Lietuviškos kanapės: atgimimo pradžia

 • Teksto dydis:

Startas duotas: iš Lietuvos laukų į sandėlius jau gabenamos tonos pluoštinių kanapių, kurios virs aukštos kokybės tekstile ir kitais ekologiškais gaminiais. Tai bus įgyvendinama fabrike „Natūralus pluoštas“.

Naudoja lietuvišką veislę

Kėdainių LEZ oficialiai atidaryta pluoštinių kanapių stiebelių apdorojimo gamykla „Natūralus pluoštas“. Pabrėžiama, kad tai vienas moderniausių pasaulyje tokio tipo fabrikų. Įmonių grupei ICOR priklausanti bendrovė „Natūralus pluoštas“ į automatizuotą fabriką investavo 8,2 mln. eurų. Gamyklos produkcija – pasaulyje vis plačiau naudojamas be atliekų gaminamas kanapių pluoštas, spaliai ir granulės. Fabriko plotas sudaro 7 000 kv. m, gamykla įkurta 2,5 ha teritorijoje.

Dar ne taip seniai tokios gamyklos atidarymas Lietuvoje atrodė neįmanomas, nes mūsų šalis paskutinė iš ES šalių įteisino pluoštinių kanapių auginimą. Tai buvo padaryta tik 2014 m.

Sėklas pluoštinių kanapių derliui daugina ir tiekia „Natūralaus pluošto“ partnerė „Canaba“, kuri išvedė pirmą lietuvišką pluoštinių kanapių veislę ‘Austa SK’, pasižyminčią dideliu žaliavos pluoštingumu.

„Šiuo metu tęsiame tyrimus, orientuotus į augalų derlingumo ir pluoštingumo gerinimą, pluošto kokybės didinimą“, – pasakojo „Canabos“ vadovas Ernestas Maumevičius. ‘Austa SK’ jau įtraukta į ES augalų veislių registrą.

Atkreipiamas dėmesys, kad lietuvių sukurta kanapių veislė iš kitų išsiskiria itin mažu psichotropinių medžiagų kiekiu. Specialistai pabrėžia, kad Lietuvos klimatas puikiai tinka kanapėms auginti, o pačios kanapės faktiškai nereikalauja jokios priežiūros.

Didins pajėgumus

Šiuo metu gamykla pajėgi per metus perdirbti 30 tūkst. t kanapių stiebelių, iš kurių galima pagaminti 10 tūkst. t kanapių pluošto. Išplėtus fabriko pajėgumus, šį rodiklį ketinama didinti iki 20 tūkst. t kanapių pluošto per metus.

„Pasaulinei tekstilės pramonei planuojame pasiūlyti aukščiausios kokybės kanapių pluoštą. Savo produkcijos pavyzdžių esame išsiuntę į svarbiausias pasaulio rinkas, daugiau nei 100 potencialių pirkėjų, kurių tolimiausias – Kinijoje. Geros žinios mus jau pasiekė iš JAV ir Kinijos – čia laukiama bandomosios partijos tolesniam bendradarbiavimui“, – sakė R.Petreikis.

„Natūralaus pluošto“ gamybos procese nelieka jokių atliekų. Pabrėžiama, kad iš kanapių pagamintas techninis pluoštas svarbus automobilių, popieriaus pramonei, velto pluošto ir bioplastiko gamintojams.

Europoje paklausūs ir kokybiški kanapių spaliai, iš jų gaminamas aukščiausios klasės kraikas gyvūnams, namų statyboje naudojami ekologiški sienų blokeliai, izoliacinės medžiagos. Pirmuosius spalius (60 t) „Natūralus pluoštas“ jau pardavė Lietuvoje ir Lenkijoje – būtent ekologiškiems namams statyti.

Gamybos metu liekančios dulkės ir smulkinti spaliai surenkami į specialią talpyklą ir naudojami energetikoje.

Tradicijos ir pažanga

Anot R.Petreikio, šiemet „Natūralus pluoštas“ investavo ir į pluoštinių kanapių derliaus nuėmimo techniką. Bendrovė už 1,5 mln. eurų įsigijo keturis specializuotus kombainus ir šešias specialias pjovykles, kurias suprojektavo ir pagamino Lietuvos gamintojai.

„Prie mūsų komandos prisijungė universalūs kvalifikuoti specialistai, jie ne tik dirbs fabrike, bet ir naudodami aukščiausios kokybės techniką padės ūkininkams nuimti derlių“, – pabrėžė R.Petreikis.

„Natūralus pluoštas“ ūkininkams siūlo bendradarbiavimo modelį, pagal kurį aprūpina ūkius pluoštinių kanapių sėklomis, konsultuoja, vėliau nuima ir superka derlių. Šiemet „Natūralus pluoštas“ ūkininkams pristatys 195 t pluoštinių kanapių sėklų. Bendrovė tikisi, kad 2 000 ha plote užaugs apie 20 tūkst. t pluoštinių kanapių, tinkamų perdirbti.

„Pluoštinės kanapės yra universali žemės ūkio kultūra, ji ne tik tausoja dirvožemį ir aplinką, nustelbia piktžoles, bet ir ypač tinka sėjomainai. Gera naujiena ūkininkaujantiems ekologiškai – Europos Komisija šiuo metu svarsto įtraukti pluoštines kanapes į remiamai žalinimo programai tinkamų augalų sąrašą“, – teigė R.Petreikis.

Pluoštinės kanapės įvairioms reikmėms Lietuvoje auginamos nuo senų laikų. Ši žemės ūkio kultūra, kaip ir linai, laikoma istoriškai neatsiejama Lietuvos žemdirbystės dalimi. Tikimasi, kad atidaryta nauja gamykla taps proveržiu naujoje, bet iš dalies ir tradicinėje pramonės industrijos šakoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
valio.... kiekvienam lietuvos narkomanuj po nama pagaminta is ekologisku kanapiniu blokeliu ---kol su chebra narkosu surukys nama -taboruj nebus biznio

>Aja

>Aja portretas
tik tau tarčioke ta sveikata ir bus geresnė. Kol neusiversi

Aja

Aja portretas
Tai dziaugsmas - kad paskutiniai leidima dave...Seimas daznai bijo to ,kas kitose salyse normalu Tsi kada su medicininem kanapem susiruos leidimus duoti ? Kada zmoniu sveikata bus svarbiau ,nei seimo nepamatuota baime ?
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių