- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniaus miesto tarybai trečiadienį pritarus Nacionalinio stadiono statybos koncesijos sutarties pakeitimams, jis galėtų būti pastatytas iki 2026 metų pabaigos, sako sostinės meras Valdas Benkunskas.
Jo teigimu, dar kelių mėnesių gali prireikti, kol įsigalios sutarties pasikeitimai – jiems reikia Europos Komisijos (EK) patvirtinimo bei banko garantijos dėl projekto finansavimo.
„Tikrai nepasakysiu dabar, bet visas grafikas yra labai aiškus. Mes turime pirmiausia sulaukti pilno sutarties pakeitimo įsigaliojimo, tai čia gali trukti kelis mėnesius, kol tos sąlygos bus išpildytos. Tada statybos darbai ir tas papildomas 18 mėnesių terminas“, – po tarybos posėdžio žurnalistams trečiadienį sakė V. Benkunskas.
„Prognozė, jeigu viskas tvarkoje, 2026 metų pabaiga“, – teigė sostinės meras.
Jo teigimu, komplekso statybos galėtų būti atsinaujintos netrukus po to, kai įsigalios sutartis: „Po sutarties įsigaliojimo, kaip aš suprantu bent jau iš pono A. Avulio, kad ten dienų ir savaičių klausimas, kada jie galės startuoti“.
Pasak V. Benkunsko, tarybos pritarimas koncesijos sutarties pakeitimams yra „sprendimas, kuris leidžia su projektu judėti tolyn“.
„Mes turime sulaukti (sutarties – BNS) įsigaliojimo, susiderinti visas sąlygas, turime dar Viešųjų pirkimų tarnybos klausimą – su jais konsultacijos jau vyksta. Pirminiai nuomonių apsikeitimai įvyko prieš tarybos posėdį“, – teigė Viliaus meras.
V. Benkunskas pakartojo, jog koncesininkas turės sumokėti apie 11 mln. eurų brangstančių komplekso statybos kaštų. Meras pažymėjo – kol nebus užbaigti darbai, miestui ir savivaldybei pinigų už juos mokėti nereikės.
„Kol mes negausime rakto nuo viso komplekso taip, kaip jis turi būti padarytas – sužaistos pirmos rungtynės ir UEFA turi pripažinti stadioną tinkamu naudoti kaip ketvirto lygio – tol mes nieko nemokėsime“, – sakė V. Benkunskas.
„Galime nieko nedaryti ir daug sutaupytume“
V. Benkunskas teigė, jog daugiau nei 13 mln. eurų kainuosiančius ir projekto įgyvendinimą 1,5 metų prailginsiančius papildomus darbus nuspręsta atlikti siekiant turėti geresnės kokybės ir miestui didesnę vertę kuriantį objektą.
„Stadionas, kuris turės konkurencinį pranašumą prieš kitus panašius objektus tiek Lietuvoje, tiek Baltijos valstybėse yra akivaizdi nauda miestui. O erdvės, kurios bus perdarytos sporto centre užpildys tą trūkumą, kurį mes dabar turime su infrastruktūra“, – teigė V. Benkunskas.
„Reikia priminti, kad, deja, 30 metų Vilnius griovė infrastruktūrą, ypač sporto – leido užstatyti baseinus, kitus aikštynus ofisais ir daugiabučiais“, – pridūrė jis.
„Mes galime nieko nedaryti – mieste netvarkyti nei gatvių, nei darželių ir labai daug sutaupytume“, – kalbėjo Vilniaus meras, atsakydamas į klausimą, ar papildomų darbų nebuvimas leistų kompleksą užbaigti greičiau ir pigiau.
Reikia priminti, kad, deja, 30 metų Vilnius griovė infrastruktūrą.
Jis teigė, kad į aplinkinę komplekso infrastruktūrą ir komunikacijas – gatvių platinimą, stotelių įrengimą, pėsčiųjų viaduko statybas ir kt. – numatyta investuoti 30 mln. eurų. Anot mero, šias lėšas dar 2019 metais skyrė Vyriausybė.
Pasak V. Benkunsko, savivaldybei realiai kainuos tik komplekse esančio vaikų darželio bei kultūros centro administravimas.
Opozicijos atstovo, buvusio mero Artūro Zuoko kreipimąsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) dėl projekto pakeitimo V. Benkunskas pavadino „puikiai žinomu politikos žanru“.
„Labai sunkiai įsivaizduoju nors vieną instituciją, kuri nėra gavusi kreipimosi dėl šito projekto – pradedant prokuratūrom, baigiant FNTT, STT ir taip toliau. (...) Jeigu kažkas nepatinka, tai apkaltink korupcija, neskaidrumais ir panašiai“, – sakė Vilniaus meras.
Bendra komplekso koncesijos kaina po indeksavimo sieks 157,26 mln. eurų (su PVM) ir būtų 1,2 mln. eurų didesnė nei iki indeksavimo – tokia yra miesto ir valstybės įsipareigojimų suma.
Ji auga tik 1,2 mln. eurų, nes savivaldybė žada sutaupyti 38,1 mln. eurų (su PVM) paskolų palūkanų, išsimokėdama koncesininkei už jos investicijas ne per 22 metus, o per dvejus – tam reikės 13,5 mln. eurų vietoje anksčiau numatytų 51,65 mln. eurų.
Indeksavus vien statybos kainą ji didėtų apie 27 mln. eurų (su PVM) – nuo 94,54 mln. eurų iki 121,68 mln. eurų.
Dar 13,07 mln. eurų (kartu su finansavimo karštais) kainuotų papildomi darbai: 3 tūkst. stadiono vietų, bendrą jų skaičių padidinant iki 18 tūkst., bei universali arena. Papildomus darbus finansuotų savivaldybė.
Projekto operavimo kaštai siektų 8,97 mln. eurų (su PVM) ir būtų 0,9 mln. eurų mažesni nei planuota anksčiau (8,87 mln. eurų).
A. Bužinskas yra sakęs, kad projektą miestas žada finansuoti iš savo investicinio biudžeto, beveik nesiskolinant.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nupuoštoms eglutėms Vilniuje – virš šimto surinkimo taškų
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d. vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Kaip pranešė s...
-
LTG: šis maršrutas – ypač populiarus ir pasiteisino su kaupu
2023 metų gruodžio 27 d. pradėjusiu veikti traukinių maršrutu Vilnius–Ryga–Vilnius per 12 mėnesių važiavo kone 62 tūkst. keleivių, praneša LTG grupė. ...
-
Vilniaus savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno ir Gynėjų gatvių einantį kelią
Vilniaus miesto savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno gatvės 4 ir Gynėjų gatvės 14 einantį pagalbinį kelią. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Vilnius traukia investuotojus: kaip suderinti plėtrą ir mažinti biurokratiją?1
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje...
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...