– Smulkusis ir vidutinis verslas – šalies ekonomikos variklis. O apyvartinių lėšų trūkumas – vienas didžiausių jo stabdžių. Kokios įmonės dažniausiai susiduria su apyvartinių lėšų stygiumi ir kokios dažniausios to priežastys?
Apyvartinių lėšų trūkumas – dažna problema, kurios neišvengia įvairių sektorių įmonės. Viena pagrindinių to priežasčių – nemokūs klientai ir vėluojantys sąskaitų apmokėjimai. Lietuvoje įsitvirtinusi ydinga praktika – nemažai verslininkų vėluoja atsiskaityti su tiekėjais. Tokiu būdu susidaro uždaras ratas – kai vėluoja susimokėti tau, tu neturi lėšų apmokėti sąskaitų savo tiekėjui. To neišvengia ir sėkmingai veikiančios įmonės.
Apyvartinių lėšų stygių gali nulemti ir kitos priežastys. Pavyzdžiui, nenuoseklus įmonės veiklos planavimas. Verslo konsultantai nuolat kartoja, kad efektyviai verslo veiklai būtinas kruopščiai parengtas verslo planas. Planuojant svarbu įvertinti ne tik verslo plėtros galimybes, bet ir galimą riziką, numatyti gamybos ir prekybos procesus. Visgi, pastebiu, kad kai kurie verslininkai investuoja vadovaudamiesi pernelyg optimistiškais lūkesčiais ir produkciją gamina neatsižvelgdami, kaip jiems seksis ją parduoti. Taip įsisuka kitas uždaras ratas – išleidus pinigus žaliavoms, trūksta lėšų kitoms būtinosioms reikmėms, pavyzdžiui, naujai technikai, darbuotojų atlyginimams.
– Akivaizdu, kad finansavimo poreikis tarp šalies įmonių sparčiai auga, tačiau smulkiam ir vidutiniam verslui tradicinis bankų finansavimas yra gana sunkiai prieinamas. Ar tokie alternatyvūs finansuotojai kaip „Credital verslui“ teikia verslo paskolas žemės ūkio sektoriuje veikiančioms įmonėms, susidūrusioms su apyvartinių lėšų trūkumu?
Taip, „Credital verslui“ teikia paskolas įmonėms jau nuo pirmųjų jų veiklos mėnesių, nepriklausomai nuo to, kuriame sektoriuje jos veikia. Priešingai nei bankai ar unijos, mes lanksčiau vertiname įmonių riziką, todėl skoliname greičiau, lanksčiau ir paprasčiau.
– Sėkmingai vystyti veiklą, kai su tavimi nuolat vėluoja atsiskaityti klientai, sudėtinga. Pavyzdžiui, žemės ūkio sektoriaus įmonės vidutiniškai vėluoja atsiskaityti 46 dienas. Ar įmanoma išvengti tokių nemalonių situacijų, kai reikia laukti pinigų už savo parduotas prekes ar paslaugas ilgesnį nei susitarta laikotarpį?
Vadovaujamės požiūriu, kad kai yra problema, reikia ją spręsti. Todėl įmonėms, norinčioms parduoti kuo daugiau be rizikos laiku nesulaukti apmokėjimo, siūlome naują paslaugą finansavimo rinkoje – atsiskaitymo garantiją. Ši paslauga naudinga abiem pusėms – ir pirkėjui, ir pardavėjui. Atsiskaitymo garantija pirkėjams suteikia galimybę nedelsiant įsigyti prekių su mokėjimo atidėjimu net iki 8 mėnesių, o pardavėjams garantuoja, kad pinigus už savo prekes jie visuomet atgaus laiku – per 1 ar 2 mėnesius.
Vienas didžiausių šios paslaugos pliusų, kad pardavėjams patiems nereikia gaišti laiko vertinant įmonės, kurios prašo mokėjimo atidėjimo. Įvertinimą atliekame mes. O suėjus mokėjimo atidėjimo terminui, mes apmokame pirkėjo sąskaitą. Beje, pirkėjui atsiskaitant per 2 mėnesių laikotarpį atsiskaitymo garantijos paslauga visiškai nieko nekainuoja.
Faktoringo arba jau išrašytų sąskaitų finansavimo paslauga – dar viena priemonė, padedanti išvengti pradelstų skolų ir išspręsti apyvartinių lėšų problemą.
– Į ką įmonėms siūlytumėte atkreipti dėmesį renkantis verslo kredituotoją?
Atkreipkite dėmesį, per kiek laiko kredituotojas suteikia finansavimą. Įvertinkite, ar kredituotojo keliamos sąlygos yra lanksčios ir jums palankios. Būkite atviras ir kalbėkitės, jeigu susiduriate su sunkumais ar nenumatytais atvejais. Rinkitės kredituotoją, kuriuo galėsite pasitikėti, ir kuris siekia ilgalaikės partnerystės su jumis.
![Straipsnis užsakytas](/themes/custom/dienalt-custom-theme/build/assets/images/dmn-pr-kd.png)
Naujausi komentarai