Greta Vilniaus, Nemenčinėje, esančiuose vaikų globos namuose „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ šiuo metu gyvena 44 vaikai. Visi jie – mokyklinio amžiaus (nuo 7 iki 18 metų).
53-ejų vilnietė Ada budinčiąja globotoja dirba jau nuo 2018 metų. Kartu su savo sutuoktiniu vaikus prižiūrinti globotoja mano, kad sunkiai gyvenantiems vaikams gali būti naudingi ne tik palaikančiais žodžiais, bet ir darbais. Su pašnekove kalbamės apie jos patirtį tapus budinčiąja globotoja.
Vilnietė Violeta (47 m.) prisipažįsta, kad budinčia globotoja ji tapo visai atsitiktinai. Bet su ja pasikalbėjus susidaro įspūdis, kad ji – būtent tokia moteris, kuri sunkioje situacijoje atsidūrusiems vaikams gali suteikti viską, ko jiems reikia, – saugumą, šilumą, supratimą.
„Didelis džiaugsmas yra užauginti sūnų. Tačiau ne mažiau svarbu yra užauginti brolį. Mano santykiai su globotiniu buvo broliški“, – pasakoja 15-metį paauglį globoti nusprendęs Mariuš Tumaš, kuriam tuo metu tebuvo 26-eri.
Vilnius turi apie 600 globėjų ir daugiau kaip 30 budinčių globotojų šeimų, kurių kasdienybė pilna džiaugsmų ir iššūkių, auginant vaikus, bet neretai jos susiduria su neigiamomis aplinkinių nuostatomis, vis dar gajais absurdiškais stereotipais, įžūliais komentarais.
Per penkis šių metų mėnesius įvaikinti 27 Lietuvoje be tėvų globos likę vaikai, ketvirtadienį pranešė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.
Plungės rajone Alsėdžių seniūnijoje gyvenanti ponia Angelina, kartu su vyru užauginusi spetynis savo vaikus, ryžosi drąsiam žingsniui – priglausti savo namuose keturis be tėvų globos likusius vaikus. Visi Angelinos ir namuose 2017 metais apsigyvenę vaikai – vienos šeimos, du broliukai, dvi sesutės.
Per praėjusius metus ir keturis šių metų mėnesius globa (rūpyba) šeimoje buvo nustatyta 857-iems be tėvų globos likusiems vaikams. Didžiąją daugumą šių vaikų – 617 (72 proc.) – priglaudė jų giminaičiai.