- Maratas Iljasovas [2]
- [3]
- [3]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [4]
Agento Boleko „demaskavimas" Lenkijoje sukėlė tikrą politinę audrą. Pirmadienį prekyboje pasirodžius skandalingai dviejų istorikų knygai „Saugumo tarnyba ir Lechas Wałęsa: priedas prie biografijos", atsirado nemažai suabejojusių buvusio Lenkijos prezidento L.Wałęsos garbe. Bent jau toks susidarė pirmas įspūdis, kai per televiziją parodė prie knygynų iš pat ryto išsirikiavusius lenkus.
Galbūt aš klystu, o jie buvo tik smalsuoliai ar kolekcininkai, norėję įsigyti intriguojamą knygą. Juk paskaityti apie Boleko nuotykius, tai yra jo „nuopelnus" komunistiniam Lenkijos saugumui, turėtų būti tikrai įdomu. Galų gale malonu savo bibliotekoje turėti unikalaus ir beveik mokslinio darbo egzempliorių arba faktinį įrodymą, kad „Solidarumo" judėjimo, kuris išvadavo Lenkiją iš komunistų gniaužtų, lyderis skundė bičiulius, Gdansko laivų statyklos darbuotojus. Tuos pačius, kurie juo tikėjo ir nedvejodami kartu stojo ginti Lenkijos ir visų sovietų pavergtų tautų laisvės.
Štai apie tikruosius skundikus ir KGB bendradarbius skaityti niekam neįdomu. Nėra to jaudinančio jausmo, kad žmogus, kuris buvo tavo idealas, išdavė bendrą kovą, pamatinius principus ir vertybes. O svarbiausia, tos knygos nesuteikia skaitytojams galimybės pasijusti morališkai aukščiau už tą buvusį, bet puolusį herojų. Gi kiekvienas žmogus giliai širdyje mano, kad jei istorinės aplinkybės būtų buvusios palankesnės, jis būtų galėjęs tapti daug įtakingesne asmenybe ir, kitaip nei kai kurie politikai, nebūtų susitepęs.
Ką gi, Sławomiras Cenckiewiczius ir Piotras Gontarczykas padarė labai gerą ėjimą. Jie tapo žinomi, o jų knyga - perkamiausia. Pirmasis tiražas jau išpirktas. Toks pat likimas veikiausiai laukia ir antrojo leidimo - visų 40 tūkst. greitai pasirodysiančių knygų. Tikriausiai ji bus išversta ir į kitas kalbas. Ne vien Lenkijoje L.Wałęsa žinomas... Juolab kad tokie skandalai traukia dėmesį visame pasaulyje.
Štai ir Lietuvoje buvo panašus atvejis. Gal ne taip garsiai nuskambėjęs, gal jau kiek primirštas (vis dėlto praėjo penkeri metai), bet irgi su nemaloniu kvapeliu. Nežinau, ar politinio trilerio „Durnių laivas" autorius Vytautas Petkevičius labai pralobo iš savo kūrinio, bet žmonės jo knygą tikrai pirko.
Sukompromituoti profesoriaus Vytauto Landsbergio autoriui nepavyko, bet vargu ar toks buvo jo tikslas. Tokio tikslo pasiekti tikriausiai nesvajojo ir lenkų istorikai. Svarbiausia daugybės žmonių sielose pasėti nesantaikos ir nepasitikėjimo sėklas. „Jeigu net Jis parsidavė, tai kuo galima tikėti?" - tarsi klausia ši knyga. Tačiau abejoju, ar net ir labai atidus skaitytojas ras atsakymą į šį klausimą. Tik ne šiame kūrinyje.
Ar tik pelno vaikėsi Lenkijos petkevičiai, neaišku. Tačiau akivaizdu, kad jie pasinaudojo sena KGB taktika - mesti įtarimų šešėlį, o paskui tegu patys aiškinasi, kas kaltas ir ar išvis kaltas. Na ir kas, kad įrodančių faktų nėra? Viską galima paaiškinti - Bolekas juos sunaikino dar būdamas prezidentas. Visi žino, kad jis buvo pasiėmęs archyvo dokumentų, o grąžino ne visus. Pats kadenciją baigęs Lenkijos vadovas tai, kad pasirodė tokia knyga, aiškina paprastai. Jo nuomone, tai užsakymas, kuriuo siekiama sugadinti 25-ąsias metines, kai jam buvo įteikta prestižinė Nobelio taikos premija.
Kad ir kaip būtų, Boleko „demaskavimo" poveikis buvo kiek netikėtas. Ginti savo ir visos šalies didvyrio stojo nemažai šalininkų. Susibūrę į komitetus jie jau tapo galinga jėga. Dar, tiesa, neprilygstančia „Solidarumui", bet galinčia tapti rimta politine partija.
Ir vėl analogijos su Lietuva. Vos prieš mėnesį švenčiant 20-ąjį Sąjūdžio jubiliejų buvo svarstomas klausimas: „Ar reikia Lietuvai antro Sąjūdžio"? Kitaip nei Lenkijoje - taip, reikia. Kiekvieni Seimo rinkimai įrodo, kad tradicinės partijos seniai save diskreditavo. Jų vieta - istorijos šiukšlyne. Kitaip populistai nelaimėtų rinkimų. Seniai valdžioje nebūtų tų pačių, dar nuo tarybinių laikų likusių funkcionierių, o tikriesiems laisvės kovotojams nereikėtų po kelis kartus teismuose įrodinėti savo tiesos.
Tai turėtų atminti ir L.Wałęsą kritikuojantis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczyńskis. Kitaip jis pats rizikuoja vieną gražią dieną būti aprašytas kokioje pseudoistorikų knygoje kaip agentas Liolekas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [6]
Nuorodos:
[1] https://kauno.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] https://kauno.diena.lt/autoriai/maratas-iljasovas
[3] javascript://;
[4] https://kauno.diena.lt/print/498317
[5] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/bolekas-istoriku-sukurta-tapatybe-498317?komentarai
[6] https://kauno.diena.lt/galerijos
[7] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/avarija-linkuvos-gatveje-1201400
[8] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-energetikos-ministrus-z-vaiciunu-1201372
[9] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/g-nauseda-lankesi-krovininio-orlaivio-avarijos-vietoje-1201364
[10] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-kulturos-ministrus-s-biruciu-1201356
[11] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kauno-ligonineje-naujo-korpuso-statybos-1201349
[12] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/teismas-perziures-vaizdo-irasus-policininko-d-serpycio-byloje-1201338
[13] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-suteike-brigados-generolo-laipsni-pulkininkui-alasauskui-1201324
[14] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/po-vilniuje-nukritusio-lektuvo-surengta-spaudos-konferencija-1201285
[15] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/vilniuje-nukrito-lektuvas-1201281
[16] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/europos-krepsinio-cempionato-atranka-lietuva-siaures-makedonija-1201265