S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome įsikursiančio Technopolio kontūrai kol kas ryškėja tik popieriuje
Aukštųjų technologijų miestelio Technopolis vizija darosi vis aiškesnė ir, atrodo, jo įkurtuvėms S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo pašonėje jau neprieštarauja ir Aleksoto bendruomenė. Iš PHARE fondo gavę 100 tūkst. eurų paramą, Technopolio kūrėjai artimiausiu metu žada parengti poveikio aplinkai ir ekonominių galimybių studijas.
Detalusis planas neparengtas
Japonijoje, Pietų Korėjoje ir kitose ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse ypač populiarūs miesteliai, kuriuose dažniausiai įsikuria informacinių technologijų įmonės. Įkurti Hitec koncerno tipo miestelį S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome prieš kelerius metus užsimojo ir Kauno prekybos, pramonės bei amatų rūmai (KPPAR). Tačiau įgyvendinti užmojus pasirodė ne taip lengva net pritariant Kauno miesto savivaldybei.
Pernai abi pusės įsteigė viešąją įstaigą Technopolis, kuriame du balsus turi Savivaldybė, vieną - KPPAR. Įsteigus įmonę, tolesni planai įstrigo, nes nebuvo parengtas aerodromo detalusis planas. Savivaldybė apkaltino verslininkus, jog šie nieko neinvestuoja, todėl sklypo skyrimą vilkina. Dėl šios priežasties, KPPAR viceprezidento Albino Bačiliūno teigimu, kai kurios bendrovės atsisakė investuoti į Technopolį. Tačiau kantriausios įmonės neatsisako planų, - sakė jis.
Tikisi sulaukti paramos
Aiškesnių kontūrų Technopolis įgavo kovo 29-ąją, Savivaldybei pasirašius sutartį su UAB Projektų gama bei UAB Kauno komprojektas. Už 100 tūkst. eurų (345,2 tūkst. Lt) šios įmonės įsipareigojo per pusmetį parengti Technopolio galimybių studiją, investicinį ir techninį projektus, poveikio aplinkai tyrimą, taip pat paraišką, pagal kurią iš ES būtų gauta lėšų infrastruktūrai. Būtiniausioms komunikacijoms, privažiavimo keliams nutiesti iš ES tikimasi gauti apie 8 mln. Lt.
Artimiausiu metu turėtų būti parengtas ir Tarybai pateiktas svarstyti aerodromo detalusis planas, be kurio jokios statybos neleidžiamos, - sakė A.Bačiliūnas.
Savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjo Nerijaus Valatkevičiaus teigimu, Technopolis įsikurs Europos prospekte, netoli Valstybinės mokesčių inspekcijos.
Detaliojo plano derinimas užtruko, bet jį dar reikia koreguoti, - sakė N.Valatkevičius.
Jis šiek tiek keisis, nes aerodrome turėtų įsikurti ir kariškiai. Krašto apsaugos ministerija jau sutiko išsikelti iš buvusios sraigtasparnių remonto gamyklos teritorijos, todėl detaliajame plane paprašė numatyti vietą angarams.
Devynių pastatų kompleksas
Apie 10 ha plote planuojama pastatyti devynių pastatų kompleksą. Dėl kaimynystės su aerodromu, pastatai bus ne didesni nei 4 aukštų. Pastatų užstatymo zona neviršys 40-50 proc. Miestelyje tikimasi sukurti apie 3 tūkst. darbo vietų.
Bendros investicijos į Technopolį turėtų siekti apie 40 mln. Lt. Maždaug pusę lėšų, A.Bačiliūno teigimu, skirs privačios bendrovės. Technopoliu domisi ir užsienio įmonės. Projektu susidomėjo vienas Lenkijos bankų, - teigė A.Bačiliūnas.
2004-ųjų spalį su Technopoliu ketinimų protokolą pasirašė ir Pietų Korėjos kompanija Dallant bank. Abi įmonės Technopolyje imtųsi tarpininkės vaidmens privilioti į Kauną žinomas aukštųjų technologijų bendroves.
Vieningos nuomonės nėra
Verslininkų planams įsikurti S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome anksčiau prieštaravo Aleksoto bendruomenė. Žmonės būgštavo, jog vienintelis šiuo metu Europoje miesto viduryje eksploatuojamas aerodromas neteks savo istorinės vertės. 193,6 ha ploto S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas pastatytas 1914 m., todėl yra priskiriamas prie kultūros paveldo objektų.
Priešinomės, nes iš pradžių verslininkai kalbėjo labai miglotai, norėjo užimti apie 30 ha plotą. Dabar jų norai sumažėjo iki 8 ha, bet vis tiek yra daug neaiškumų, - sakė Aleksoto bendruomenės centro vadovas Ramūnas Navickas. Antra vertus, R.Navicko nuomone, stabdyti investicijas irgi būtų nelogiška, nes baisiausia, kai išvis niekas nejuda.
Tarp aleksotiškių atliktos apklausos duomenimis, 41 proc. žmonių labiausiai rūpi aplinkos apsaugos užtikrinimas mikrorajone. Tačiau beveik tiek pat gyventojų (40 proc.) įsitikinę, jog Aleksotui būtina ekonominė plėtra ir darbo vietų kūrimas.
Verslininkų teigimu, Technopolis aleksotiškiams atvers galimybių dalyvauti įvairiuose technikos būreliuose, kurių šiuo metu mieste yra labai mažai.
Naujausi komentarai