Antenos stiebiasi ir ant bažnyčių

Mobiliajam ryšiui arba internetui reikalingi įrenginiai Kaune kyšo ir virš istorinių, valstybės saugomų pastatų, bažnyčių. Ar jie darko architektūrinius pastatus, sprendžia paveldo sargai.

Vietą vertina specialistai

Bazinėmis mobiliojo ryšio stotimis pažymėtas Centrinio pašto pastatas, masyvus įrenginys išdygo ant neseniai atnaujinto Kauno miesto apylinkės teismo pastato. Paminklinės Prisikėlimo bažnyčios bokštas, matomas panoramoje iš daugelio Kauno vietų, taip pat aplipęs dėžutėmis. Jos nėra tokios masyvios, plika akimi iš toli žmonės jų nemato.

Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovai aiškina, kad statyti bazines stotis miesto Centre ar Senamiestyje draudžia kultūros pavedą saugantys teisės aktai. Bet kokie išoriniai pakeitimai ant valstybės saugomų arba saugomoje teritorijoje esančių pastatų turi būti derinami su KPD.

Kiekvienu atskiru atveju kultūros paveldo specialistas turi įvertinti, ar galima ir kur galima kokį įrenginį tvirtinti. Įrengti bazines stotis ant istorinių, vertingų statinių nebūtinai draudžiama, užtenka rasti joms tokią vietą, kad šios nedarkytų architektūros.

KPD Kauno teritorinio padalinio vyriausiosios specialistės Rymantės Gudienės teigimu, tokie pat reikalavimai galioja ne tik bazinėms stotims, bet ir antenoms, pavyzdžiui, vadinamosioms lėkštėms.

Domėsis Prisikėlimo bažnyčia

Paveldo specialistai aiškina, kad kai kurios telekomunikacijų bendrovės paiso įstatymų ir kreipiasi leidimo į KPD, o kai kurios stotis įrengia nederinę su jais. Antai virš Kauno miesto apylinkės teismo pastato iškilusi masyvi antena, kaip teigė KPD atstovai, buvo įrengta negavus leidimo, departamento inspektoriai aiškinasi šį atvejį.

Virš Centrinio pašto ir Arkikatedros bazilikos kyšančioms bazinėms stotims KPD leidimai yra gauti.

Kokiais tikslais ant Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios bokšto prisagstyta į nedideles bazines stotis panašių įrenginių, KPD atstovai negalėjo atsakyti, nes apie šiuos pakeitimus ant bokšto fasado jie nebuvo informuoti. Inspektoriai žadėjo pasidomėti, ar šie įrenginiai legalūs.

Paskambinus į Paminklinę Kristaus Prisikėlimo bažnyčią paaiškėjo, kad klebonas atostogauja, niekas kitas pakomentuoti, kokios antenos pritvirtintos prie šventovės bokšto, negalėjo.

Tvirtina turintys leidimus

Bendrovės "Tele2" atstovas spaudai Andrius Baranauskas tvirtino, kad jo atstovaujama bendrovė reikalingus leidimus stotims įrengti turi. Jis paaiškino, kad miestuose telekomunikacijų bendrovės bokštų nestato ir nori nenori turi rinktis pastatus. Jei įrengti stoties neleidžia pastato savininkas arba leidimų neišduoda valstybės institucijos, ieškoma kito objekto. "Tele2" bendrovė Kauno miesto centrinėje dalyje turi apie 10 stočių.

"Statant stotį su savininku pasirašoma sutartis, jei reikia, renkami gyventojų parašai, gaunami visi reikalingi higienos leidimai ir pasai, atliekami matavimai. Jei statinys įtrauktas į Kultūros vertybių sąrašą, projektai derinami Architektūros skyriuje ir gaunami statybos leidimai", – aiškino A.Baranauskas. Jo teigimu, yra bazinių stočių ir ant bažnyčių stogų, tačiau konkrečių objektų neįvardijo, nes tai esanti komercinė paslaptis.

Laikydamasi visų keliamų reikalavimų, antenas stato ir telekomunikacijų bendrovė "Bitė". Taip tikino šios įmonės atstovė spaudai Rūta Liogienė. Viena šios įmonės antenų yra ant Kauno miesto apylinkės teismo pastato.

"Siekiant užtikrinti kokybišką mobilųjį ryšį Kauno centre, mūsų antenos taip pat įrengtos ir ant Arkikatedros bazilikos, Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus stogų", – teigė "Bitės" atstovė.

"Omnitel" ryšių su visuomene vadovė Daiva Selickaitė paaiškino, kad jos atstovaujama bendrovė, planuodama įrengti bazinę stotį ir pagerinti ryšį saugomoje teritorijoje, būtinai derina su paveldo specialistais, bet konkrečių pavyzdžių nepateikė.

"Turime dvi stotis ant kultūros paveldo objektų Kaune, Laisvės alėjoje ir Rotušės aikštėje. Deja, detali informacija yra konfidenciali", – teigė D.Selickaitė.

Ryšių reguliavimo tarnybos Radijo ryšio departamento direktorius Mindaugas Žilinskas informavo, kad Kauno mieste yra iš viso įrengta keli šimtai bazinių stočių, jas daugeliu atvejų laiko pastatai. Masyviausios – mobilųjį ryšį užtikrinančios stotys, mažesnės tiekia bevielį internetą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Netas

Netas portretas
na ant teismo pastato antenos stovėjo ir gerokai prieš rekonstrukciją...

andrius

andrius portretas
Lietuvoje mažai rašoma kaip šios antenos kenkia žmonių sveikatai. Kretingos raj. kaimas baigia išmirti vėžiu ,nes kaime yra trys antenos mob. tel. ryšio. Net vištos vėžių serga. O dabar net ant bažnyčių užsigeidė pastatyti.

Vaidas

Vaidas portretas
Jei ryšys silpnas, tai, įtariu, telefonas prie širdies ar kelnių kišenėj kenkia dar labiau, nei kažkur kilometro aplinkoje esanti bazinė stotis. Kuo silpnesnis ryšys, tuo daugiau galios telefonas spinduliuoja. O jis arti mūsų, tad mes gaunam nemažą tos galios dalį. Aš už antenas, bet, visgi, ne ant gyvenamųjų namų, darbo, mokslo įstaigų. Beje, kas namie turi bevielio interneto įrangą (dažnis 2.4GHz, kai mobilių 0.9GHz ir 1.8GHz)? Jums nuo jos vėžys nekyla? Utenoje jau dvi šeimos susirgo. O jų augintinė sraigė jau trečią dieną nuo to įrenginio įjungimo nugaišo. Nesakau, kad elektromagnetinė spinduliuotė kenkia, bet nu nepraraskit proto.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių