- „Kauno diena“, velocita.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kai transporto priemonėse pasirodė pagalbos vairuotojams sistemos, galinčios tam tikrais atvejais pakeisti žmogų, buvo teigiama, kad po kelerių metų vairuoti automobilių nereikės, – jie viską darys patys. Tačiau atsakymo, kada bus galima visiškai paleisti vairą iš rankų, vis dar nėra.
Technologijų škvalas
Kol intensyviai ieškoma atsakymų, autonominės technologijos sparčiai plinta.
Automobiliai geba savarankiškai pajudėti ir sustoti spūstyje, išlaikyti vienodą greitį ir savarankiškai sulėtėti, jei priekyje atsiranda kliūtis, išsilaikyti eismo juostoje, o kilus avarinei situacijai – savarankiškai stabdo, jei vairuotojas nereaguoja.
Transporto priemonės taip neakina važiuojančiųjų priešais ir keičia žibintų šviesos spindulio kryptį ir plotį, o stovėjimo aikštelėse patys įsispraudžia taip, kaip nori vairuotojas, – ir statmenai, ir lygiagrečiai.
Šios technologijos kadaise buvo tarsi savaime suprantama prabangių automobilių segmento dalis, o dabar jomis aprūpinti ir populiarūs serijiniai modeliai.
Pietų Korėjos „Hyundai Tucson“ modelyje galima aptikti visus išvardytus vairavimo asistentus, be to, neseniai pirkėjams pristatytas dar vienas pranašumas: automobilį galima parkuoti stovėjimo vietoje nė nesėdint prie vairo.
Ne vien „Hyundai“, bet ir kiti gamintojai („Tesla“, „Audi“ ar BMW) turi ir plėtoja ištisus padalinius, plušančius, kad vairuotojai, viena vertus, atsipalaiduotų ir leistų darbą už juos atlikti automobilio sistemoms, kita vertus – jaustųsi saugiai, kai aplinką neįtikėtinu greičiu tikrina ir stebi išmaniosios technologijos.
Teisinio reglamentavimo, kas būtų kaltas, jei autonominės sistemos padarytų klaidą, vis dar nėra.
Kol kas – diskusijos
Teisinio reglamentavimo, apibrėžiančio, kas būtų kaltas, jei autonominės sistemos padarytų klaidą, vis dar nėra, aiškių taisyklių neturi nė viena pasaulio šalis.
„Kol kas iš dalies autonominės sistemos, jau esančios automobiliuose, revoliucijos civilinės atsakomybės draudimo srityje nepadarė. Yra transporto priemonės savininkas, jis apsidraudęs, tad jei padaroma žala – ji atlyginama. Tačiau mąstoma, kas bus atsakingas tada, kai važinės visiškai savivaldės transporto priemonės, kuriose vairuotojų nėra“, – sakė Lietuvos transporto priemonių draudikų biuro direktorius Algimantas Križinauskas.
Pasak jo, šį klausimą spręsti ir apibrėžti atsakomybę turi ir Europos Komisija (EK), nes kol kas ES galiojančios direktyvos šito neapibrėžia ir atsakymų nepateikia.
Sprendžiant atsakomybės klausimus nagrinėjami įvairūs keliai.
„Pavyzdžiui, buvo svarstoma, kad galbūt gamintojas bus apsidraudęs savo civilinę atsakomybę ir taip bus atlyginama žala, bet niekas negali pasakyti, ar tai įmanoma, ar ne, nes tai būtų kardinalus posūkis draudimo sistemoje. Kol kas visos kalbos – tik svarstymai“, – teigė A.Križinauskas.
Pirmoji bus JAV?
Advokatų profesinės bendrijos „Paliukėnas ir partneriai“ narys Arnas Paliukėnas pabrėžė, kad kol kas griežto teisinio atsakomybių ribų išskirstymo nėra.
„Automobilis – didesnio pavojaus šaltinis, tad tikrai niekuomet nebus taip, kad kažkam nutikus nebus atsakingų“, – tvirtino advokatas. Jis įsitikinęs, kad detalesnis išaiškinimas bus tuomet, kai tik rinkoje atsiras kritinė autonominių automobilių masė.
Išaugus savivaldžių automobilių skaičiui, spėja ekspertas, pirkėjų pasirašomose sutartyse bus apibrėžta, kas bus atsakingas, jei automobilio sistemos suklys.
„Jeigu automobilis veiks ne taip, kaip nurodyta sutartyje, greičiausiai pirkėjas pareikš pretenzijas prekės ženklo atstovybei, o ši – gamintojui. Jei vairuotojas darys kažką kitaip, nei nurodyta instrukcijoje, kurią jis pasirašė, tuomet tikriausiai atsakomybė teks jam pačiam“, – spėjo A.Paliukėnas.
Sutartys su automobilių pirkėjais taps gerokai detalesnės, nes jose reikės apibrėžti daugybę situacijų. Vis dėlto kol kas apie atvejus, kai prireikė spręsti atsakomybės klausimus arba kuriamus įstatymus, A.Paliukėnas sako negirdėjęs. Ekspertas neabejoja, kad pirmiausia tai narplioti pradės JAV, nes Kalifornijos valstijoje savivaldžius automobilius bando kone visos pasaulio įmonės.
