Maisto detektyvas gimnazijoje: porcijos neatitinka normų?

Detektyvas dėl maisto vienoje Vilniaus rajono mokykloje. Mokiniai skundžiasi, kad valgykloje porcijų dydis neatitinka normos, maisto per mažai ir jie jaučiasi peralkę. Sureagavo ir mokyklos direktorė, o patys moksleiviai kreipėsi į Maisto ir veterinarijos tarnybą.

Jaučiasi apgauti, taip sakė Riešės gimnazijos dvyliktokas Nojus Lysychas.

„Buvau šokiruotas dėl porcijų dydžio. Ši neteisybė liečia ne tik mane, bet ir kitus 1,7 tūkst. mokinių“, – sakė N. Lysychas.

Nojus sakė, kad mokyklos valgykloje porcijų dydis toks, jog neužtenka, dėl to neva dalis mokinių jaučiasi alkani, taip yra nuo mokslo metų pradžios – pasikeitus maitintojui.

„Paskutinis lašas stiklinėje, kai pamačiau, jog porcija buvo be galo maža ir paprašiau, kad man parodytų, kokia norma nustatyta“, – šnekėjo Riešės gimnazijos dvyliktokas, kuris paprašė pasverti porciją.

„Jos išpūtė akis“, – teigė N. Lysychas.

Bet pasvėrė.

„Karbonadas turi sverti 125 g, paprašius pasverti, jis svėrė 85 g“, – sakė Riešės gimnazijos dvyliktokas.  

LNK stop kadras.

Kur dingo beveik trečdalis porcijos? Ir ar tai vienetinis atvejis, ar vaikai taip valgo nuolat? LNK klausė pačių maitintojų, kurie sakė, kad po kritikos lavinos trečiadienį į darbą atėjo su virpuliu.

„Virpuliu, mes visos nemiegojome“, – aiškino „Rojaus obuolių“ vadovė Rūta Sorakaitė.

Maitintojų vadovė tikino, kad porcijos nėra mažos.

„Kai moterys deda, žinote, kaip ant greičio“, – nurodė R. Sorakaitė.

Be to, sriuba kainuoja tik vieną centą.

„Sriubos gali valgyti, kiek nori, net neimame po tą centą, dideli berniukai ir po du kartus valgo. Salotų dedasi, kiek nori“, – pabrėžė „Rojaus obuolių“ vadovė.

„Tos salotos būna pavandenijusios ir nelabai traukiančios akį“, – tikino N. Lysychas.

LNK stop kadras.

O kaip dėl gramų normos neatitikimo – ar iš tiesų dėl skubėjimo.

„Pasakė, kad jis antrą dieną šildomas, dėl to paklaida gali būti didesnė“, – šnekėjo N. Lysychas.

„Kadangi tai antros dienos kepsnys, mes jokio maisto neperdirbame, bet mums leidžia pardavinėti antrą dieną, 24 val. mes galime pardavinėti“, – nurodė R. Sorakaitė.

Už antros dienos kepsnį ir kaina mažesnė, vietoje trijų eurų – du.

„Jokių antros dienos patiekalų negali būti“, – pabrėžė Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Aistė Prielgauskaitė.

Taip reaguoja Maisto veterinarijos tarnyba, kurie mokykloje dar apsilankys – planuoja atlikti tyrimą. Valgykla sako, kad neturi, ko slėpti, gali atvykti ir tėvai.

„Gali mus kontroliuoti, mes atviri“, – tvirtino „Rojaus obuolių“ vadovė.

„Maitinimo ugdymo įstaigose tos dienos patiekalai turi būti pagaminti ir suvartoti tą pačią dieną. Jokių šildymo momentų negali būti“, – sakė A. Prielgauskaitė.

LNK stop kadras.

Neapsikentęs situacijos abiturientas situaciją paviešino ir iškart sulaukė kvietimo ant kilimėlio.

„Vos atsikėlęs sulaukiau skambučio iš direktorės, kad laukia manęs savo kabinete“, – sakė N. Lysychas.

Visgi direktorė situacijos net nebando glaistyti – susirūpino ir pati.

„Jeigu vaikas nepavalgęs, jis kokybiškai negalės mokytis, nes yra ir fizinė veikla“, – aiškino Riešės gimnazijos direktorė Egidija Urbanavičienė.

Maitintojai sako, kad sverti kiekvieną porciją būtų absurdas, vaikai pietų pertrauką prastovėtų eilėje, o trečiadienį meniu jau atsirado ir papildoma informacija.

„Padarėme, surašėme gramus, visi jie yra mokyklos puslapyje“, – tvirtino „Rojaus obuolių“ vadovė.

Kiti mokiniai taip pat rodė porcijas, iki šios dienos, vyresnėliai antrino, kad vietoje valgyklos, važiuoja kebabų, o kiti eilėje prie maisto automato.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Anot mokyklos direktorės, maitintojai jau buvo perspėti.

 „Jau, matyt, šioje vietoje pasikalbėjimų neužtenka“, – teigė E. Urbanavičienė.

Gimnazija viliasi, kad sutarties nutraukti nereikės. Riešės gimnazijos maitintojai „Rojaus obuoliai“ maitina ir privačius darželius.

„Įsivaizduokite, sutarties nutraukimas spalio mėnesį ir kito maitintojo suradimas, kaip matome žiniasklaidoje kitus, kur ir tarakonai po duoną laksto, tai daug kyla klaustukų“, – nurodė E. Urbanavičienė.

Kai kurie mokiniai ir darbuotojai priekaištų valgyklai neturėjo. Priešingai – negailėjo pagyrų ir stebėjosi, kodėl mokiniai nepasveria, kiek porcijų nesuvalgo ir kiek maisto tenka išmesti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Henrikas

Henrikas portretas
Kaip pamaitinti uz dyka? Pinigu tiek mazai, kad reikia visur taupyti. Mes apsinetame, kad to nezinome, jie apsimeta, kad to nera. Ir ka gi: visi rimtais veidais svarstome priezastis to, ka ir taip zinome. O traukinys “ vaziuoja toliau”. Keistais laikais gyvename, ponai.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių