Nakties paklydėliai


2003-01-08
Jurgita ŠAKIENĖ
Nakties paklydėliai

Neretai lunatikų nuotykiai tampa mįslėmis medikams ir net nelaimių priežastimis 

Neįprastas lunatikų vikrumas ir drąsa - vaikščiojimas siauromis palangėmis, svaiginantys šuoliai ir kiti dalykai, kurių paprastai jie net nesiimtų daryti, paaiškinami tuo, kad žmoguje nubunda pirmykščiai instinktai, slypintys giliai pasąmonėje. Šio fenomeno priežastys nėra visiškai ištirtos ir tiksliai žinomos iki šiol, tačiau vaikščiojantiesiems miegant patariama kreiptis į gydytojus.

Vairavo miegodamas

“Kažkokių ypatingų lunatikų žygdarbių atskleisti neteko, esu tik girdėjusi, pavyzdžiui, apie pilotą, kuris lėktuvą valdė miegodamas. Kaip paprastai, niekas nesugebėjo paaiškinti, kaip, būdamas pakitusios sąmonės būsenos, jis tą darė sėkmingai”, - sakė privačia praktika besiverčianti gydytoja docentė Danutė Labutienė.

Belieka tik nusišypsoti, išgirdus ir apie tai, kaip vieną gyventoją ankstyvą rytą pažadino kažin kur per miegus nuklydusio sūnaus telefono skambutis. Ieškoti paklydėlio teko belstis į degalinę už 50 kilometrų nuo miesto. Vaikinas nubudo kaip tik tuo momentu, kai mokėjo už benziną.

Medikų dėmesio susilaukė ir Maskvos universiteto studentas, kuris periodiškai naktimis eidavo maudytis į parke esančią kūdrą, maždaug už kilometro nuo namų. Prisimaudęs jis apsirengdavo ir grįždavo namo, kad likusį laiką išsimiegotų lovoje. Tiktai savo naktinių maudynių jis visai neprisiminė.

Naktinė šeimos arbatėlė

Medicininėje literatūroje aprašytas atvejis, pastebėtas vienoje šeimoje. Kartais rytais jos nariai aptikdavo, kad namų apyvokos daiktai pastatyti visai ne ten, kur jie buvo vakar. Tačiau vieną naktį visiems netikėtai pabudus, paaiškėjo, kad ateiviai ar dvasios buvo niekuo dėti. Jaunesniajam sūnui tamsoje nuvertus kėdę, visi pastebėjo susirinkę svetainėje gerti arbatos.

Vos ne kiekvienas gali papasakoti po kelis savo pažįstamų lunatikų iškrėstus pokštus. Vienas miegodamas prišlapino į geriamo vandens kibirą, kitas naktimis suvalgydavo katės maistą ar lygindavo drabužius, vis palikdamas karštą lygintuvą.

Tačiau, pasak gydytojų, lunatikuojant dažniausiai tik slankiojama po kambarį, atidaromi langai ar durys, išeinama iš kambario. Kartais naktinio “pasivaikščiojimo” metu žmogus automatiškai atlieka tam tikrus veiksmus: pradeda tvarkytis, ima gaminti valgį ir panašiai.

Iškrenta pro langus

Net ir labiausiai patyrę “naktiniai akrobatai” kartais neišvengia nelaimės. “Būna, kad jie iškrenta pro langus, per klaidą palaikę juos durimis. Lunatiko geriau neprileisti ir prie transporto priemonių. Jo reakcijos sulėtėjusios, todėl net pustuštėje trasoje jis gali patekti į avariją. Lunatikui atliktoje encefalogramoje matomi ir žvalumo, ir miego būklės bruožai”, - kalbėjo docentė D.Labutienė.

Specialistai visiems, vaikštantiems miegant, rekomenduoja nepagailėti pinigų langų grotoms, o taip pat neužgriozdinti kambarių daiktais, ypač stikliniais. “Kai kurie pataria netgi pririšti somnambulą diržu prie lovos, nors atsegti diržą, prieš kur nors einant, lunatikui - vienas juokas”, - teigė docentė D.Labutienė.

Jeigu naktimis “siautėja” jūsų vaikas, tokiam “naktiniam keliautojui” apsaugoti gali užtekti ir to, jog nakčiai visi langai būtų sandariai uždaryti, buto durys užrakintos, o aštrūs daiktai pašalinti iš tos aplinkos, kur miega mažylis.

Viskas dėl pilnaties?

