- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tiksliai pamatuoti temperatūrą šiuolaikiniais termometrais – nemenkas iššūkis. Tad siaučiant gripui nemažai vilniečių traukia į Kalvarijų turgavietę, kur be didesnių problemų vis dar galima įsigyti daugeliui nuo seno įprastą gyvsidabrio termometrą. Tiesa, prekiaujama jais nelegaliai.
Veža iš Baltarusijos
Internetas tiesiog lūžta nuo skundų dėl elektroninių termometrų, rodančių temperatūrą net su kelių laipsnių paklaida. O norint sužinoti, koks termometras tiksliausias, nereikia pernelyg daug vargti. Užtenka apklausti keletą šalia esančių žmonių ir atsakymas bus aiškus – oficialiai ES jau nuo 2009 m. nebeparduodamas gyvsidabrio termometras.
Oficialiai nebeparduodamas, tačiau norintieji naudotis būtent tokiu, žino, kur jį rasti. Pakanka apsilankyti Kalvarijų turgavietėje ir kreiptis į žmones, prekiaujančius iš Baltarusijos atvežtomis prekėmis. Jei tas, į kurį kreipėtės, termometrų ir neturės – nurodys, kuris pardavėjas jų turi.
„Vilniaus dienos“ žurnalistė tuo įsitikino pati – baltarusišką gyvsidabrio termometrą įsigijo apsilankiusi Kalvarijų turguje savaitės viduryje, dar gerokai prieš 8 valandą ryto, kai turgavietė vos budo, priėjusi prie pirmo pasitaikiusio vyriškio, prekiavusio iš Baltarusijos atvežtais tepalais ir kremais. Nors termometrų ant prekystalio ir nebuvo, vos pasiteiravus – atsirado. Gyvsidabrio termometras čia tekainuoja 3,5 euro ir, anot pardavėjo, – žiemą labai populiari prekė. Tiesa – nelegali, kaip ir iš Baltarusijos atvežami vaistai, kurių Kalvarijų turgavietėje taip pat galima įsigyti. Bet jei nesukeliate pardavėjui įtarimo, kad esate „užsislaptinęs“ policijos pareigūnas, mat už nelegalią prekybą vaistais – baudžiama.
Vyginto Skaraičio / Fotobanko nuotr.
Kaip „Vilniaus dieną“ informavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai, pernai Viešosios tvarkos valdybos Prevencinės ir administracinės veiklos skyriaus Administracinės veiklos poskyrio pareigūnai pradėjo 16 administracinių nusižengimų teisenų pagal Administracinių nusižengimų kodekso 62 straipsnį „Neteisėtas vertimasis su vaistais (vaistiniais preparatais) susijusia veikla“. Iš jų 8 nusižengimai nustatyti tikrinant elektroninę erdvę ir 8 tikrinant Vilniaus apskrityje esančias turgavietes. Nusižengimai, kai buvo neteisėtai prekiaujama vaistiniais preparatais, nustatyti Kalvarijų, Karoliniškių ir Rudaminos turgavietėse.
Vertimasis su vaistais ar vaistiniais preparatais susijusia veikla, kuriai reikalinga licencija, be licencijos ar kitokiu neteisėtu būdu, jeigu tai nesukėlė sunkių padarinių ar nebuvo daroma stambiu mastu, užtraukia baudą asmenims nuo 140 iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1 800 eurų. Vaistiniai preparatai konfiskuojami.
Tiesa, pirkėjui jokios atsakomybės už nelegalių vaistinių preparatų įsigijimą ir laikymą nėra. Pareigūnų teigimu, tai paties perkančiojo atsakomybė, nes įsigydamas nelegalių prekių jis rizikuoja savo sveikata.
Paklaida galima
Vaistinėse šiuo metu galima rinktis iš beveik 20 skirtingų rūšių termometrų. Kaip alternatyva gyvsidabrio termometrui siūlomas stiklinis, kuriame gyvsidabris pakeistas saugiomis medžiagomis. Elektroniniai termometrai kainuoja šiek tiek daugiau, tačiau temperatūrą jie užfiksuoja vos per 1 minutę. Patogu ir tai, kad pabaigus matavimą termometras skleidžia garsinį signalą, automatiškai įsimena paskutinio matavimo duomenis ir pats išsijungia. Vaikų temperatūrai matuoti patogus bekontaktis termometras, matuojantis temperatūrą per atstumą kaktos paviršiuje. Patiems mažiausiems gaminami netgi specialūs termometrai – žindukai, kurie yra atsparūs vandeniui, o rezultatas matomas jau po 16 sekundžių.
Keista, bet žmonės prieš pirkdami neretai daugiau išsiklausinėja apie šaldytuvus nei apie medicinos prietaisus.
