Dešimties metų jubiliejų švenčianti bene aktyviausia sostinėje Balsių bendruomenė neketina atsipalaiduoti. Už pilietiškumo ugdymą Šv. Kristoforo statulėle jau apdovanoti Balsių gyventojai toliau ieško būdų gyvenimo kokybei gerinti.
Šeštadienio rytą Balsių bendruomenė surengė susitikimą. Balsių bendruomenės tarybos pirmininko pavaduotojas Eitautas Bartuškevičius pasidžiaugė, kad žmonės nepabūgo šalčio ir balsiečių bei apylinkių gyventojų sugužėjo beveik pilna salė.
Per susirinkimą buvo apžvelgti nuveikti darbai, priimta keletas sprendimų dėl ateities planų. Kaip tik apie juos ir tai, kaip rūpinamasi balsiečiais, kalbėjomės su pirmininko pavaduotoju E.Bartuškevičiumi.
– Kuo ypatinga Balsių bendruomenė? Kokie jūsų siekiai?
– Iš tiesų mūsų tikslas paprastas – kad kuo daugiau žmonių patikėtų galį ką nors pakeisti. Tai darome savo pavyzdžiu. Mūsų pagrindinė mintis – junkitės prie bendruomenės, nes kartu galime daugiau. Norisi, kad į aktyvią veiklą įsijungtų kuo daugiau kompetentingų žmonių, tada daug gerų darbų galima nuveikti.
Siekiame, kad Balsių bendruomenės nariai gautų kuo didesnės naudos, kad pajustų, jog narystė yra svarbi ir kad net duoda jiems naudos. Mes nuolat su įvairių paslaugų teikėjais deramės, kad Balsių bendruomenės nariams būtų taikomos įvairios nuolaidos. Įdomu tai, kad Balsių bendruomenės nariams, susimokėjusiems mokestį – 120 litų metams, pigiau yra ir mokyklos būreliai, šiukšlių išvežimas, saugos ir kiti dalykai. Žmonės naudą gauna didesnę, nei sumoka nario mokestį.
Kalbant apie tai, galima pridurti, kad skatiname žmones rūšiuoti atliekas. Tie, kurie rūšiuoja, sako, jog tikrai pripranta ir lieka gerokai mažiau bendrųjų atliekų, už kurias moka. O atliekas tvarkanti bendrovė mums suteikia galimybę naudotis nemokamu rūšiavimu.
– Taigi bendruomenė – tikroji savivalda? Tokią viziją regite?
– Savivaldos idėja yra ta, kad žmonės pagaliau suvoktų, jog už tai, kaip jie gyvena, tik patys ir yra atsakingi. Šiuo atveju mes geriau negu valdžia žinome, ko mums reikia, pati bendruomenė yra nemažai darbų nuveikusi. T. y. mes padedame valdžiai ir daug ką darome už ją – pradedant infrastruktūros planavimu ir pasiūlymais, kuriuos kartais tenka ilgai įrodinėti, pvz., kad būtinai vienaip ar kitaip reikia kelius nutiesti ar kitus darbus daryti, baigiant tuo, kad patys inicijuojame įvairius projektus. Vienas tokių – pernai buvo sudaryta komisija ir įvertintos Balsių mitologiniame parke esančios skulptūros. Pasirodo, Balsių bendruomenė per keletą metų sukūrė daugiau kaip 350 tūkst. litų vertės kultūrinį turtą.
– Vienas iš nuveiktų darbų sąraše yra projektas „Saugūs Balsiai“. Kuo jis unikalus ir naudingas žmonėms?
– Balsiai yra gana nutolę nuo miesto centro, o artimiausi saugos tarnybų ekipažai stovi prie Santariškių ar netgi pačiame mieste. Ir ta reali sauga, realus reagavimas, visada būna tik sutartyse. Atvažiuoti iki čia prireikia mažiausiai 10–15 minučių. Šį projektą pasirašė „Ekskomisarų biuras“. Sutarėme, kad jų ekipažas stovės Balsiuose. Jis teiks ne tik saugos paslaugas Balsių bendruomenės nariams, bet ir socialines, kurios šiaip jau neįeina į saugos tarnybų paslaugų spektrą. Pavyzdžiui, žiemą neužsiveda žmogus automobilis, ir jis gali kreiptis į saugos tarnybos darbuotojus. Arba išvažiavo iš namų ir pamiršo, užrakino duris ar ne, arba reikia pašerti šunį. Netgi tokių dalykų gali prašyti dalyvaujantys projekte, ir jiems bus pagelbėta.
– Kokie bendruomenės planai artimiausiai ateičiai?
– Susirinkime buvo nutarta, kad Balsių bendruomenė kurs laisvalaikio ir sporto klubą. Sieksime sudaryti palankesnes sąlygas bendruomenės nariams – kad būtų ir pigiau, ir įvairių veiklų suorganizuota Balsių mokykloje. Kad mokykloje įvairius sporto būrelius galėtų lankyti nuo mokyklinukų iki senjorų. Ketiname taip pat organizuoti kultūrinius renginius, vesti paskaitas ir pan.
– Minėjote, kad esate pasitvirtinę įvairių renginių planus. Ir kaip vieną įdomesnių išskyrėte Balsių blusturgį. Kaip gimė tokia idėja?
– Pirmą Balsių blusturgį ketiname surengti pavasarį Balsių parke. Idėja – padaryti labiau mainų turgų nei tokį, kuriame perkama ir parduodama. Taigi čia kaimynai galės atiduoti savo daiktus tiems, kuriems jų reikia.
Gimė ši idėja labai paprastai. Nusileidi į rūsį ir matai, kad kaupiasi vis daugiau daiktų, kurių nenaudoji, o daiktai dar geri. Kodėl nepasidalyti su tais, kuriems galbūt jų reikia? Yra projektų, kurie puikiai veikia valstybės mastu. Mūsų tikslas – kad Balsiuose žmonės vieni kitiems padėtų, apskritai norime, kad žmonėms čia būtų gera ir patogu gyventi. O kaip dažnai jį rengsime, priklausys nuo to, kaip pasiseks pirmasis. Greičiausiai kartą per metus.
– Ketinate kurti ir Daugiafunkcinį bendruomenės centrą. Kas jame bus?
– Šis centras yra viena iš mūsų vizijų. Tikslas – sukurti tokį daugiafunkcį centrą, kuriame balsiečiai galėtų patenkinti savo poreikius ir jiems nereikėtų kasdien važiuoti į Vilniaus centrą. Atsirastų darbo vietų, būtų patenkinti kultūriniai ir kiti gyventojų poreikiai. Jame būtų galima įrengti ir senjorų centrą, koplytėlę, kokių nors smulkių verslų, galbūt kokį verslo inkubatorių.
– Kokiais pavyzdžiais sekate, iš kur semiatės patirties, kaip tvarkytis ir kurti geresnį gyvenimą bendruomenės žmonėms?
– Vienas mūsų tikslų yra atnaujinti ir toliau megzti ryšius su užsieniu. Matome, kaip bendruomenės, kurioms vietos valdžia suteikia tam tikrų galių, tvarkosi ir kokių gerų rezultatų galima pasiekti. Nereikia toli važiuoti. Tokių pavyzdžių yra ir kaimynėje Lenkijoje. Esame lankęsi ir Didžiojoje Britanijoje, Birmingamo mieste. Ten yra panašaus kaip mūsų dydžio bendruomenė, ir ji per dešimtmetį padarė neįtikimų dalykų – iš prasčiausio rajono tapo pačiu geriausiu. Jie sugebėjo sujungti vietos valdžią, ši atidavė tam tikrus įgaliojimus gyventojams, ir buvo pasiekta tikrai gerų rezultatų.
Taigi mes norime šiek tiek pasisemti tos patirties, rašome įvairius projektus, kurie tos patirties padėtų įgyti.
Naujausi komentarai