Parduoda rekordinę kolekciją


2003-03-01
Darius SĖLENIS
Parduoda rekordinę kolekciją
Kaunietis yra surinkęs apie pusdevinto tūkstančio alaus kamštelių iš 85 pasaulio šalių

“Vieną dieną nusprendžiu kolekciją parduoti, nes atsibosta, nėra laiko toliau rinkti kamštelius, o kitą - apie tai jau negali būti kalbos. Gaila darbo, pinigų ir tam skirto laiko. Parduočiau tik visą kolekciją ir tik rimtam kolekcionieriui, nes po to jis atstovautų Lietuvai”, - šypsodamasis “Kauno dienai” prisipažino 27 metų kaunietis informatikas Andrius Pieškus.

Buvusio šiauliečio kolekcija įrašyta į Lietuvos rekordų agentūros “Factum” knygą. Jaunas vyras renka alaus kamštelius ir savo kolekcijoje šiuo metu turi 8463 skirtingus kamštelius iš 85 pasaulio valstybių.

Pas italą - beveik 200 tūkstančių

“Viskas prasidėjo daugiau nei prieš dešimt metų. Tuo metu daugelis rinko užsienietiško alaus skardines. Lankiau orientavimą, keliavau į Vengriją, Lenkiją. Vienos kelionės metu pas autobuso vairuotoją pastebėjau kelis alaus kamštelius. Atrodė dailiai, be to, jie užėmė labai nedaug vietos, - pasakojimą pradėjo Andrius. - Gerdavau su draugais alų, kamštelius pasilikdavau. Vėliau internetu susipažinau su užsienio šalių kolekcionieriais. Pirmasis buvo švedas, o pirmasis alaus kamštelis - lenkiškas”.

A.Pieškaus kolekcijoje yra ir labai tolimų bei egzotiškų pasaulio valstybių kamštelių nuo alaus butelių: Antigvos, Benino, Bolivijos, Kolumbijos, Etiopijos, Gabono, Ganos, Indijos, Jamaikos, Kenijos, Birmos, Namibijos, Panamos, Filipinų, Senegalo, Šri Lankos St.Vinsentės, Sirijos, Jemeno, Zimbabvės, Brazilijos...

Daugiausiai alaus kamštelių lietuvio kolekcijoje iš JAV - 1272, Vokietijos - 1030, Čekijos - 795, Danijos - 422, Ispanijos - 411, Lietuvos - 368, Kanados - 354 bei Belgijos - 303.

“Visi kambario ir bendrabučio draugai žinojo mano keistą hobį: gerai buvo ir jiems, ir man, - nusijuokė kaunietis. - Beje, man reikėdavo daug ir vienos rūšies kamštelių, nes juos išsiųsdavau savo kolegoms į užsienį”.

Surinkęs po 100 skirtingų lietuviškų kamštelių Andrius siunčia į Švediją, Lenkiją, Čekiją, Vokietiją, Braziliją... Gauna ir 15, ir 300. Dabar A.Pieškus susirašinėja beveik su 70 kolekcionierių. Susirašinėja ir su pasaulio rekordininku italu Franko Ferečiu.

“Jis turi 191678 kamštelius! - tvirtino A.Pieškus. - Atsiuntė nuotraukas: vienas kambarys išklijuotas tik kamšteliais”. Ar buvo sukčių? Andrius neslėpė, kad kartą jį apgavo ispanas: jam nusiuntė 100 kamštelių, o iš pietiečio negavo nė vieno”.

Butelį geriau atidaryti peiliu

“Tačiau tuomet kolekcionieriai informuoja vienas kitą, ir tokie žmonės patenka į “juoduosius” sąrašus, - aiškino Andrius. - Beje, lietuviški alaus kamšteliai užsieniečiams didelė egzotika ir puikiai vertinama jų išvaizda. Jiems tik kuo daugiau siųsk lietuviškų kamštelių...”

A.Pieškui gražiausi - spalvingi kanadiečių kamšteliai ir labai nepatinka vokiški. Brangiausias? Vienas pirmųjų - juodas, airiško alaus kamštelis, kainavęs 10 litų.

