Vyriausybė ir „Hitachi“ parafavo koncesijos sutartį dėl naujos AE Pereiti į pagrindinį turinį

Vyriausybė ir „Hitachi“ parafavo koncesijos sutartį dėl naujos AE

2012-03-30 17:53
Vyriausybė ir „Hitachi“ parafavo koncesijos sutartį dėl naujos AE
Vyriausybė ir „Hitachi“ parafavo koncesijos sutartį dėl naujos AE / Tomo Lukšio (BFL) nuotr.

Po daugiau nei metus trukusių derybų penktadienį Vyriausybė ir Japonijos koncernas „Hitachi“ parafavo koncesijos sutartį dėl naujos atominės elektrinės (AE) statybos Lietuvoje. Tai yra pirmas svarbus žingsnis, įgyvendinant didžiausią energetikos projektą Lietuvoje.

„Baigėme derybas su strateginiu investuotoju “Hitachi„ dėl koncesijos sutarties, kuri atvers kelią didžiausioms visų laikų investicijoms į Lietuvą. Investicijos sieks 17 mlrd. litų, vien tik užsakymai verslui įvairiems darbams atlikti statybos laikotarpiu sieks 4 mlrd. litų“, - trumpoje spaudos konferencijoje po sutarties parafavimo sakė Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.

A.Kubilius pažymėjo, kad naujos AE projektas leis Lietuvai tapti labiau nepriklausomai elektros energetikoje.

„Noriu priminti, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę, Lietuva importuoja net 65 procentus reikalingos elektros energijos. Šis projektas leis ne tik spręsti mūsų energetinės nepriklausomybės problemą, bet ir leis turėti žemiausias elektros kainas, lyginant su visais kitas galimais elektros energijos šaltiniais“, - sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak A.Kubiliaus, pasirinkus „Hitachi“ kaip strateginį investuotoją į naująją AE, Lietuva pasirinko „geriausią partnerį pasaulyje ir branduolinėje energetikoje“.

Koncesijos sutartis nusako pagrindinius Visagino AE projekto vystymo principus – projekto bendrovei suteikiama teisė projektuoti, statyti, eksploatuoti ir uždaryti atominę elektrinę, apibrėžiamos šalies šeimininkės ir investuotojo teisės bei įsipareigojimai. Sutartis užbaigia formalų „Hitachi“ investicijos ir „Hitachi-GE“ technologijos pasirinkimą ir įvardija sutartą Visagino AE projekto įgyvendinimo grafiką, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

„Sveikiname šį svarbų Visagino atominės elektrinės projekto etapą. Esame dėkingi už bendradarbiavimą bei pagalbą, vykdant projektą iki šiol. Iki koncesijos suteikimo toliau bus rengiami projekto dokumentai. Tikimės ir toliau glaudžiai dirbti su Visagino atominės elektrinės komanda bei regioniniais partneriais, kurių parama yra labai svarbi pereinant į kitą – projekto įgyvendinimo etapą,“ – pranešime cituojamas „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu.

Sutartį Vyriausybėje parafavo Koncesijos konkurso komisijos pirmininkas, energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas ir strateginio investuotojo „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu (Masaharus Hanjus).

Baigus derybas su „Hitachi“, ministrų kabinetas ketvirtadienį pritarė koncesijos sutarties su „Hitachi“ parafavimui. Jeigu vėliau Vyriausybė ir Seimas pritars sutarties projektui ir ji bus pasirašyta, o prie projekto prisijungs Latvijos ir Estijos, galbūt ir Lenkijos energetikos įmonės, Lietuva kartu su partnerėmis ir Japonijos koncernu „Hitachi“ iki 2020-2022 metų ketina pastatyti naują atominę jėgainę.

Teigiama, kad statant naują atominę elektrinę, iki 2020 metų Lietuva gautų apie 962 mln. litų papildomų mokesčių, o projekto įgyvendinimas 2011–2050 metais padidintų Lietuvos bendrąjį vidaus produktą (BVP) 34,7 mlrd.  litų.

Planuojama, kad investicijos į projektą sieks iki 17 mlrd. litų, o vien tiesioginės užsienio investicijos bus didesnės nei 50 proc. jo vertės.

Naujos atominės elektrinės projektavimo darbus atliks ir finansuos netrukus numatoma įkurti projekto įgyvendinimo bendrovė, kurios steigėjos bus Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos bendrovės bei Japonijos korporacija „Hitachi“. Gali būti, kad prie jos vėliau prisijungs ir Lenkija.

Pasirašius koncesijos sutartį, toliau būtų atliekami projektavimo darbai, kurie truktų apie 30 mėnesių ir kainuotų apie 283 mln. eurų (apie 980 mln. litų). Jie apimtų projekto techninį parengimą, aikštelės paruošimą, pamatus, statybos leidimą, licencijos išdavimą ir įrangos projektavimą bei užsakymą.

Vėliau būtų skelbiamas naujos AE statybos rangovo konkursas ir tik pasirašius sutartį su juo bei projekto šalims sutarus dėl finansinių įsipareigojimų, būtų pasirašomas galutinis investuotojų įsipareigojimas (angl. Final Investment Decision, FID) - teigiama, kad jis turėtų būti pasirašytas ne vėliau kaip 2015 metų kovo 31 dieną.

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, elektros gamybos savikaina be paskolų kaštų visą elektrinės veiklos laikotarpį – per 60 metų - turėtų siekti 7-10 centų, tuo tarpu paskolų, kurias numatoma grąžinti per 18 metų, kaštai - dar 10-15 centų. Todėl skaičiuojama, kad iki 2040 metų naujos AE elektros kaina būtų 17-25 centai.

Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų) - 50-70 proc. šios sumos, arba 9-12 mlrd. litų ketinama skolintis už 5-8 proc. palūkanas, o likusias lėšas - daugiau nei 5 mlrd. litų - investuotų būsimos bendros įmonės akcininkai - Japonijos „ Hitachi“, Visagino atominė elektrinė, „Latvenergo“, „Eesti energia“, galbūt ir kiti investuotojai.

Lietuva turėtų valdyti 34 proc. būsimos naujos elektrinės valdymo įmonės akcijų, kitų akcininkų dalis kol kas yra derybų objektas.

Oficialios derybos dėl koncesijos sutarties vyko nuo 2011 metų liepos 14 dienos, kai strateginiu naujos AE investuotoju buvo pasirinkta „Hitachi Ltd.“, pateikusi ekonomiškai patraukliausią pasiūlymą. Kompanija pasiūlė investuoti į projekto bendrovę bei pateikti „Hitachi-GE“ technologiją – pažangųjį verdančio vandens reaktorių ABWR - padidinto saugumo ABWR yra vienintelė šiuo metu pasaulyje eksploatuojama trečiosios kartos reaktorių technologija.

Visagino atominė elektrinės strateginis investuojas yra „ Hitachi Ltd.“ kartu su „ Hitachi–GE Nuclear Services“, kurioje pagrindinis akcininkas yra koncernas „ Hitachi“, valdantis 80 proc. kapitalo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų