Pasipildė Pasaulio tautų teisuolių sąrašas


2005-12-15
Gediminas STANIŠAUSKAS
Pasipildė Pasaulio tautų teisuolių sąrašas

Išgelbėti nuo mirties žydai geradariams dėkingumą jaučia visą gyvenimą

Vakar Kaune, J.Jablonskio gimnazijoje, Izraelio ambasadorius Lietuvoje Garis Korenas medaliais ir diplomais apdovanojo 25 lietuvius, kuriems suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas. Jie Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo holokausto. Per nacių okupaciją buvo sunaikinta maždaug 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės.

Iš 25 vakar apdovanotųjų asmenų net 23 jau yra išėję Anapilin. “Savo gelbėtojams esu be galo dėkingas, - “Kauno dienai” sakė Leo Rozentalis. 1943-1944 m. pasislėpti nuo nacių ir išvengti mirties jam padėjo kauniečių Macijauskų šeima. “Gyvenimas susiklostė taip, kad mano gelbėtojai jau yra mirę”, - liūdnai konstatavo L.Rozentalis.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius teigė, kad simboliška, kai Pasaulio tautų teisuoliai paskelbiami švietimo įstaigoje, nes ceremoniją stebėjo gimnazistai.

“Pats prisimenu, kad iš 40 mano bendraklasių gyvi liko tik keturi”, - sakė S.Alperavičius.

Gimnazistai suvaidino dramos kompoziciją “Kelias į Aušvicą”, nors dauguma ją stebėjusių nesuprato žodžių - jaunieji aktoriai kalbėjo angliškai.

Nuo 1953 metų visuomeninė Pasaulio tautų teisuolių komisija, kurią prie “Yad Vashem” Holokausto aukų ir didvyrių atminties organizacijos įsteigė Izraelio parlamentas, rūpinasi asmenų, kurie holokausto metais gelbėjo žydus, pripažinimu ir jų nuopelnų įamžinimu.

“Yad Vashem” teisuoliais jau pripažino 630 lietuvių, iš jų 75 buvo pripažinti šiais metais. Pasaulyje teisuoliais yra pripažinti daugiau nei 20 tūkst. asmenų arba asmenų grupės.

Šiems asmenims yra įteikiamas medalis bei garbės diplomas, jų vardai įrašomi Garbės sienoje Pasaulio tautų teisuolių sode, įkurtame “Yad Vashem” muziejaus teritorijoje.

Pasaulio tautų teisuolių sode prieš pusmetį lankęsis Prezidentas Valdas Adamkus pažymėjo, kad žvelgiant į lentelę su lietuvių, gelbėjusių žydus, vardais, jam atgyja viltis ir tikėjimas žmonija.

Šiandien kitai lietuvių grupei Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai bus įteikti Vilniuje.

Judaizmo maldos knygoje rašoma apie legendą, kad pasaulį laiko 36 teisuoliai: “Jei nors vieno jų nebūtų kiekvienoje kartoje, žmogiškasis skausmas pražudytų net naujagimių sielas, ir žmonės uždustų nevilties jūroje”.