Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, per keturis šių metų mėnesius Lietuvoje įvyko dešimt incidentų dėl netvarkingos automobilių dujų įrangos; per du jų apdegė žmonės. 2007-aisiais dėl netvarkingos dujų įrangos kilo 28 automobilių gaisrai.
Valstybinės darbo inspekcijos Technikos ir normatyvų skyriaus vedėjas Petras Jakutis atkreipė dėmesį, kad dalis Lietuvos vairuotojų automobiliuose eksploatuoja nesertifikuotą dujų įrangą, o kai kuriose degalinėse pilantis dujų ne visada paisoma saugos reikalavimų.
„Visose Lietuvos degalinėse įsigydami automobilinių dujų vairuotojai turi laikytis kelių pagrindinių saugos reikalavimų. Prieš operatoriui pradedant pilti dujas į automobilį vairuotojai turi išlaipinti keleivius, išjungti variklį, atidaryti transporto priemonės bagažinės ir variklio gaubtus ir išlipti patys. Šių reikalavimų privalu laikytis dėl pačių vairuotojų, degalinės klientų ir darbuotojų saugumo", - pabrėžė P.Jakutis. Tokie reikalavimai taikomi todėl, kad dar ne visi šalyje naudojami automobiliai turi saugią dujų įrangą.
„Anksčiau buvo labai populiaru automobiliuose montuoti nesertifikuotą baltarusišką arba iš Vakarų Europos transporto laužynų atgabentą naudotą dujų įrangą, kuri buvo parduodama pigiai, montuojama garažuose, o jos kokybės niekas negarantavo. Dalyje automobilių iki šiol tebėra tokia įranga. Dėl jos defektų ar detalių susidėvėjimo pilant dujas gali įvykti nelaimių", - perspėjo P.Jakutis.
Pasak jo, į automobilį pilamos dujos gali nutekėti pro šalį ir sukelti gaisrą arba sprogimą. Dujų gali nutekėti automobilio bagažinėje, iš ten patekti ir į automobilio saloną. Jei sistema nesandari, dujų į automobilio vidų gali patekti ir iš po variklio antvožo. Jei tuo metu automobilio salone būtų žmonių, jie nukentėtų. Daugiausia pavojaus nutekėjus dujų kyla paleidžiant automobilio variklį arba keleiviams jungiant elektrinius prietaisus: radiją, ventiliatorių, kondicionierių ir kt. Juos jungiant ar išjungiant atsiradusi kibirkštis gali uždegti naftos dujų ir oro mišinį ir sukelti gaisrą arba sprogimą.
„Vairuotojui atidarius bagažinės ir variklio gaubtus degalinės darbuotojas iš automobilio dujų įrangos nutekančias dujas gali pastebėti ir nelaimę užkirsti. Be to, atidarius bagažinės ir variklio gaubtus nutekėjusios dujos lengviau išsisklaido ir sprogimo tikimybė sumažėja", - teigė P.Jakutis.
Bendrovės „Lietuva Statoil" saugumo vadovas Rimantas Gineitis neslėpė, esą kartais pasitaiko, kad klientai nesutinka atidaryti automobilio bagažinės ir variklio dangčių ar išlaipinti keleivių. Jei degalinės darbuotojams nepavyksta vairuotojų prikalbinti laikytis saugumo taisyklių, dujų rezervuaras apskritai nepildomas.
Naujausi komentarai