Penktadienį įsigalioja nauja užimtumo sistema, skatinanti bedarbius susirasti darbą. Darbo neturinčiam žmogui 12 mėnesių du kartus atsisakius pasiūlymo dirbti, jis netektų bedarbio statuso.
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
Seimas ketvirtadienį balsuos, ar pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas – bus apsispręsta dėl Užimtumo bei Sveikatos draudimo įstatymų pakeitimų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo panaikinti bedarbio statusą, jei žmogus be svarbių priežasčių du kartus per vienerius metus atsisakytų siūlomo jam tinkamo darbo. Anksčiau svarstyta tam numatyti šešis mėnesius.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad šiuo metu galiojanti „šešėlyje“ dirbančių, bet Užimtumo tarnyboje (UŽT) registruotų gyventojų identifikavimo tvarka tėra teorinė – mažai tikėtina, kad apie to paties asmens neteisėtą veiklą būtų pranešta dukart per vienerius metus, mano ministrė.
Internetas mirga nuo darbo pasiūlymų, darbdaviai žmones vilioja įvairiais priedais, o dirbti – vis tiek nėra kam. Pasigirsta ir diskusijų, kad šioje grandyje darbuotojas įtakos atžvilgiu peršoko į aukštesnę poziciją nei darbdavys. Apie nedarbo situaciją Kaune, bedarbystės priežastis ir bedarbio statuso panaikinimą – pokalbis su Užimtumo tarnybos specialistais.
Valdžiai ketinant pertvarkyti užimtumo sistemą, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai sako, kad kryptis yra gera ir pokyčių reikia, tačiau reformos priemonėmis abejoja. Be to, jie pasigenda gilesnių diskusijų.
Valdžiai ketinant pertvarkyti užimtumo sistemą skatinant bedarbius greičiau susirasti darbą, verslo atstovai ir ekonomistai sako, kad reformos kryptis yra gera – ji sumažins oficialų nedarbą, tačiau visiškai problemos neišspręs.
Valdžia ketina pertvarkyti užimtumo sistemą skatinant bedarbius susirasti darbą. Jei Vyriausybė ir Seimas pritars, darbo neturinčiam žmogui per pusmetį du kartus atsisakius pasiūlymo dirbti, jis netektų bedarbio statuso.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo atsisakyti nuostatos, kuri riboja galimybę studentams suteikti bedarbio statusą. Ministerija taip pat siūlo kitų priemonių, kurios didintų vyresnių kaip 45 metų asmenų užimtumą.