Kaip „Vilniaus dienai“ teigė Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos Medicinos priemonių priežiūros skyriaus vedėja Jolanta Karavackaitė, europinėje Medicinos prietaisų direktyvoje numatyta, kad visi termometrai, kurie parduodami Europoje, turi būti paženklinti CE ženklu su keturženkliu skaičiumi, kuris yra gaminį vertinusios įstaigos identifikacinis numeris. Gaminiai, kurie yra įvertinti ir paženklinti pagal minėtos direktyvos reikalavimus, yra tinkami ir saugūs naudoti. Kokį gaminį naudoti – jau vartotojo pasirinkimas, kas jam patogiau ar priimtiniau.
„Keista, bet žmonės prieš pirkdami neretai daugiau išsiklausinėja apie šaldytuvus nei apie medicinos prietaisus, – sakė specialistė. – Patarčiau prieš perkant vaistininko pasiklausti, kokių termometrų yra, kuo vienas skiriasi nuo kito. Galima paprašyti, kad duotų paskaityti naudojimo instrukciją, nes nė vienas matavimo prietaisas nėra 100 proc. tikslus, o tikslumo ribos – paklaidos – yra skirtingos, ir jos turi būti nurodytos naudojimo instrukcijose.“
Dėl termometrų, kaip ir dėl kraujospūdžio matuoklių, nors jie atrodo ir paprasti naudoti, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba sulaukia nemažai nusiskundimų.
Dažniausiai skundžiamasi, kad jie netiksliai rodo. Tačiau, analizuojant situacijas, pastebima, kad žmonės nesinaudojo jais pagal gamintojo instrukcijas, neretai jų būna net neskaitę, nors ten tikrai parašyta, kaip matuoti temperatūrą, kad gauta reikšmė būtų kuo tikslesnė.
„Turiu pažymėti, jog kiek kartų esame siuntę mums atneštus termometrus į bandymų laboratoriją patikrinti, ar gamintojo nurodytos matavimo paklaidos atitinka realybę, dažniausiai taip ir būdavo. Vadinasi, vartotojas neteisingai jį naudojo, – sakė J.Karavackaitė. – Pavyzdžiui, bekontakčius termometrus žmonės dažniausiai perka vaikų temperatūrai matuoti. Tėvams tai patogu, tačiau jei vaikas sujudėjo, jei jis ką tik pabudęs ar per šiltai apklotas, termometro duomenys jau gali būti netikslūs. Tad būtina žiūrėti, kas parašyta instrukcijoje. Gyvsidabrio termometrai, žinoma, buvo tikslesni, tačiau jie pavojingi aplinkai ir žmonėms, todėl juos ir buvo uždrausta naudoti.“
Specialistė neneigia – pasitaiko, kad į rinką patenka brokuotų gaminių. Tad, jeigu kyla įtarimas, reikėtų pranešti platintojui, pardavėjui ar Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai – tada aiškinamasi, ar gaminys buvo netinkamai naudojamas, ar jis yra brokuotas.
Kartais gamintojams ar platintojams nurodoma papildyti vartotojams skirtą informaciją apie medicinos priemonių naudojimo būdą, nes instrukcija nėra visiškai aiški, arba, pavyzdžiui, instrukcija neišversta į lietuvių kalbą ar išversta netiksliai.
Ligoninėje – antplūdis
Pastarosiomis savaitėmis Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje – pacientų antplūdis, mat gripo epidemijos metu tėvai čia skuba vos vaikui prasčiau pasijutus. Pasak vaikų ligų gydytojos doc. dr. Sigitos Petraitienės, priežastis, dėl kurios tėvai su vaikais dažniausiai atvyksta į ligoninę, – karščiavimas. Pastebėję, kad vaikas karščiuoja, tėvai išsigąsta arba neturi namuose vaistų nuo temperatūros, tad, susukę vaiką į antklodę, lekia į ligoninę. Tačiau, medikės įsitikinimu, vaistų nuo karščiavimo privaloma namuose turėti ir, jei vaikui pakyla aukštesnė nei 38,5 laipsnio temperatūra, juos sugirdyti, o tik negerėjant vaiko būklei ar esant kitų grėsmingų požymių, važiuoti į ligoninę.
Padidėjusi temperatūra yra apsauginė organizmo reakcija, kuri padeda kovoti su infekcija, todėl nereikia skubėti duoti temperatūrą mažinančių vaistų.
