Trečią mėnesį iš eilės daugiau nei penktadaliu smunkantį metinį Lietuvos eksportą analitikas sieja su sumažėjusiu reeksportu, tuo metu pramoninkų atstovas sako, kad nuosmukį lemia visoje Europos Sąjungoje (ES) sumažėjęs vartojimas.
Lietuvos prekių eksportas šiemet sausį-rugsėjį siekė 29,65 mlrd. eurų – 8,7 proc. mažiau nei pernai tuo metu. Prekių importuota už 33,55 mlrd. eurų – 12,7 proc. mažiau.
Lietuvos eksportas per 8 šių metų mėnesius, palyginti su pernai tuo pat laiku, sumažėjo 6,8 proc., importas – 10,1 proc., per metus (rugpjūtį, palyginti su pernai rugpjūčiu) – atitinkamai 21,8 proc. ir 27,9 proc., per mėnesį (rugpjūtį, palyginti su liepa) – augo atitinkamai 16,8 proc. ir 1,6 proc., skelbia Valstybės duomenų agentūra.
Šiemet birželį iš Lietuvos prekių eksportuota už 3,23 mlrd. eurų – 2,7 proc. mažiau nei prieš metus, importas siekė 3,71 mlrd. eurų – 10,2 proc. mažiau.
Lietuvos prekių eksportas, išankstiniais duomenimis, per visus 2022 metus siekė 44 mlrd. eurų – 27,5 proc. daugiau nei 2021 metais, o importas – 52 mlrd. eurų ir augo 38 procentais.
Nepaisant karo Ukrainoje, Rusijai ir Baltarusijai taikomų sankcijų, Lietuva su visomis trimis šalimis nenutraukė nei žemės ūkio ir maisto produktų eksporto, nei importo. Eksporto vertė nuo metų pradžios, palyginti su 2021 m. tuo metu, padidėjo beveik 20 proc., o importuota beveik 26 proc. daugiau.
Gyventojams ir įmonėms vis sunkiau susimokėti už paslaugas ir prekes, todėl vis daugėja prašymų mokėjimus atidėti – jau atidėta beveik 15 milijardų eurų. Tokie prašymai signalizuoja blogėjančią ekonominę situaciją, didesnius gyventojų finansinius sunkumus. Ar tai ženklas apie artėjančią ekonominę krizę? Situaciją LNK paaiškino ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.