“Gyvenau bendrabutyje, pinigų neturėjau ir kartą parduotuvėje pamačiau įdomų kamštelį. Teko mokėti 10 litų už alaus butelį. Išgėrėm su draugais po gurkšnį ir spjaudėmės: alus buvo labai neskanus”, - neslėpė informatikas, labiausiai mėgstantis tamsų alų, ypač “Utenos Porterį”.

Iš pradžių Andrius kamštelius klijuodavo ant bendrabučio kambario durų. Kartais draugai stovėdami koridoriuje kumščiu trinkteldavo į duris ir skaičiuodavo, kiek jų nukrisdavo ant žemės. Beje, anksčiau alaus kamštelį, it pakabuką, kolekcionierius nešiodavo ant savo kaklo.

Butelius, aiškino Andrius, geriausiai atidaryti peiliu, nes tuomet kamštukai nesusilanksto. Tiesa, kai greta yra svečių, tam reikalui naudoja platų prancūzišką atidarytuvą.

A.Pieškus juokėsi prisiminęs, kaip per sporto varžybas įkalbinėdavo draugus pirkti vieną ar kitą alaus rūšį. Jei draugas nebūdavo tos alaus rūšies gerbėjas, tekdavo pinigus mestis per pusę.

“Atsimenu, pirkdavau kramtomą gumą, kurios popierėliuose būdavo įvynioti alaus kamšteliai. Prašydavau tik kamštelių, tačiau neparduodavo, - “Kauno dienai” pasakojo kolekcionierius. - Dažnai kamštelius, kuriuos sunkiai gaudavo draugai, savo kolekcijoje jau turėdavau. Šiauliuose stovi maišas, kuriame dedu jau turimus kamštelius. Tokių jau keturi tūkstančiai. Po to juos siunčiu į užsienį”.

Užsienyje kolekcija kainuotų apie 10000 dolerių

Kauniečio kolekcijoje yra ir reti kamšteliai, skirti tik kolekcionieriams: su “Formulės-1” lenktynininkų, žinomų futbolininkų nuotraukomis, vaikiškaisiais pokemonais ir Čekijoje išleista kamštelių kolekcija su nuogų moterų atvaizdais. Yra ir neįprastų, savo dydžiu primenančių kamštelius nuo kefyro butelių.

Andrius neslėpė, kad išvykęs į užsienį kuo greičiau atlieka darbo reikalus ir po to skuba apžiūrėti alaus kioskelius. Pavyzdžiui, iš Rygos atsivežė pilną maišelį kamštelių.

Paklaustas, kiek per dešimt metų išgėrė alaus, jaunas tamsiaplaukis vyras plačiai nusišypsojo: “Ooo, daug... Tiesa, tai lietuviškas, latviškas, čekiškas, vokiškas ir dar kelių užsienio valstybių alus”.

Alaus kamštelius kolekcionierius deda į nedidelius maišelius ir lipdo prie kartoninės plokštės. Ant vienos - 64 kamšteliai. Iš viso turi jau kelis šimtus plokščių, kurios Šiauliuose sukrautos po rašomuoju stalu.

Kaip reaguoja žmona? Greta sėdėjusi Irena nusijuokė: “Kai susipažinau su Andriumi ir sužinojau jo hobį - nepatikėjau, tačiau kai pamačiau savo akimis... Ir paklausiau: “Viską tu išgėrei vienas?!” Na, kai atvyksta į Šiaulius ir randa iš užsienio atsiųstus kamštelius, savaitę geriau jo netrukdyti. Tačiau niekada nekėliau klausimo, ar aš, ar - kamšteliai...”

“Kaune - tik lietuviški kamšteliai, nes visų nespėjau atsivežti. Be to, ir vietos nėra, reikia butą tvarkyti, - skėstelėjo rankomis A.Pieškus. - Už kiek parduodu? Išleidau jau labai daug pinigų. Tik siuntimams - apie 800 litų. Užsienyje galbūt parduočiau už 10000 dolerių. Lietuvoje - apie 4000-5000 litų”.

- Parduosi ir po to gailėsies?

- Taip, bet... Na... - pradėjo abejoti Andrius Pieškus. - Nežinau, gal vis dėlto neparduosiu...