmalavičius.
Esamą situaciją jis palygino su gyvenamojo namo pardavimu, iš kurio derybų metu išnešami radiatoriai, durys ar langai.
Jei šeimininkas ketina įstatyti naujus radiatorius ir langus, galbūt pastato vertė iš tiesų didėja ir ambicijos gauti didesnę kainą yra logiškos. Tačiau jei yra atvirkščiai, sandorio ateitis iš tiesų yra abejotina, - dėstė Gazprom atstovas.
R.Jarmalavičius taip pat apgailestavo, kad vykstant deryboms Lietuvos pareigūnai ėmėsi gana kategoriškai komentuoti ir kaltinti partnerius, esą susitarti su Gazprom trukdo Dujotekanos užgaidos diktuoti sandorio sąlygas. Publicum direktorius tvirtino, kad pastaroji įmonė išreiškia Gazprom interesus nekeldama jokių papildomų sąlygų.
Gazprom nieko nekaltina ir neklijuoja etikečių. Jie viso labo nori, kad dialogas būtų atviras, be išankstinių sąlygų, kad neliktų neatsakytų klausimų. Tai bene vienintelis pageidavimas. Visos kitos prielaidos pasiekti abiem pusėms naudingą susitarimą yra. Gazprom delegacija kaip tik dėl to ir atvažiavo, - aiškino R.Jarmalavičius.
Klausiamas, kokie nauji pasiūlymai yra Gazprom derybininkų portfelyje, Publicum vadovas sakė negalįs atskleisti komercinių paslapčių, tačiau patikino, kad kozirių ir rezervų pozicijoms suartinti tikrai yra.
Nuolaidų nebus?
Tuo tarpu ūkio viceministras ir Lietuvos dujų privatizavimo konkurso komisijos pirmininkas Nerijus Eidukevičius, taip pat derybose dalyvaujantis premjero patarėjas Saulius Spėčius viešai tvirtino neduosią Gazprom jokių nuolaidų. Pareigūnai leido suprasti, kad dujų tiekėjams bus pakartotinai siūloma iki balandžio 11 dienos išnagrinėti Lietuvos pusės pateiktus sutarčių projektus ir pateikti galutinę paraišką konkursui.
Svečiams žadama pakomentuoti, kodėl buvo priimti Gazprom abejonių sukėlę sprendimai, tačiau ir po to derybos nepajudėtų iš mirties taško, greičiausiai Gazprom prarastų galimybę 34 proc. LD akcijų paketą įsigyti vienu sandoriu - jei šį kartą Rusijos dujų koncernas nepateiks paraiškos, akcijų pardavimo dujų tiekėjui konkursas bus paskelbtas neįvykusiu.
Naujas koziris
Naujų Lietuvos derybininkų koziriu, ko gero, galima laikyti tik ką paskelbtus audituotus privatizuojamos bendrovės praėjusių metų veiklos rezultatus: Lietuvos dujos 2002-aisiais uždirbo 57,326 mln. litų grynojo pelno - 4,4 karto daugiau nei 2001-aisiais, kai bendrovės audituotas grynasis pelnas siekė 13,031 mln. litų.
Dabartiniai LD vadovai ir akcininkai pareiškė, kad teigiami veiklos pokyčiai sudaro prielaidas tolesniam įmonės stiprėjimui bei augimui. Tai galima suprasti kaip atsaką į Gazprom kaltinimus, esą už 34 proc. bendrovės akcijų prašomi 116 mln. litų yra nepagrįsta kaina. Neoficialiomis žiniomis, Gazprom už šį paketą pasiūlė viso labo 80 mln. litų.
Šiame derybų raunde dalyvauja Gazprom dujų tiekimo ir pardavimo valdybos viršininko pavaduotojas Vladimiras Obuchovas bei koncerno valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas.