Lietuvos muziejuose pernai apsilankė 4 mln. 968 tūkst. 334 lankytojai – 56 proc. arba beveik dviem milijonais daugiau, nei pernai, ketvirtadienį pranešė Kultūros ministerija.
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios nuo jo bėgantiems šios šalies gyventojams mūsų kultūros įstaigos – bibliotekos, muziejai, scenos meno įstaigos – atvėrė duris ir kvietė jose lankytis nemokamai. Kultūros ministerijai pavaldžius nacionalinius ir respublikinius muziejus kovą, balandį ir gegužę iš viso aplankė 43 723 ukrainiečiai.
Karo veiksmai Ukrainoje tęsiami toliau. Baigėsi trečias mėnuo, toliau žūsta žmonės, griaunami miestai, naikinamos materialinės ir kultūrinės vertybės, daromi milžiniški nuostoliai.
Muziejininkai vis dažniau savo darbo vietose sulaukia policijos pareigūnų. Įstatymo reikalavimus vykdantys uniformuotieji pradeda ikiteisminius tyrimus ir skelbia, kad muziejuose neteisėtai laikomi ginklai ir sprogmenys. Ginklų įteisinimas skausmingas ne tik moraliai, jis smogs ir per kišenę.
Lietuvos muziejų asociacija kreipėsi į prezidentą, esamos Vyriausybės bei naujos valdančiosios koalicijos narius prašydama leisti muziejams tęsti veiklą karantino sąlygomis.
Neseniai teko lankytis Londone, senovinių ginklų parodoje Olimpijos parodų centre. Taip pat pasinaudojau proga jau ne pirmą kartą aplankyti Britų muziejų ir Valeso kolekciją.
Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas penktadienį dalyvavo Lietuvos muziejų kelio programos „Tėvynės ieškojimas“ atidaryme Česlovo Milošo kultūros centre Šeteniuose (Kėdainių r.). Programa pavadinta pagal to paties pavadinimo Č. Milošo eseistinę knygą.
Konkursą vadovauti Lietuvos nacionaliniam muziejui laimėjusi Rūta Kačkutė sako, kad pradėjusi vadovauti įstaigai ji sieks atnaujinti ekspozicijas, sutelkti kolektyvą. Taip pat esą bus ieškoma naujų komunikavimo su visuomene formų.
Vis daugiau lankytojų, ypač iš užsienio, keliaudami po Lietuvą neaplenkia ir mūsų krašto muziejų. Muziejų atstovai džiaugiasi gerėjančiais turistų rodikliais, tačiau sutinka, kad rezultatai galėtų būti geresni.
Birželio 19 d. „Lietuvos muziejų kelias“ startuoja didžiausiame šalies etnografiniame regione – Aukštaitijoje. Į įvairaus pobūdžio renginius ir veiklas kviečia 19 muziejų.