Jau seniai atkreiptas dėmesys į tai, kad sergantys somnambulizmu žmonės (lunatikai) reaguoja į ryškią Mėnulio pilnaties šviesą. Žmonės tikėjo, kad susirgti lunatizmu galima dėl šio dangaus kūno poveikio, pavyzdžiui, išėjus pasivaikščioti giedrą naktį.

Tačiau Mėnulio poveikis nėra ligos priežastis, nors per pilnatį paaštrėja visos kūno reakcijos. Žmonės tampa nervingi, susierzinę, paaštrėja chroniški negalavimai. Per pilnatį žmones žymiai dažniau ištinka infarktai, insultai, epilepsijos priepuoliai, sustiprėja vaistinių preparatų poveikis, padidėja jų šalutiniai poveikiai.

Toks reiškinys aiškinamas tuo, jog minėtas dangaus kūnas sukelia vandenynų potvynius ir atoslūgius. Švedų tyrinėtojo Piterio Takero nuomone, būtent ši Mėnulio savybė pakeičia elgesį žmogaus, kurio kūną sudaro 80 procentų vandens. Per pilnatį, kai Mėnulis pradeda veikti “visu galingumu”, žmogaus organizme pasikeičia vandens balansas, o kartu su juo - ir visa kita.

Astrologai šito taip pat neneigia. Jie teigia, kad Mėnulis valdo vidinį žmogaus pasaulį ir jo pasąmonę, jis - raktas į kiekvienos sielos paslaptis, emocijų pasaulį.

Negąsdinti ir nežadinti

Artimieji, pastebėję vaikštantį miegantįjį, turėtų neišsigąsti ir nesistengti jo pažadinti. “Tokį žmogų reikia pasistengti palikti ramybėje, kol praeis lunatikavimo priepuolis. Tai dažniausiai trunka apie pusvalandį. Jeigu bandysite kalbinti lunatiką arba jam kliudysite išeiti iš kambario, jis stengsis įveikti sutiktas kliūtis. Labai svarbu įsidėmėti, kad, nežiūrint, jog, pavyzdžiui, vaikas tokioje būsenoje būna ir atsimerkęs, bet jo sąmonė “prislopusi”, - kalbėjo individualią diagnostikos ir gydymo įmonę turinti gydytoja Jolanta Trinkūnienė.

Grįžęs iš tokio pasivaikščiojimo lunatikas paprastai atsigula į lovą ir ramiai miega toliau. Kiekvienas somnambulas turi savo specifinį grafiką, t.y., vieni lunatikuoja 1-2 kartus per mėnesį, kiti - beveik kasnakt. Tiesiog kas nors turėtų ramiai palydėti “nakties keliautoją” iki jo lovos ir paguldyti.

Ryte galima su lunatiku pasikalbėti ir jam papasakoti apie nakties nuotykį. “Tik jokiu būdu negalima juoktis ar tyčiotis, nes ypač vaikai dažnai gėdijasi savo “naktinių kelionių”. Labai svarbu, kad šeimoje nebūtų įtampos net ir tuo atveju, kada lunatiko veiksmai bei poelgiai gali būti pavojingi sau ar kitiems aplinkiniams”, - patarė J.Trinkūnienė.

Patariama kreiptis į specialistą

“Su lunatizmu (somnambulizmu) susiję gausybė prietarų ir išvedžiojimų. Vienas labiausiai paplitusių, jog visi lunatikai turi psichikos sutrikimų. Iš tiesų su jų galva dažniausiai viskas gerai”, - tikino J.Trinkūnienė. Nors lunatizmas yra labiausiai paplitęs miego sutrikimas, tačiau dažniausiai į gydytojus kreipiamasi dėl kitų miego rūpesčių.

Vaikščiojimas per miegus gali būti susijęs su stresais, nemiga, kartais - su epilepsija. Ypač “pasivaikščioti” miegodami linkę vaikai ir paaugliai lytinio brendimo laikotarpiu. Berniukai lunatikuoja dažniau nei mergaitės.

Esant įvairiems miego sutrikimams, patariama nedelsiant kreiptis į specialistą, kuris, išklausęs nusiskundimus bei įvertinęs kliniką, paskirs atitinkamą gydymą. Konsultacijos metu gydytojas išsiaiškins, ar tai yra liga, ar simptomas kito susirgimo; nuo to priklauso sėkmingo gydymo rezultatai.

Lunatikai gydomi elgesio terapija, psichoterapiniu pokalbiu, hipnoze ar medikamentais.