Dėl kiaulių maro ekstremali padėtis gali būti paskelbta visoje Lietuvoje

 • Teksto dydis:

Generalinė prokuratūra gavo prašymą ištirti, ar Danijos kapitalo „Idavang“ kompleksas Ignalinos rajone afrikiniu kiaulių maru galėjo būti užkrėstas tyčia.

Likviduoti padarinius padės kariai 

Likviduoti ekstremalios situacijos padalinius Ignalinos rajone padės kariai. Anot Krašto apsaugos ministerijos, apie 20 Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių nuo penktadienio rajone padės įrengti kontrolės postus ir užtikrins jų apsaugą.

Į pagalbą siunčiami kariai savanoriai yra priskirti budinčioms Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinėms pajėgoms.

Ignalinos rajone ekstremali padėtis paskelbta kiaulių komplekse nustačius afrikinį kiaulių maro atvejį.

Afrikiniu kiaulių maru apkrėstoje „Idavang“ fermoje Ignalinos rajone visos kiaulės turėtų būti sunaikintos iki sekmadienio vakaro, sako žemės ūkio ministrė.

„Nė vienos kiaulės turėtų nebelikti iki sekmadienio vakaro“, - sakė Virginija Baltraitienė.

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius teigė, jog darbas fermoje vyksta visą parą.

„Dabar man sunku pasakyti, kiek kiaulių jau yra sunaikinta, nes skaičiai keičiasi kas minutę. Darbas vyksta visą parą, vietoje nuolat dirba Maisto ir veterinarijos tarnybos žmonės, savanoriai, kariai“, - sakė J.Milius.

Šaukiamas Vyriausybės posėdis

Šalyje plintant afrikiniam kiaulių marui, pirmadienį šaukiamas Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis.

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas penktadienį nutarė sušaukti komisijos posėdį. BNS žiniomis, posėdį nutarta surengti žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, kuri penktadienį lankėsi Ignalinos rajone, iniciatyva.

Rajono savivaldybė penktadienį paskelbė ekstremalią padėtį po to, kai „Idavang“ komplekso tvartuose rastas maro užkratas ir imtos naikinti kiaulės. Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija turėtų spręsti, ar tokią situaciją paskelbti visoje šalyje.

„Dabar ekstremali situacija paskelbta septyniuose rajonuose. Gali būti, kad per komisijos posėdį jų bus įtraukta daugiau, atsižvelgiant į situaciją ir į Europos Komisijos rekomendacijas“, - BNS sakė Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

Jis neprognozavo, kurie dar rajonai gali būti įtraukti į rizikos zoną.

„Ignalinos rajone paskelbta ekstremali situacija. Visą informaciją perduosime Vidaus reikalų ministerijai ir pirmadienį spręsime, ar tokią pat situaciją paskelbti visoje valstybėje“, - portalui lrytas.lt sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Pasak jos, svarbiausia dabar - sunaikinti maro židinį „Idavang“ Danijos kapitalo kiaulių komplekse.

Sprendimą priėmė penktadienį posėdžiavo Ignalinos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo komisija. Pasak pranešimo, nustatyta grėsmės zona - 3 kilometrai, apsaugos zona - 10 kilometrų.

Ministerija įsipareigojo Ignalinos rajone kiaules auginančius žmones kuo aiškiau informuoti apie tai, ko jie gali tikėtis, paskerdę kiaules.

„Kalbama ne tik apie kompensacijas, bet ir apie tai, kokios paramos jie gali tikėtis, jei imsis kitos žemės ūkio veiklos - augins kitokius gyvulius. Ignalinos rajone tų kiaulių nėra daug, apie 700. Kol kas dar nėra įpareigojimo visiems skersti kiaules, bet 10 kilometrų spinduliu aplink maro zoną esančiuose kiaulių ūkiuose imami gyvulių kraujo mėginiai tyrimams dėl maro užkrato“, - sakė ministrė.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, kiaulių komplekse Ignalinos rajone buvo laikoma 19,4 tūkst. kiaulių, iš kurių 10,2 tūkst. – paršeliai iki 3 mėnesių, 7,6 tūkst. - kiaulės nuo 3 iki 8 mėnesių, 1,4 tūkst. - paršavedės.

„Idavang” generalinio direktoriaus Sauliaus Leonavičiaus teigimu, bendrovė atlieka savarankišką vidaus tyrimą.

Sunaikintos kiaulės

Sunaikintos visos iš Danijos kapitalo įmonės „Idavang“, kur afrikiniu maru sergančių kiaulių rasta visose komplekso fermose, į skerdyklą išvežtos kiaulės, sako Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

Pasak jo, iš „Idavang“ į kitas fermas patekusios kiaulės yra stebimos, tikrinamas jų kraujas.

„Labiausiai nerimą kelia tai, kad iš tos fermos vyko judėjimas - ne tik į skerdyklas, bet ir į kitas fermas. Kiekvieną dieną. Liepos 22 -ąją judėjimas vyko į dvi fermas - į Kėdainių rajoną ir į Šeduvą, viena buvo ne jų („Idavang“ - BNS) sistemos. Ir į skerdyklą. Mes tas skerdienas radome ir sunaikinome vakar (ketvirtadienį - BNS). Tas kiaules, kurios buvo išgabentos į kitas fermas, stebime kliniką, tiriame kraują“, - penktadienį Lietuvos radijui teigė J.Milius.

„Idavang“ komplekse kaiulės pradėjo kristi trečiadienio vakarą, apie tai „Idavang“ vadovybė informavo inspektorius, kurie nustatė užkrato zoną aplink kompleksą, iš jos uždrausta išvežti kiaules, kiaulieną ir jos produktus.

„Idavang“ Lietuvoje priklauso 11 kiaulių auginimo kompleksų, įmonė neskelbia galimų nuostolių.

Lietuvoje, netoli sienos Baltarusijoje šiemet sausio pabaigoje aptikus nuo afrikinio kiaulių maro kritusius šernus, šešiuose Lietuvos rajonuose ekstremali situacija dėl užkrato įvesta sausio pabaigoje. Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimu, ypatingas statusas galios iki 2015 metų sausio 24 dienos.

Ekstremali situacija iki šiol galiojo Alytaus mieste ir rajone, Lazdijų, Varėnos ir Šalčininkų rajonuose ir Druskininkuose.

Afrikinis kiaulių maras yra mirtina šernams ir kiaulėms virusinė liga.

Prokurorai ėmėsi tyrimo

Prokurorai tirs, kaip afrikinio kiaulių maro užkratas pateko į vieną didžiausių Danijos kapitalo įmonės „Idavang“ kompleksą Ignalinos rajone. Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą.

„Tyrimas pradėtas pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl didelės vertės svetimo turto sunaikinimo tyčia bei dėl žiauraus elgesio su gyvūnais“, - pranešė Generalinė prokuratūra.

Jos pavedimu ikiteisminį tyrimą atliks Vilniaus apygardos prokuratūra.

Į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. Rašte teigiama, jog tarnyba neatmeta tyčinio užkrėtimo galimybės, todėl prašo atlikti tyrimą, siekiant išsiaiškinti viruso patekimo šaltinį.


Šiame straipsnyje: Idavangkiaulių maraskiauiena

NAUJAUSI KOMENTARAI

valgys Lietuva vokiska kiauliuka:)

valgys Lietuva vokiska kiauliuka:) portretas
linu Lietuvoje auginti negalima, tusti laukai tusti aruodai ir keliauku neauginsite!!! Ka dar atims
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių