Po pertvarkos savivaldybėje nebeliks specialistų, prižiūrinčių girininkijas. Taip nusprendė savivaldybės Saulėlydžio komisija. Šie iškeliami į seniūnijas. Kurią miško dalį prižiūrės girininkas, jei teritorija apima, pavyzdžiui, 11 seniūnijų?
Atsakingi už trečdalį sostinės
Šiuo metu Vilniaus miškai suskirstyti į keturias milžiniškas girininkijas: Valakupių, Pavilnių, Vingio ir Panerių. Bendras girininkijų plotas užima kone trečdalį sostinės – apie 6 tūkst. ha. Miškai išsidėstę 30 km spinduliu. Kiekvieną šių teritorijų prižiūri po porą savivaldybės Miesto ūkio departamento tarnautojų. Mat miškai valstybiniai, todėl jų priežiūros patikėti privačiai bendrovei negalima.
Girininkų funkcijos labai plačios. Specialistai kasmet apeina milžiniškus girininkijų plotus, žiūri, kad šie nebūtų teršiami, stebi, kad nebūtų savavališkai kertami miškai, ir jei tokių atvejų pasitaiko – aiškinasi. Taip pat nuolat stebima sanitarinė miškų būklė, reaguojama į gyventojų skundus.
"Kad tas miškas normaliai augtų, reikia ji vos pasodintą retinti, ugdyti, šalinti nepageidaujamas rūšis. Kiekvienais metais turime pažymėti kirsti skirtus tūkstančius medžių", – pasakojo vienas anonimu norėjęs likti savivaldybės tarnautojas.
Į seniūnijas perkels rudenį
Tačiau savivaldybės reorganizacijos planą parengusi Saulėlydžio komisija nusprendė visus aštuonis savivaldybėje dirbančius girininkus iškeldinti į seniūnijas. Pasak komisijos pirmininko Vido Urbonavičiaus, vienas iš sprendimo motyvų – šie tarnautojai "nieko bendra neturi su miesto tvarkymu, o su komunaliniu ūkiu – juo labiau."
"Nelabai suprantama, kodėl šią funkciją prisiėmė savivaldybė. Mano nuostata buvo apskritai tokia, kad jeigu miškai yra valstybiniai, juos turėtų tvarkyti miškų urėdijos. Aišku, miško parkų tvarkymas – savivaldybės funkcija, bet ją turi atlikti seniūnijos, kurios teritorijoje tas parkas yra", – tikino V.Urbonavičius.
Jau nuo šių metų spalio girininkai dirbs nebe savivaldybėje, o seniūnijose. Tačiau pastarųjų Vilniaus mieste – 21, girininkų – 8, o girininkijų – 4. Į kurias seniūnijas bus skirstomi girininkai, nuspręs savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Milėno suburta darbo grupė. Ji konkrečius siūlymus turi pateikti iki rugpjūčio vidurio.
Girininkai priešinasi pertvarkoms
Tačiau valdžios pasirinktą pertvarkos modelį patys girininkai vertina skeptiškai. Dienraščio kalbintas specialistas pabrėžė, kad į seniūnijas tegalima iškelti tuos specialistus, kurie prižiūri miesto teritorijoje esančius želdinius. Mat kiekvieną parką ar gėlyną galima priskirti vienai ar kitai seniūnijai, tačiau miško sudalyti į 21 rėžį – ne.
Dar daugiau, specialistas tikino neįsivaizduojantis, kaip jis dirbs vienoje seniūnijoje ir eis prižiūrėti miško želdinių į kitos seniūnijos zoną? O gal neis? Juk nė nežinia, ar gali vienos seniūnijos darbuotojas prižiūrėti kitos seniūnijos teritoriją.
"Nelabai įmanoma. Neįsivaizduoju, kaip reikės dirbti. Miškai nesudalyti seniūnijomis. Vienoje girininkijoje yra 14 seniūnijų, kitoje – 3. Ir visi darbai planuojami taip pat atsižvelgiant ne į seniūnijos, o girininkijos ribas. Taip kad mums šitas modelis netinka. Juk negalime 6 tūkst. ha teritorijos bet kaip išskaidyti, išmėtyti, kur paskui niekas galų nebeatrinks. Mes informavome savivaldybę apie savo darbo specifiką, kad gali kilti problemų. Tikimės, kad valdžia atsižvelgs į mūsų pastabas", – vylėsi girininkas.
Noriai suteiks prieglobstį
Vilniaus seniūnijų vadovai nesipriešina parengtam reorganizacijos modeliui ir neįžvelgia jokio pavojaus, jeigu staiga girininkai atsikraustys dirbti po jų stogu. Juk šiems vis vien atlyginimus mokės Vilniaus miesto savivaldybė. Mat seniūnijų darbuotojai – savivaldybės struktūros dalis, todėl jiems algos mokamos iš bendro miesto biudžeto.
Lazdynų seniūnas Algis Strelčiūnas patikino turintis pavyzdžių, kaip vienos seniūnijos darbuotojas kuo puikiausiai tenkina kitų seniūnijų poreikius.
"Žinau, kad girininkijų teritorijos skiriasi nuo seniūnijų. Yra miškų, kurie patenka ir į trijų keturių seniūnijų zonas, tačiau tai – ne problema. Vienas specialistas ir toliau aptarnaus kelias seniūnijas, nors priklausys tik vienai iš jų. Juk mūsų vaikų teisių inspektorius taip pat aptarnauja kelias seniūnijas", – pavyzdžiais iliustravo seniūnas.
Naujausi komentarai