Telefonas – tabu
Gausybę autonominių sistemų turinčių automobilių vairuotojai jau sulaukė naujų taisyklių Jungtinėje Karalystėje.
Čia eismui skirtas kodeksas buvo papildytas. Nurodoma, kad asmenys prie vairo galės žiūrėti filmą per informacijos ir pramogų sistemos ekraną, galės skaityti elektroninius laiškus ir likti už tai nenubausti. Vis dėlto naudotis prietaisais, tokiais kaip kompiuteris ar telefonas, vis dar draudžiama.
Automobilių gamintojai bandymais demonstruoja, kad sistemos, per sekundę apdorojančios tūkstančius įvairių duomenų vienetų ir parenkančios sprendimą, kaip pasielgti, į besikeičiančias aplinkybes gali reaguoti kur kas greičiau nei žmogus.
Antai „Hyundai“ diegiamos sistemos jau siekia trečią autonomijos lygmenį iš penkių galimų. Šis lygmuo reiškia, kad esant tinkamoms sąlygoms automobilis gali veikti autonomiškai, o vos vairuotojas imasi iniciatyvos, visos transporto priemonės valdymo galimybės perleidžiamos jam.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karas dėl vietos automobiliui: gyventojų išmonė atima žadą12
Centrinėse miesto gatvėse pastatyti automobilį kartais būna misija „Neįmanoma“, bet čia galioja taisyklė – kas pirmesnis, tas gudresnis. Tačiau daugiabučių kiemų situacija kur kas sudėtingesnė. Gyventojai stengiasi įvairiais b...
-
Šalyje – greičio matuoklių bumas: kelia klausimą, ar jie pastatyti teisingose vietose11
Šalies keliuose viena po kitos dygsta įvairios kameros, fiksuojančios tiek mašinų greitį, tiek numerius. Kelių direkcija sako, kad radarai skirti avaringumui mažinti ir drausmei didinti, praneša LNK. ...
-
Paradoksas: greičio matuoklių daugėja, bet ir žuvusiųjų eisme – net trečdaliu daugiau12
Kurį laiką mažėję žuvusiųjų skaičiai šalies keliuose vėl šoko į viršų. Ypač skaudžių eismo įvykių būta pavasarį. Trečdalis nelaimių įvyksta dėl per didelio greičio, o jį viršija ir išgėrę ir blaiv...
-
„Regitros“ tvarka piktina būsimus vairuotojus: diskriminuoja neišlaikančius egzamino iš pirmo karto?42
Jei „Regitroje“ iš pirmo karto nepasisekė išlaikyti praktinio egzamino, gali tekti jį laikyti pakartotinai ne tada, kai patogu, o tuomet, kai pasiūlo sistema. Būsimi vairuotojai piktinasi, kad, antrą kartą registruojantis laikyt...
-
Laukiniai gyvūnai sėja nuostolius keliuose12
Susidūrus su laukiniais gyvūnais kelyje, padariniai būna skaudūs – stipriai apgadinamos transporto priemonės, žūsta gyvūnai ar net žmonės. Antroje rugsėjo pusėje prasideda laukinių žvėrių poravimosi metas, todėl gyvūnai turi mažiau bai...
-
Tautos mėgstamiausi: visureigiai už 10 tūkst. eurų4
Vieša paslaptis, kad vadinamieji parketiniai visureigiai užkariauja vis didesnę mūsų rinkos dalį. Vieni vairuotojai juos renkasi vietoj vienatūrių, kiti – vietoj universalų. Kokį SUV modelį rinktis, jei planuojate transporto priemonei i&...
-
Specialistai perspėja: jaunas vairuotojas – tiksinti bomba24
Neseniai Lietuvoje nuskambėjo neeilinis eismo įvykis, kai nepatyręs „Volkswagen“ vairuotojas atsitrenkė į namą ir sužalojo jame miegojusius žmones, nes, jo žodžiais, vairuodamas krapštėsi nosį. Ši nelaimė, galėjusi virst...
-
Į kovą su paspirtukininkais pažeidėjais stoja ir pats jų nuomotojas: kas gresia?7
Per du mėnesius įspėjimus dėl netinkamo važinėjimo paspirtukais jau gavo maždaug trys tūkst. šios transporto priemonės mėgėjų ir apie 250 buvo užblokuoti. Nuo šiol visi „Bolt“ naudotojai bus vertinami pagal re...
-
Paradoksas: kodėl šiuolaikiniai žibintai patvarumu neprilygsta senoviniams?11
Rudenį vis trumpėjant dienoms ir ilgėjant naktims, eismo dalyviams itin svarbūs tampa automobilio žibintai. Tamsiuoju paros metu tai vienintelė transporto priemonės dalis, padedanti pamatyti kliūtis ir iškylantį pavojų kelyje. Ką daryti, kad ...
-
Pirkti automobilį turguje pigiau, bet salone – patikimiau2
Anksčiau klientų gausa nesiskundę automobilių prekeiviai turguose šiandien sulaukia vis daugiau konkurencijos. Jiems iššūkį meta naujų automobilių prekybos atstovai, vienas po kito atidarantys naudotų modelių salonus ir plečiant...