Seimas užkirto kelią teisėsaugos pareigūnams pradėti ikiteisminį tyrimą trijų korupcija įtariamų parlamentarų atžvilgiu, tačiau vienas jų pats šoko į ugnį
Parlamentas parodė duris generalinio prokuroro pavaduotojui Gintarui Jasaičiui, prašiusiam leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo vicepirmininką socialdemokratą Vytenį Andriukaitį, socialliberalą Vytautą Kvietkauską ir konservatorių Arvydą Vidžiūną.
Vakarykščiame Seimo posėdyje dalis parlamentarų piktinosi, kad turi balsuoti, nors jiems nebuvo sudaryta galimybė susipažinti su kokia nors faktine medžiaga, pagrindžiančia įtariamųjų kaltę. Kiti parlamentarai frakcijų vardu pareiškė, kad prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) apskritai nepateikė jokių įtikinančių įrodymų, grindžiančių korupcija įtariamų Seimo narių kaltę. Kolegų neįtikino net pačių įtariamųjų prašymas panaikinti jų imunitetą ir taip leisti jiems patiems apginti savo garbę teisinėmis priemonėmis.
Netiesioginiai įrodymai ir prielaidos
Vakar prieš pietus savo išvadas Seimui pateikė socialdemokrato Algimanto Salamakino vadovaujama laikinoji komisija, penkias dienas tyrusi prokuratūros ir STT pateiktą ikiteisminio tyrimo medžiagą, klausiusi slapta įrašytų trijų parlamentarų telefoninių pokalbių su verslininkais, apklaususi pačius įtariamuosius ir teisėsaugos institucijų pareigūnus.
Nors Seimui buvo rekomenduota patenkinti G.Jasaičio prašymą, tačiau jau pačios komisijos išvadų formuluotės bei tai, kad jos narių balsai smarkiai išsiskyrė, liudijo, jog ir pačiame Seime vargu ar pakaks parlamentarų balsų, pritariančių teisėsaugos pareigūnų pageidavimui. Net ir dalis už tokią rekomendaciją balsavusių komisijos narių teigė, jog taip pasielgė tik atsižvelgę į pačių įtariamųjų prašymą panaikinti neliečiamybę ir leisti atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus.
Situacija atrodė dar dviprasmiškesnė ir dėl to, jog komisijos pirmininkas A.Salamakinas bei jo pavaduotojas liberalcentristas Raimondas Šukys balsavo prieš prokuratūrai palankias išvadas ir kartu su dar dviem komisijos nariais Seimui pateikė atskirąją nuomonę.
Joje pabrėžiama, kad teisėsaugos pareigūnai parlamentarams mestus įtarimus grindžia tik netiesioginiais įrodymais ir prielaidomis.
Aš nežinau, kuo remdamasis Seimas šiandien apsispręs, - iš tribūnos sakė R.Šukys pridūrė, kad nei G.Jasaičio prašyme, nei komisijos pažymoje nėra nurodyta jokių konkrečių nusikalstamos veikos faktų, kurie galėtų būti inkriminuojami V.Andriukaičiui, V.Kvietkauskui ir A.Vidžiūnui.
Reikalavo duoti medžiagą
Dar prieš pradedant svarstyti siūlymą leisti patraukti tris Seimo narius baudžiamojon atsakomybėn, Liberalų demokratų frakcijos narys Algimantas Matulevičius paprašė galimybės susipažinti bent su pačiais charakteringiausiais telefono pokalbiais. Tačiau posėdyje dalyvavęs generalinio prokuroro pavaduotojas G.Jasaitis pareiškė, kad tai neįmanoma, kadangi telefoniniai pokalbiai yra ikiteisminio tyrimo paslaptis.
Absoliučiai nieko nežinau. Ko klausau, tuo tikiu. Klausau V.Andriukaičio ir jis man atrodo kaip dievas. Klausau prokuroro, ir jis man taip pat atrodo teisus. Duokite medžiagą! - piktinosi ir parlamentaras Julius Veselka.
Korupcija įtariami Seimo nariai vakar dar kartą kolegas įtikinėjo neėmę jokių kyšių, tačiau primygtinai prašė panaikinti jų asmens neliečiamybę, kad galėtų duoti parodymus teisėsaugos institucijoms.
V.Andriukaitis, kuris įtariamas iš Rubicon group valdybos pirmininko Andriaus Janukonio paėmęs 95 tūkst. litų kyšį už įtakos darymą Seime, Vyriausybėje, ministerijose ir savivaldybėse svarstant bei priimant įvairius norminius aktus, teigė: Aš nežadėjau Rubicon įmonių grupės akcininkui A.Janukoniui, nesusitariau su juo, nepaėmiau iš jo jokių pinigų, nedariau kam nors įtakos vykdydamas savo, kaip Seimo nario, įgaliojimus nei svarstant norminių aktų projektus, nei priimant norminius aktus.
V.Kvietkauskas, įtariamas gavęs 25 tūkst. litų kyšį, pareiškė, kad palankiai vertina laikinosios komisijos išvadas ir nori, jog kuo greičiau būtų atliktas teisinis tyrimas. Parlamentaras taip pat pareiškė tikįs, kad teisėsaugos institucijos dirba garbingai ir nesieks ginti munduro garbės, nors kai kurių teisėsaugos pareigūnų kompetencija kelia abejonių.
40 tūkst. litų kyšio paėmimu įtariamas A.Vidžiūnas sakė, kad jo teisinio imuniteto panaikinimas padėtų jam apginti savo garbę. Šiandien man reikia ne politinės, o teisinės satisfakcijos, - sakė konservatorius.
Dviem frakcijoms nepakako įkalčių
Po įtariamųjų kalbų Seimas padarė pertrauką, kurios paprašė gausiausia parlamento Socialdemokratų frakcija. Po pertraukos frakcijos vardu kalbėjęs Julius Sabatauskas pareiškė, kad frakcija nutarė neparemti siūlymo atimti trijų parlamentarų neliečiamybę.
Duosi leidimą - visuomenė pasakys, kad jie kalti. Neduosi - vis vien kalti, tačiau bus sakoma, kad juos dengia. Taigi turime pasirinkti iš blogo ir dar blogesnio sprendimo, - tvirtino J.Sabatauskas.
Socialdemokratų nuomone, iš pateiktų komisijos išvadų matyti, kad nepakanka įrodymų Seimo narius leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Kai nėra išsklaidytos abejonės, vargu ar galima pritarti tokiam siūlymui, - sakė J.Sabatauskas.
Pačių įtariamųjų prašymą panaikinti jų imunitetą J.Sabatauskas palygino su puolamų ir afekto būsenoje esančių asmenų veiksmais.
Liberalų ir centro frakcijos vardu kalbėjęs Klemensas Rimšelis pabrėžė, kad prokurorai patys nėra šimtu procentų įsitikinę, kad turi įrodymų dėl kyšininkavimo. Pasak K.Rimšelio, jei trys Seimo nariai nori gintis, jie gali tai padaryti patys atsisakydami parlamentarų mandatų.
Pareiškė atsisakąs mandato
Dvi Seimo frakcijas, aiškiai išreiškusias savo požiūrį į prokuratūros prašymą, bandė perkalbėti Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, tvirtinęs, kad tik leidus tris parlamentarus patraukti baudžiamojon atsakomybėn pavyks nustatyti tiesą.
Kalbama, kad yra trys pasirinkimai - apginti Seimo garbę, apginti Seimo narių garbę, apginti STT garbę. Manau, kad šiandien sprendžiamas vienas ir tas pats klausimas. Kaip galime apginti kolegų garbę? Tik leisdami atlikti tyrimą ir įsitikinti, ar jie kalti, ar ne. Jie patys to nori! Išeitų, kad mes sakome Ne!, uždraudžiame toliau dirbti ir paliekame su ta dėme visam gyvenimui, - sakė A.Paulauskas.
Pasak parlamento vadovo, šiandien svarbiausia viena vertybė - tiesos nustatymas.
Prieš pat balsavimą į Seimo tribūną dar kartą buvo pakviestas ir generalinio prokuroro pavaduotojas G.Jasaitis, kuris bandė Seimo narius įtikinti, kad leidimas patraukti baudžiamojon atsakomybėn reikalingas būtent tam, kad būtų galima patikrinti įtarimus ir juos patvirtinti arba išsklaidyti. Kito būdo, pasak G.Jasaičio, pagal baudžiamosios teisės įstatymus nėra.
Už kiekvieno iš trijų įtariamųjų imuniteto panaikinimą Seimas balsavo atskirai. Už tai, kad V.Andriukaitis būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, balsavo 50, prieš - 33 ir susilaikė 15 Seimo narių. Dėl V.Kvietkausko atitinkamai balsai pasiskirstė taip - 49, 26 ir 21, o dėl A.Vidžiūno - 50, 27 ir 19. Tam, kad prokuratūros prašymas būtų patenkintas, už jį privalėjo balsuoti ne mažiau kaip 71 parlamentaras.
Netrukus po balsavimo V.Andriukaitis pareiškė atsisakąs Seimo nario mandato, kad teisėsaugos pareigūnai galėtų jį apklausti kaip įtariamąjį ir atlikti visus tyrimui reikalingus veiksmus. V.Andriukaitis teigė savo pareiškimą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) įteiksiąs jau šiandien.
Savo sprendimą V.Andriukaitis motyvavo siekiu apsaugoti Seimą nuo kompromitavimo ir pačiam apginti savo garbę teisinėmis priemonėmis. Tiesa, V.Andriukaitis tvirtino VRK prašysiąs, kad jo, kaip Seimo nario, įgaliojimai būtų nutraukti nuo sesijos pabaigos - liepos 20 dienos, nes turįs keletą nebaigtų darbų.
Naujausi komentarai