Amarų globėjos Pereiti į pagrindinį turinį

Amarų globėjos

2008-05-13 14:59

Priešingai nei miško skruzdėlės, naminės, sodo ir laukų skruzdės gero žodžio nenusipelnė.

Priešingai nei miško skruzdėlės, naminės, sodo ir laukų skruzdės gero žodžio nenusipelnė. Anot vilniečio biologo Algirdo Mackevičiaus, jos ne tik įkyrios, bet ir platina augalų virusines ligas, augina ir daugina amarus. Todėl su jomis reikia kovoti.

Kiekvienas amaras be paliovos siurbia augalų sultis ir tokiu būdu labai nualina augalus. Tačiau amaro organizmas suvartoja toli gražu ne visas sultis. Dalį nesuvirškinto sirupo, vadinamo lipčiuku, amaras išskiria ant lapo. Taip ilgainiui ant augalo susidaro saldaus apnašo sluoksnis, kuris labai patinka skruzdėms.

Skruzdės ne tik vartoja amarų išskiriamą sirupą, bet ir gina juos nuo boružių, rudenį amarus “suvarydamos” į saugius skruzdėlyno būstus, o pavasarį “išgindamos” ant sultingų augalų. Beje, skruzdės pačios sunešioja amarus į medžius ir žolynus, platina po daržą ar sodą, kai vienoje vietoje pastebi, kad jų per daug.

Maža to, skruzdės nepalieka amarų be priežiūros - gena šalin visus, ką gali įveikti. Net ir svetimo skruzdėlyno skruzdes. Tik negali pasipriešinti cheminiams preparatams, kuriuos naudoja žmogus, kovodamas su amarais. Atrodytų, kad, sunaikinus amarus, išnyks ir skruzdės. Juk neturėdamos maisto jos bus priverstos badauti. Tačiau taip galvodami apsirinkame. Mat skruzdės gali labai ilgai badauti. Tad vien naikindami amarus, skruzdžių neatsikratysime. Reikia pamėginti įvairius kovos su jomis būdus.

Algirdas Mackevičius teigia, kad visos skruzdėlės atsparesnės cheminiams preparatams nei dauguma vabzdžių. Tačiau vis vien verta nusipirkti medicininę klizmą ir, susiurbus cheminio preparato augalų apsaugai nuo kenkėjų, įpurkšti jo (tinka visi tokios paskirties preparatai) į skruzdėlyno angas.

Galima naudoti ir 1 proc. chlorofoso ar dichlofoso tirpalus, kurie į skruzdėlyno angas purškiami vakare, kai įkyruolės sugrįžta į namus. Galima nusipirkti ir efektyvaus aerozolinio preparato, kuris tiks naudoti prieš skruzdėlynus, įsikūrusius prie namų. Mat skruzdės mėgsta landžioti į namus.

Efektyvi priemonė - boro rūgštis, boraksas. Šie boro junginiai nuodingi skruzdėlėms, tačiau naudingi augalams. Reiktų 4 proc. boro rūgšties tirpalą pasaldinti cukrumi, supilti į plastmasinius butelius ir įkasti į žemę šalia skruzdėlyno.

Biologas pataria ir kitą kovos būdą - padėti prie skruzdėlyno sausų boro rūgšties arba borakso miltelių, sumaišytų su cukraus pudra. Skruzdėlės, perduodamos viena kitai, nuneš jį į skruzdėlyno gelmes. Tad tikėtina, kad šio preparato teks ir motinėlei. Tokiu atveju mūšį su skruzdėmis laimėjote, tačiau A.Mackevičius tvirtina, kad tai nereiškia galutinės jūsų pergalės - laimėti karą su skruzdėmis neleis gamta.

Jei nenorite naudoti tokių drastiškų kovos su skruzdėmis priemonių, pamėginkite iškasti visą skruzdėlyną ir perkelti jį į atokią vietą (laukus, pakelę ir pan.).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų