Apkarpant dirbančių pensininkų pensijas, pažeista Konstitucija


2002-11-26
Apkarpant dirbančių pensininkų pensijas, pažeista Konstitucija

Prieštaringai vertintos ir visuomenės pasipiktinimą sukėlusios įstatymo pataisos turės būti panaikintos

Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 23 straipsnio nuostatos, pagal kurias nuo 2001 metų sausio 1 dienos dirbantiems pensininkams buvo sumažintos senatvės pensijos ir palikta tik pagrindinė šios pensijos dalis, prieštarauja Konstitucijai.

Tokį nutarimą vakar paskelbė Konstitucinis Teismas.

Prieštarauja trims straipsniams

Pripažinta, jog minėtos įstatymo nuostatos prieštarauja Pagrindinio įstatymo 23 straipsniui, įtvirtinusiam nuosavybės neliečiamumo principą, 48 straipsnio 1 dalies nuostatai, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą, 52 straipsniui, pagal kurį valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės pensijas bei konstituciniam teisinės valstybės principui.

Prašydamas ištirti, ar dirbantiems pensininkams nepalanki pensijų mokėjimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai, į Konstitucinį Teismą kreipėsi Aukštesnysis administracinis teismas.

Pažeistas teisinio saugumo principas

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad asmuo, kuris atitinka įstatymo nustatytas sąlygas senatvės pensijai gauti ir kuriam ši pensija yra paskirta ir mokama, turi teisę į atitinkamo dydžio piniginę išmoką, t.y. teisę į nuosavybę. Pagal Konstitucijos 23 straipsnį ši teisė turi būti saugoma ir ginama. “Jeigu asmeniui senatvės pensija buvo paskirta ir mokama, tai ji turi būti mokama ir toliau, t.y. negalima nutraukti jos mokėjimo arba mažinti mokamos pensijos dydžio”,- pažymėjo Konstitucinis Teismas. Kaip aiškinama nutarime, priešingu atveju būtų pažeista asmens teisė į nuosavybę, pažeisti teisėtų lūkesčių apsaugos, teisinio tikrumo ir teisinio saugumo principai, nebūtų užtikrintas asmens pasitikėjimas valstybe ir teise.

Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad pagal Konstituciją negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriam esant asmuo, įgyvendindamas vieną konstitucinę teisę, netektų galimybės įgyvendinti kitą konstitucinę teisę.

Neteisėtai apribotos galimybės

Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 23 straipsnyje nustatytu teisiniu reguliavimu sukuriama tokia teisinė situacija, kai asmeniui faktiškai tenka rinktis: ar gauti visą paskirtą senatvės pensiją neturint draudžiamųjų pajamų, ar turėti tam tikro dydžio draudžiamųjų pajamų ir gauti tik pagrindinę senatvės pensijos dalį.

“Šiuo atveju asmeniui, kuriam yra paskirta ir mokama senatvės pensija, būtent dėl to suvaržoma galimybė laisvai pasirinkti darbą bei verslą, nors jis ir atitinka įstatymų nustatytas sąlygas, kad galėtų dirbti tam tikrą darbą arba galėtų verstis tam tikru verslu”,- teigiama Konstitucinio Teismo nutarime.

Konstitucinis Teismas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad keičiant pensijų mokėjimo tvarką buvo nustatytas nepagrįstai trumpas laikas senatvės pensininkams apsispręsti, kurią iš įstatyme nustatytų galimybių pasirinkti.

Suduos smūgį socialinei politikai

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas teigia, kad Konstitucinio Teismo sprendimas dėl dirbančių pensininkų pensijų ribojimo suduos skaudų smūgį valstybės socialinei politikai.

“Susidursime su didelių pinigų poreikiu - kai kuriuose teisės aktuose dirbančiųjų amžius, kaip, pavyzdžiui, teisininkų, numatomas iki 65 metų ir plius dar penkeri metai, Prezidento sprendimu. Ten, kur gaunami dideli atlyginimai, bus mokamos ir didelės pensijos. Iškyla grėsmė, kad gali pakibti įsipareigojimas didinti mažas pensijas”, - prognozavo A.Sysas.

“Sodros” biudžetas šiandien bus grąžinamas Vyriausybei tobulinti.

Praėjusių metų “Sodros” duomenimis, pernai Lietuvoje buvo 67,5 tūkst. dirbančių pensininkų.

Prielaida reikalauti kompensacijų

Dirbantys pensininkai, kurių teisės buvo apribotos ir pažeista jų teisė į nuosavybę, gali ginti savo teises teisme ir reikalauti kompensacijos iš valstybės, teigia advokatas, buvęs Vyriausybės kancleris, Kęstutis Čilinskas. Anot jo, daugėja žmonių, kurie gina savo teises, vadovaujantis ne tik įstatymais ar nutarimais, o Konstitucija arba Žmogaus teisių konvencija.

Advokato įsitikinimu, visiškai realu, kad pilietis gali apsiginti savo teises ir išsikovoti teisę į kompensaciją už praėjusį laikotarpį, jeigu nėra pažeisti galiojantys senaties terminai.

“Kaip pilietis, galiu akcentuoti, kad svarbu ne tik ginti žmogaus teises, bet ir atsižvelgti į finansinį klausimą - tai pareikalaus nemažai valstybės pinigų. Tačiau, bet kuriuo atveju, daug svarbiau yra žmogaus pasitikėjimas valstybe nei pinigai”, - įsitikinęs advokatas.

Kainuos apie 70 mln. Lt

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė Audronė Morkūnienė patikino, kad Konstitucinio Teismo sprendimas, pripažinęs prieštaraujančiu Konstitucijai dirbančiųjų pensijų apribojimą, bus vykdomas, nors kitąmet “Sodros” biudžetui, preliminariai, kainuos maždaug 70 mln. litų.

ELTA, KD inf.