„Padidėjusi temperatūra yra apsauginė organizmo reakcija, kuri padeda kovoti su infekcija, todėl nereikia skubėti duoti temperatūrą mažinančių vaistų, – sakė medikė. – Žinoma, kiekvieną vaiką reikia vertinti labai individualiai, tačiau apskritai rekomenduojama duoti vaikui temperatūrą mažinančių vaistų, jeigu ji didesnė nei 38,5 laipsnio. Nors kai kurie vaikai gana normaliai toleruoja ir dar aukštesnę temperatūrą, o dalis labai prastai jaučiasi net ir esant žemesnei. Kiekviena situacija yra labai individuali ir geriausiai ją turėtų žinoti tėvai.“
Gydytoja akcentavo, jog svarbu stebėti, kaip vaikas jaučiasi sumažinus temperatūrą. Jei karščiavimui sumažėjus jis vėl tampa toks, koks būna įprastai, ir nėra jokių kitų grėsmingų požymių, greičiausiai jis pasigavo virusinę infekciją. Retkarčiais sugirdant vaistų nuo temperatūros, galima ramiai sulaukti šeimos gydytojo vizito.
Tačiau jei temperatūra sumažėja, bet vaikas lieka vangus, mieguistas, pilkšvas, atsisako gerti ar yra kokių nors kitų įtarimą keliančių ligos požymių, į gydytoją reikėtų kreiptis tą pačią dieną – tai jau gali būti bakterinė infekcija, kuriai įveikti reikia specialaus gydymo.
Turėkite keletą
S.Petraitienė pripažįsta – tiksliai pamatuoti temperatūrą yra gana sudėtingas dalykas. Visų pirma todėl, kad termometrai šiais laikais yra labai įvairūs. Daug priklauso ir nuo to, kurioje vietoje temperatūrą matuojame.
Matuojant rektalinę temperatūrą ar ausyje, ji bus šiek tiek didesnė nei matuojant kaktą ar pažastyje. Dar vienas skirtumas: temperatūrai kylant, ne iškart visas kūnas vienodai įkaista – kaktos temperatūra bus vienokia, o pažasties ar kirkšnies – mažesnė. Kai temperatūra nustoja kilti arba kristi, ji būna vienoda visame kūne.
Dabar labai populiarūs bekontakčiai termometrai, bet jei tokiu matuojama temperatūra, kai vaikas yra ką tik pabudęs, jis gali parodyti, kad vaikas karščiuoja, o praėjus penkioms minutėms temperatūra jau bus žemesnė.
„Nuolat sakau – ne tiek reikia žiūrėti į termometrą, kiek stebėti bendrą vaiko būklę: kaip vaikas jaučiasi, ar neišbertas, ar nėra vangus, ar nešaltos galūnės, ar nevemia, neviduriuoja, ar geria skysčių, šlapinasi, – sakė S.Petraitienė. – Aš rekomenduočiau turėti namuose kelis skirtingus termometrus. Ir nereikia daryti tragedijos, jei temperatūra matuojant vienu ir kitu termometru skiriasi po kablelio keliomis dalimis – gydymo prasme tai nieko nekeičia.“
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje nukritus krovininiam orlaiviui, teritorijoje bus skelbiama ekstremali situacija
Vilniuje pirmadienio rytą nukritus krovininiam orlaiviui, šioje teritorijoje bus skelbiama ekstremali situacija, sako sostinės meras Valdas Benkunskas. ...
-
Vilniuje nukrito orlaivis: perspėja apie dūmų pavojų
Pirmadienio rytą netoli Vilniaus oro uosto nukritus krovininiam DHL lėktuvui ir kilus gaisrui, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) šalia incidento vietos esančius asmenis ragina saugotis žalingo gaisro dūmų poveikio. ...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Vilniuje vyks diabeto prevencijos akcija1
Sekmadienį Vilniuje rengiama diabeto prevencijos akcija, bus dalijami daugkartiniai gliukomačių rinkiniai. ...
-
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams1
Vilniaus miesto savivaldybė iki gruodžio 2 dienos kviečia vilniečius, įmones, bendruomenes, mokslo ir meno pasaulio atstovus už nuopelnus miestui ir miestiečiams siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams. Kaip skelbia savivaldybė, labiau...
-
Teismas: 0,5 mln. eurų sankcija Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai – neteisėta
Teismas pripažino, kad Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai skirta daugiau nei 0,5 mln. eurų sankcija yra neteisėta. ...
-
Vilniuje – Lietuvos kariuomenės dienos rikiuotė ir karių paradas
Minint Lietuvos kariuomenės dieną šeštadienį Vilniuje įvyko iškilminga rikiuotė bei Lietuvos ir sąjungininkų karių paradas. ...
-
Sostinė ketina pratęsti galimybę ukrainiečiams viešuoju transportu važiuoti nemokamai6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba ketina dar metams pratęsti galimybę nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Savivaldybė leido atnaujinti dalį gatvių šalia būsimo Vingio „Akropolio“
Šalia planuojamo naujo prekybos ir pramogų centro „Akropolis Vingis“ Vilniuje bus atnaujintos ir įrengtos naujos gatvės. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...