Fobija apibrėžiama kaip nenormali, neracionali, didžiulė ko nors baimė. Ji gali būti labai įvairi: nuo gana suprantamų dalykų, pavyzdžiui, gyvačių baimės (ofidiofobijos), iki gana keistų, pavyzdžiui, ilgų žodžių baimės.
Rusijai vos pradėjus karą Ukrainoje, su valdančiuoju režimu susijusios sociologijos kompanijos – Rusijos viešosios nuomonės tyrimų centras ir Viešosios nuomonės fondas – paskelbė, esą 65–68 proc. palaiko „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje. Panašūs ir pirmosiomis karo dienomis nepriklausomų sociologų grupės telefonu atliktų apklausų rezultatai. Ką reiškia šie skaičiai? Kuo pavojinga Vladimiro Putino retorika, kas bendra tarp apolitiškumo ir civilių žūčių Ukrainoje?
Pandemija, karas, krizės – šiandien yra daug priežasčių nerimauti, jaustis nesaugiai. Labai svarbu išmokti padėti pačiam sau. Juk sakoma: visos ligos slypi galvoje. Tad kokias mintis joje laikyti, o kokias išrauti su visomis šaknimis? Apie pozityvų žmogaus minčių programavimą, baimės jausmo utilizavimą ir pirmąją pagalbą sau kalbamės su psichologe-psichoterapeute Genovaite Petroniene.
Šiandien „Kauno dienos“ studijoje svečiuojasi Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentė, LSMU Kauno ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovė, gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė.
Kažkada patikėjau, kad su visomis savo baimėmis reikia kovoti. Taip ir vaikiausi tą grėsmingą baimių slibiną visą gyvenimą, o nukirtusi vieną jo galvą netrukus pamatydavau, kaip vietoj jos išsyk ataugdavo kita. Metai po metų mano baimių slibinas vis augo, kol ilgainiui pavirto baisiu devyngalviu monstru.
Milijonai žmonių visame pasaulyje turi kokių nors baimių. Kai kada jos perauga į fobijas. Ir niekada nesakykite, kad tai išsigalvojimas. Fobijos laikomos viena iš nerimo sutrikimo rūšių ir gali gerokai apsunkinti gyvenimą.
Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio stabilumo. Lietuva – ne išimtis. Tačiau, ekspertų teigimu, keli paprasti sprendimai gali padėti šias baimes greitai įveikti ir jaustis ramiau dėl savo ateities.
Šiandieną žurnalistai už klausimus – duoną savo kasdieninę – gąsdinami teismais. Klausimus liepiama užduoti tiems, kam liepiama užduoti, o ne tiems, dėl kurių veiklos tie klausimai labiausiai kyla.
Beveik kas antras atostogų išvykęs Lietuvos gyventojas baiminasi dėl transporto problemų, kas trečias nerimauja dėl sveikatos problemų svetur, o kas šeštą kamuoja baimė dėl namų turto saugumo. Tai rodo atlikta apklausa, tačiau, pasak draudikų, kartais šis nerimas yra perdėtas.
Kasmet įvairias traumas patiria apie 80 tūkst. vaikų – tai beveik triskart daugiau, nei šį rudenį visoje Lietuvoje į pirmą klasę ateis mokinių. Siekiant atkreipti dėmesį į vaikų saugumo užtikrinimą, šalyje inicijuojama akcija „Saugi vasara“.