Tradiciškai žiemą užklumpa rotavirusinė infekcija. Kauno 2-ojoje klinikinėje ligoninėje pastarosiomis dienomis dėl įvairių žarnyno infekcijų gydoma kelios dešimtys mažylių.
Virusas yra ir bus
"Rotavirusas labai laki infekcija", – perspėjo Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius motinos ir vaiko priežiūrai Algirdas Andriuška. Norintieji nuo jos apsisaugoti turėtų beveik kasdien rankas plauti su spiritiniais skiediniais, tačiau namuose niekas taip rankų nedezinfekuoja.
Gydytojo teigimu, rotavirusas – ne naujiena, užsikrėtusiųjų šia infekcija buvo, yra ir bus. Ji ypač suaktyvėja šaltuoju metų laiku. Sergančiųjų daug, bet ne kiekvienam būtina gydytis stacionare, ligoninėje dažniausiai gydomi vaikai.
"Kai vaikas negeria, nesišlapina, daug miega, jį nedelsiant būtina vežti į ligoninę. Tai jau intensyvios terapijos daktarų darbas", – perspėjo A.Andriuška.
Padaugėjo sergančių vaikų
Šiuo metu Kauno 2-ojoje klinikinėje ligoninėje nuo rotavirusinės ir kitų infekcijų gydomi apie 30–40 vaikų.
"Ne visiems nustatomas rotavirusas. Egzistuoja analogiškas norovirusas, pasitaiko vienas kitas salmoneliozės atvejis. Ne visi virusai yra laboratoriškai nustatomi, žarnyno infekcijų yra pakankamai daug", – paaiškino medikas.
Būna, kad virusas paguldo ne vieną šeimos narį ar keletą vaikų iš tos pačios ugdymo įstaigos. Gana dažnai "dovanėlė" parsinešama pas ką nors pasisvečiavus. "Jei yra mažų vaikų, prieš einant į svečius reikia pasiteirauti, ar jie neserga. Juo labiau negalima svečiuotis su savo sergančiais vaikais", – patarė A.Andriuška. Jautriausi rotavirusui – kūdikiai ir vaikai iki penkerių metų, taip pat garbingo amžiaus žmonės.
Virusas dažniausiai plinta per nešvarias rankas, ligos sukėlėjas gali plisti ir oru, ligoniui čiaudint, kosėjant.
Skaičiai kol kas negąsdina
Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė teigė, kad rotavirusu užsikrėtusiųjų skaičius kol kas negąsdina. Šiemet sausį Kauno mieste užregistruotas 41 rotavirusinės infekcijos atvejis, pernai tą patį mėnesį jų buvo dvigubai daugiau – 82. Per visus 2008 m. šios infekcijos neišvengė 351 kaunietis, 2007 m. – 305.
Virusas ypač plinta vaikų kolektyvuose, todėl susirgusius vaikus patariama kuo skubiau izoliuoti. Tėvai neturėtų leisti į darželį ar mokyklą pradėjusių kosėti, karščiuojančių vaikų. Tai irgi gali būti pirmieji rotaviruso požymiai, vėmimas bei viduriavimas prasideda vėliau. Kuo vaikas mažesnis, tuo sunkiau jis serga, netenka daug skysčių, suaugusieji gali pasveikti ir per dieną.
Šios infekcijos profilaktikai galima pasitelkti ne tik higieną, bet ir skiepus. Ypač rekomenduojama skiepyti kūdikius iki pusės metų. O.Ivanauskienės teigimu, vakcinos garantuoja tik 95 proc. apsaugą.
Rotavirusinė infekcija
Tai virusinė žarnyno infekcija, jos požymiai – vėmimas, karščiavimas, viduriavimas, bendra organizmo intoksikacija. Infekciją sukelia rato formos virusai – rotavirusai. Jie santykinai atsparūs išorinėje aplinkoje. Esant 4–20 laipsnių temperatūrai, išlieka gyvybingi kelis mėnesius.
Rotavirusai yra gana atsparūs buityje naudojamiems švelnaus poveikio plovikliams, tačiau greitai žūsta veikiami chloro turinčiomis dezinfekuojančiomis medžiagomis, virinant.
Rotavirusai labai dideliais kiekiais išsiskiria su sergančiojo išmatomis, užsikrėsti pakanka tik 10 viruso dalelių. Kadangi virusai ilgą laiką gali išlikti gyvybingi aplinkoje, todėl gali plisti per įvairius daiktus, kuriuos vaikai gali įsikišti į burną.
Rotavirusine infekcija galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas nešvariomis rankomis. Tačiau tai dažniausiai maistas, vartojamas be papildomo apdorojimo šiluma, pavyzdžiui, sumuštiniai, mišrainės.
Pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 24–72 val. po užsikrėtimo. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų. Vemiama 3–4 kartus per parą. Vėliau ligonis pradeda viduriuoti. Viduriuojama dažnai, net iki 20 kartų per parą. Viduriavimas tęsiasi ilgiau nei vėmimas.
Ligos pradžioje skauda pilvą. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Beveik 90 proc. ligonių karščiuoja.
Viduriuojant ir vemiant netenkama daug vandens bei druskų, t.y. sutrinka elektrolitų balansas. Sunki dehidratacija gali būti labai pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams.
Persirgus rotavirusine infekcija išsivysto ilgalaikis imunitetas sunkios formos susirgimui. Susirgus pakartotinai klinikiniai ligos požymiai ir simptomai būna žymiai lengvesni. Imunitetas susilpnėja senyvo amžiaus asmenims, dėl to jiems užsikrėtus gali išsivystyti sunkios ligos formos.
Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras
Naujausi komentarai